Recenze: Prometheus (2012)

Přečtěte si

Autor

Je to tady! Nebojím se říct nejočekávanější sci-fi posledních deseti let máme za sebou. Osobně jsem na tento film čekal spoustu měsíců, žil jsem s každým dnem, který přinesl nové (nespoilerové) info a doslova jsem hltal nitku po nitce, kterak splétaly chystaný kolosální příběh o stvoření člověka, o „nějaké“ rase, která zřejmě stojí za naším původem, o daleké planetě, kde se děje něco, o čem člověk až nezdravě doufá, že má s lidskostí hodně společného…

Berte tuto recenzi jako mix subjektivních dojmů a objektivit, které nechci a nebudu zastírat, ať se mi líbily nebo ne. Berte tuto recenzi jako nespoilerovou první část mého hodnocení tohoto snímku. Velmi brzy vydám „druhou“ část recenze, která bude zároveň posledním dílem mého audioblogu Prometheus. Tam už se budu věnovat celému příběhu od začátku do konce.

veškeré info k filmu  –  poslední „launch“ trailer

Píše se rok 2089. Archeologové Elizabeth (Noomi Rapace) a Charlie (Logan Marshall-Green) jsou zrovna na vykopávkách kdesi v hornaté části Skotska. Tam najdou další z ohromných odkazů neznámé civilizace. Postava ukazující na soubor planet. Dvojice věří, že se nejedná o mapu, ale o náznak pozvání.

O pár let dopředu se probouzí posádka Promethea, supermoderního plavidla, určeného pro vědecké výzkumy ve vzdálených galaxiích. Na palubě jsou i Elizabeth a Charlie, který se mezitím stali zaměstnanci společnosti Weyland, obřího výzkumného/vývojářského kolosu. Na palubě se setkáváme s různou sortou lidí. Drsňácký a velezkušený pilot Janek (Idris Elba), skeptický Fifield, který bere tuto misi pouze jako finanční obohacení a další. V jejich čele šéfka celé výpravy – Meredith Vickers (Charlize Theron). Chladná, nepřátelská, profesionální. A jelikož jsme v daleké budoucnosti + Weyland je mocná organizace, je na palubě jeden z prvních androidů – David (Michael Fassbender). Ten působí na lidi dojmem oddaného komorníka. Každému je na první pohled ihned nápomocen.

Po instruktáži, během které Elizabeth a Charlie ostatním členům týmu sdělí proč letěli do vzdáleného, nikdy neprozkoumaného vesmíru, se dostáváme do neznámého prostředí jakési jeskyně, která v sobě skrývá celou řadu nejasných tajemství.  Posádka je z tajemného místa jak nadšena, tak vyděšena zároveň. Jsou zde opravdu stopy po našich stvořitelích? Nachází se tito lidé v epicentru stvoření lidského života?

Na tyto a další otázky, leží odpovědi hluboko v chodbách, posetých různými nápisy, znaky či malbami. Posádka se tak vydává na nejasnou výpravu za poznáním, ovšem ne všechno se vyvíjí podle představ. Zástupci lidského druhu se setkají s něčím, co nikdy v životě neviděli, protože to vidět ani nemohli. Stáváme se svědky nemilosrdného víru událostí, které mají pouze jediný možný konec….Avšak, může člověk odolat touze zjistit, kde je jeho původ a jaký smysl má jeho existence?

Snímek Prometheus režíroval Ridley Scott, otec prvního Vetřelce. Tento ikonický režisér nám opravdu nelhal. Čeká nás temná cesta za poznáním. Čeká nás příběh, který posune žánr sci-fi zase o něco dál. Čeká nás příběh plný filosofických otázek, narážek či úvah. V neposlední řadě nás opravdu čeká propojení s prvním vetřelcem z roku 1979, zobrazený v posledních minutách filmu.

Snímek, ač dvě hodiny dlouhý, odsype prakticky bez jediného vašeho pohledu mimo plátno (či později monitor :D). Opravdu nás čeká intenzivní zážitek, jak bylo slibováno, plný otázek a malého počtu odpovědí. Je to dobře? Vzhledem k plánovanému sequelu určitě ano. Atmosférická hudba při takhle kolosálním filmu samozřejmě nechybí, kamera a střih jsou pro někoho otravné, pro někoho příjemně akční. Nechávám na každém z vás, podle vkusu, hodnocení této stránky. Mě se dynamika líbila.

