Recenze: Iron Sky (2012)

Přečtěte si

10 nedávných dokumentů na HBO GO, které se vyplatí vidět

Zatímco Netflix vytahuje z rukávu jeden skvělý dokument za druhým, HBO servíruje dokumentární tvorbu v mnohem menších dávkách. To...

TOP 21: Nejlepší filmy o výměně těl

Vzhledem k tomu, že originální horor studia Blumhouse Slečnu bestii zřejmě neuvidíme v kinech přesně na čas, vybrali jsme...

14 výborných filmů, které Netflix nedávno přidal v naprosté tajnosti

Člověk se v záplavě novinek na Netflixu pomalu ztrácí. Každé pondělí u nás sice patří rychlému přehledu nových titulů,...

Autor

Myslíte si, že nacisti v roce 1945 prohráli válku a jen tak se vzdali? Omyl, podle režiséra Timo Vuorensola německá armáda sebrala svých pět švestek a odstěhovala se na odvrácenou stranu Měsíce, kde vybudovala svou gigantickou základnu a v klídku přežívá a čeká na příhodný moment, aby mohla Americe vrátit drtivou porážku.

Už prvotní myšlenka tohohle finského kousku nutí k zamyšlení, jak tenhle filmy mohl být natočen. Kdo viděl trailer, mohl si udělat obrázek ve stylu, že se bude jednat o další divnou filmovou slátaninu, svojí stylizací připomínající Svět zítřka, ovšem s příběhem dost ucházejícím. V konečném součtu to opravdu tak je a proto hodně záleží na úhlu pohledu diváka, jestli film bude brát moc vážně nebo už od úvodu bude film sledovat s množstvím nadsázky a to i z mého subjektivního názoru všem doporučuji.

Iron sky: Trailer

Film je specifikován jako akční sci-fi komedie. O tom, že film je dostatečně sci-fi, zde nemusím víc rozvádět, za vše mluví jenom samotná představa nacistů na odvrácené straně Měsíce, dokonce i  akční sekvence se zvládá celkem dobře, tempo sice není nijak úchvatné a nejsou tu žádné akční pecky, u kterých by se divák vyloženě pozastavil (možná tak posledních patnáct minut, u kterých se nejspíš vyplácala většina rozpočtu). Některé scény připomínají spoustu jiných filmů, kde už něco takového bylo použito, ale o tom později.

Je zde jasně znát, že režisér si dává záležet hlavně na tom, aby zde nacisti byly vyobrazeni v pravém světle (Heilování a nadřazenost rasy), ale zároveň se snaží vše odlehčit humorem útočícím hlavně na americkou vládu, u které se občas trefí do černého (prezident USA je zde otravná a hloupá ženská), ale občas celkem přestřelí a vtip tak občas zabere, jindy je dost prapodivný, ale především nemusí to být to pravé ořechové pro každého.

Dalším neduhem je scénář, do kterého se narvalo hrozně moc věcí. Není to na škodu. Je vidět opravdová snaha ukázat divákovi spoustu dobrých scén, vtipu a zabavit ho, ale někdy je toho až moc a vzniká nefunkční mix, který na sebe ani moc dobře nenavazuje a se stále zrychlujícím se tempem ke konci už je toho zkrátka až příliš. Naštěstí v poslední čtvrt hodince se vše uklidní a film se zaměří na jedinou věc a to je akce . I když jí je ve filmu po málu, tak poslední čtvrtina je dobrá náplast na prapodivný zbytek. Navíc se i dočkáte jedné (tedy aspoň pro mě) epické scény a poté závěrečného měření sil mezi USA a Německem, které jako by vypadlo z kterékoli epizody Star Wars, jenom ne tak svižné a cool.

K nevýrazné hudbě se příliš vyjadřovat nebudu, ale musím zmínit, že fanoušci Matrixu (především třetího dílu) ke konci filmu zaslechnou známou skladbu.

Co se týče postav, ty jsou po většinu času, když už ne dobře zahrané, tak alespoň občas vtipné, takže filmu samotnému přidávají daleko víc na kvalitě a dávají zapomenout na slabší, nudné díry ve scénáři v momentech, kdy nezabírá vtipkování na účet nacistů a USA.

Závěr
Iron Sky je film, který buduje na zajímavé myšlence a budí dojem, že chce pobavit za každou cenu. Má pár vtipných postav a zaměřuje se především na Americkou politiku a nacisty, ale bohužel některé vtipy nejsou úplně stravitelné a film ztroskotává na zarputilosti ukázat divákovi všechno možné a z toho se na konec stává divná slátanina, u které se občas usmějete. Nic víc a nic míň.

Režie:  Timo Vuorensula
Hrají: Udo Kier, Julia Dietze, Tilo Prückner

Hodnocení: 5/10

4 KOMENTÁŘE

  1. Ten film je geniální!!! Je to hlavně parodie a satira, takže to nekorektně rýpe do politiků a dělá si to srandu právě z absurdních béčkových filmů. Všechno je dotažené do extrému – viz. design základny nacistů ve tvaru svastiky, jejich skafandry v podobě helmy klasického tvaru z 2. světové + plynové masky… Konspirace o náccích na Měsíci je sama o sobě takový úlet, že brát film nážně nejde a ani to nemá být vážný film, i když rýpe do závažných témat. Pokračování má být o Dutozemi a o tom, že světoví politici jsou ve skutečnosti Reptiliáni, takže půjde o další rýpání do lidské debility a o tom, jakým blbostem věří různí konspirační teoretici.

  2. Autor povídání o filmu (recenze tomu říkat nebudu, to po mně nemůžete chtít) je negramot a jeho maminka by mu ty domácí úkoly měla kontrolovat.
    Film doporučuji, z mého pohledu jde zatím asi o nejmilejší filmové překvapení tohoto roku, a to říkám z pozice diváka, který se na film už tak těšil půl roku dopředu. Samozřejmě to není film zdaleka pro každého, ale i tak není na škodu ho vidět. Myslím, že úplně nejvíc filmu prospěly dvě věci: Zaprvé: jedná se o „béčko“ ad absurdum – logika děje je druhořadá záležitost, motivace postav a přirozený projev herců taktéž. A zadruhé: nacisti nejsou zobrazeni jako chladnokrevná krvelačná monstra, jak by hodně diváků čekalo, ale vpodstatě jako „ti hodní“, tedy spíše příběh je o nich, děj sledujeme z valné většiny jejich očima.
    Co se týče sound tracku, mě oslnil, ale to je věc názoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také