Jediné dvě věci bych filmu možná „vytkl“. 1.) Rychlost. Je pravda, že na BR discích uvidíme oznámených 17 minut navíc, avšak i tato kino verze mohla být trošku hlubší. Přeci jenom mohl Janek dostat prostoru více, stejně tak jeho oba podřízení piloti. Vickers mohla být v intenzivnější konfrontaci s Elizabeth a koneckonců i finále mohlo být o kapku, jak to jen správně nazvat, bližší k divákovi? Nic z toho však nebolí tak, abyste filmu museli odčítat body.  2.) Postavy. Nejsou až tak dokonalé jak jsem čekal. Samozřejmě hlavní trio Rapace, Theron a Fassbender je jasná výhra a jejich výkony jsou neoddiskutovatelné. Trefa do černého. Elba je naprosto oddělený prvek, který film posouvá dalším směrem a rozpíná spektrum postav do dalších příjemných rozměrů. Bohužel, aspoň já jsem to tak cítil, další postavy jsou vyloženě pro odrazový můstek k dalším událostem. Je to dobře? Asi ano. Záměrně jsem vynechal Marshalla-Greena. Ten má (dle mého názoru) nejvíc překvapující roli. Dál k tomu nic prozrazovat nebudu.

Efekty? 120 miliónů bylo využito velmi dobře. Neříkám dokonale. Samozřejmě podotýkám, viděl jsem 2D. Ovšem efektní sekvence se zde našly. Ať už navštívíme holografickou mapu vesmíru, ať to jsou kamery v helmách, ať to jsou kostýmy či exploze a akční sekvence. Vše klape tak, jak si to ultrafanatický fanda sci-fi (což já nejsem) přeje. A právě tady je mé hodnocení. Osobně nezbožňuji sci-fi v takové míře, abych miloval Blade Runnera, E.T.ho, Star Wars atd. atd. To vůbec. A přesto tenhle film hodnotím až k nebesům! Teď si představte, jak Promethea bude vnímat oddaný Scottův nadšenec.

Co dodat na závěr? Já osobně říkám bravo! Člověk se nemá na něco těšit až příliš (a čím déle se na to těší, tím zklamání může být bolestivější), aby to neskončilo pro jeho očekávání špatně. Já však Ridleymu tleskám za svůj zážitek. Opravdově temné a hlubokové sci-fi, které jen tak nic nepřekoná.

 

95%

28 KOMENTÁŘŮ

 1. Odvážná recenze ač se film zdá moc zmatečný není to tak ,obsahuje hodně informací v malém prostoru stopáže .Před návštěvou filmu jsem se obával ,že ho režie natočí po staru a on to tak udělal a tak to hypermoderní mládež která považuje třeba Avengers za kult haha nepochopí i když má své chyby ostatně dokonalý film jsem neviděl jen Kubrickova Odyssea která se přibližuje dokonalosti je považována dnešní generací za nudu.Jednoznačně závěr z toho je ,že hloupneme ,až čas ukáže jestli považovat film za pamětihodnost anebo pouze produkt za mě 85%

  • Netvrdil bych, že Avengers jsou kult ani, že dnešní generace považuje Kubricka za nudného režiséra. A diskuzi na téma degenerace mládeže bych řešil jinde. Má připomínka bude mířit jinam. Ty myšlenky ve filmu jsou, ale jen načrtnuty (a ne tím způsobem aby podněcovaly k zamyšlení), takže pokud říkáš, že obsahuje hodně informací v malém prostoru stopáže je tu ze strany tvůrců něco špatně. Pokud nejsou témata dotažena (popř. nejsou vůbec rozvedena) vina padá na hlavu tvůrců a argument, že hloupneme mi přijde trochu nemístný. Je to prostě béčko, který se tváří áčkově. Samozřejmě pokud si v tom někdo našel „to svoje“ je to skvělý a já můžu jenom závidět.

   • díky za reakci diskuze je dobrá já nemyslel Kubricka ,ale jen Odysseu jako film o tom,že hloupneme(s tím myslím i technologický pokrok který nás omezuje a dělá z nás omezené) to je nadsazeno bez urážky.Ano obsahově je to namáčklé tak ,že je to trochu težké na sledování a s tím souvisí i pochopení.Kdyby se takhle rozklíčovali ostatní díly Vetřelce třeba druhý díl tam je toho také mnoho ,ale to je na jednotlivé fantasii. S tím béčkem já moc nemám rád označování áčkové,béčkové ,ale ostatně to je scifi takže to nikdy podnosem připravené ,ale nebudu tebe přesvědšovat bylo by to zbytečné.díky za reakci jesliže tě to uráží tak promin

    • Neuráží, právě naopak. Jsem rád, že se tu s někým dá diskutovat a není to jenom snůška blbých keců. Jak píšu ve svém článku, na film se určitě podívám až vyjde v nějaké rozšířené edici. Protože to působí zbytečně přeplácaně a ani bych neřekl, že je film těžký na sledování. Spíš mi v první části naznačí myšlenky a položí otázky a v druhé polovině filmu mě díky své „béčkovosti“ (rozvedu) nutí pochybovat o tom, zda-li byly otázky doopravdy položeny. Určitě spojení s něčím hlubším tam je, někde na internetu byl tuším reklamní materiál, který propagoval Nietzscheho Tak pravil Zarathustra, ale ve filmu jsem toto spojení moc nezachytil. Určitě ne napoprvé. Ono zřejmé popření boha totiž byla jediná uchopitelná myšlenka filmu, která (jak už jsem řekl) se ztratila v druhé „vyvražďovací“ polovině. Aby Scott mohl všechny tyto myšlenky formulovat filmovým jazykem a předat je divákům, potřeboval by daleko komplexnější a vícevrstvý film (viz. Blade Runner a klidně i alegorická linka znásilnění v prvním Vetřelci) a v těchto filmech jsme se přesvědčili, že takto komplexní film nemusí být ani složitý na sledování.

     • To máš pravdu,jak jsem říkal film má chyby je to spíše produkt mám stejně názor že lidé očekávali mnoho jako před lety ,ale revoluci vždy tvoří nová vlna filmařů ostatně jako když v docházel dech filmu na začatku 70 let a přišel Lucas,Spielberg atd a tvořily něco nového to je jev jako u hudebních vln tak si myslím ,že Scott mě osobně potěšil ,ale o revoluci se nejedná spíše trochu recyklace.Ostatně Blade Runner film který je také ponurý spíše se zamyšlí nad otazkami lidství a já ho považuji za přelomový tak si nepřeji druhý díl i když jsem někde četl že scénář by měl snad psát původní scénarista,ale to nevím jistě.Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš Ostatně pokud dojde druhý díl tak by bylo moje přání sice asi nereálné aby Scott ho dělal opět na spolupráci by mohl od pohádek se opět vrátit Cameron to by bylo spojení ,ale to je asi zbožné přání.Jak říkám je to pokus dobrý ,ale průser to ne

 2. Wow, 99, to je hodně subjektivní hodnocení. Ale proč ne, pokud sis to opravdu tak užil, tak přeju a závidím 🙂

  • jooj ta recenze, přiznávám, nese hodně subjektivních prvků, ale když se podíváme na to, co se vlastně na tomto filmu kritizuje, jsou to většinou věci, které jsou pouze subjektivním šťouráním jednotlivců.. logické chyby ten film nemá… díky za přání a víc takových fanoušků ! 🙂

   • „logické chyby ten film nemá“ Nic proti Prometheovi, ale tohle přece nemůžete myslet vážně, nechci se vás dotknout, ale ta „recenze“ je spíš fanouškovská óda na dokonalost, která zaslepeně ignoruje veškeré nedostatky, které film má. Je jich tu dost a recenze by na to diváka měla upozornit. Míra subjektivity už je tu prostě taková, že se to nedá nazvat recenzí. Na webu, který chce být seriózní, by měl fungovat někdo, kdo to vrátí autorovi přepsat, ale rozhodně vám přeju, že jste si film užil.

 3. Tady se někdo strašně těšil na film a až ho spatřil zjistil.že je to obrovské zklamání a teď si to nechce přiznat.Když neberu chování posádky /5ti leté děcko/ strašná nuda,málo akce,hudba? A kde jako,ta nuda v pozadí? Scénář opravdu tak pro lidi co nechtějí vůbec přemýšlet,opravdu nikdo nečekal,že starej šéfik bude žít? Že Theron je jeho dcera? Hroznej šok 🙂 a že když kouknu do okénka že bude hu a bude tam chobotnička? Obrovský zklamání zabalený do nádhernýho obalu.Jenom tak,proč na začátku si Stvořitel lokne toho hnusu a když má vylézt konečně Vetřelec tak spadne do vodopádu? Jaký měla tato scéna smysl,to by mě fakt zajímalo.Děkuji.

  • Jenom tak,proč na začátku si Stvořitel lokne toho hnusu a když má vylézt konečně Vetřelec tak spadne do vodopádu?

   bohužel touto větou jsi jasně ukázal, že promethea vubec nechapeš, nemůžeš chápat a asi nikdy nepochopíš. žádný vetřelec ani nic jineho z něho vypadnout nemělo.. bohužel místo urážek si zkus ještě jednou zajít do kina pokud ti rodiče dají opět peníze a nesnaž se za každou cenu ztrapnovat u filmů, které nechápeš.. rád bych ti to vysvětlil ale nemělo by to zaprvé cenu a zadruhé vím že každý fillm se nemuže líbit všem. to že se ti prometheus nelibi ti vubec neberu. jen si dokázal že jsi nepochopil o co tam šlo. není zač

   •  Mě by třeba taky zajímalo, proč tam byla scénka na začátku. Mám teorii, že chtěli zničit Zemi, ale on se nerozložil úplně a zachovala se nějaká DNA z čehož jsme vznikli. Nebo se ta scénka neodehrávala na Zemi? To jediné jsem na tom filmu snad nepochopil a vrtá mi to hlavou.

     • Převelice děkuji,už jsem to pochopil a ani to nebolelo.Ale mohli to natočit trošku jinak,z toho opravdu nejde moc pochopit co to jako mělo být.Díky.

     •  já jsem tě něčím urazil ? to že jsem napsal že jsi to nepochopil ani z vlaku neznamená uražku ale fakt. mě se třeba taky nelíbil film source code a většina lidí na něj pěje chválu. jde o to, že (možná víš možná ne) že musíš sledovat (zejmena u těchto scifi filmů) věci kolem natačení. rozhovory s režisérem co a jak chce udělat. kdybys to udělal zjistl bys co mluvil o inženýrech (o tom chlapkovi u vodopoadu). abych ti to napsal naprosto jednoduše:  inženýři jsou dobyvatelská a tvurčí rasa – na Zemi (nebylo řečeno proč) prostě stvořili život tím že tento typek u vodopádu vypil tekutinu (nemusí to být proboha UPLNĚ ta sama z komnaty, je tam miliarda nadob  s ruznyma kapalina)… tu co vypil prostě způsobila že jeho DNA se začalo rozšiřovat mimo jeho tělo do vody. a jak jistě ze školy znáš – život na naši planetě má skutečně puvod v oceanech… i ve filmu je řečeno že DNA inženýrů je shodné s našim = stojí za našim vznikem = uvodní scéna vysvětlena….. co je na tom těžkého ?

     • Bylo hodně a zrovna nás tam bylo 5 blbů 🙂 co to taky nepochopili.Že je to ta tekutina jsem usoudil z toho,že když to šupl David Charliemu tak mě připadali úplně stejný příznaky když se měnil jak ten na začátku a pak už jsi začneš tvořit svoji teorii,no a ta nevyšla 🙂 a kolem filmu jsem nic nesledoval co jsem od toho filmu očekával splněno.Spíš teď vyjde režisérská edice,ta bude mět 8 hodin a vyjde na 5 dvd za akční cenu 1200 kč a tam to třeba vysvětlí.Díky za odpověď,jsem spokojený,předám dalším nevědoucím.

   • To je pěkný,že jsi mě zetřel kvůli té 1 scéně,ale tu scénu nechápe megalidí a ty jsi odpověď nedal,kromě urážek,že jsem napsal,že recenzent totálně žere Promethea,evidentně se ti líbí aji scénář,ale každýho věc,to je mě šumafuk,takže konec urážek a můj dotaz opravdu zněl na tu 1 scénu a nebylo to myšleno ironicky.Když ten hnus vypil Charlie změnil se na cosi jako stvořitel,možná jsem blbě viděl,ale připadal mě tak,když jí na….l tak s ní vylezla jako chobotnice a co teda mělo vylézt nebo co se mělo stát s ním když to vypil?

   • Spis si myslim ze stvoritel si lok hnusu aby dal vzejit novemu zivotu….je to tam jasne videt…jeho DNA zcerna…..on se rozpadne….spadne do vody….tam se rozzlozi….a je tam videt tvorici se nova bila  ziva DNA….a nerika se nahodou ze zivot vzesel z vody???a pak scena ve filmu jak porovnavaji nasi a jejich DNA???? ze je uplne stejna….prc asi….jak to rika David….aby se mohlo tvorit…musi se neco znicit coz dokazuje 1.scena filmu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také