Extremis a třetí díl Iron Mana

Tony Stark je v krizi. Protiváleční aktivisté mu stojí každý den před barákem a on sám ví, že má na rukou krev. Tráví každý den ve své garáži a pracuje na obleku, snaží se ho vylepšit, aby mohl více pomáhat lidem. Pak mu ovšem zavolá jeho dávná přítelkyně Maya Hansen a starostí bude rázem ještě víc. Ona a doktor Aldrich Killian vytvořili látku zvanou Extremis, to je vlastně cesta k vytvoření dalšího supervojáka. Vstříknou vám do těla nanotrubice, které poznají, když se tělo zraní, najdou danou oblast a opraví ji. Nebo přidá ještě nějaké schopnosti. Třeba takový Mallen, ten dostal jednu dávku a přežil. No a teď plive oheň, střílí elektřinu a je rychlejší než Bugatti Veyron. Ten se utká s Iron Manem a skoro ho zabije. Tonymu dojde, že ho bez pomoci Extremisu neporazí.

Extremis není příběh o tom, jak Iron Man bojuje s šílencem, je to o tom jak Stark bojuje sám se sebou i se svým železným alter egem. Komiks je poměrně temný a stejně tak jeho hlavní hrdina. Samozřejmě to není nic extrémního, ale na poměry takhle komerční postavy to bohatě stačí. Stark si uvědomí, co vlastně vytváří a prodává, to chce změnit. Snaží se protlačit na trh jiné věci a technologie, které nemají s válkou nic společného, jenomže tahle cesta není tak jednoduchá jak si myslel. Hlavní záporák Mallen je zatlačený trochu do pozadí příběhu, dostane sice svůj flashback, který z části osvětlí jeho minulost, ale i tak funguje spíše jako protipól Starka a jeho záminku díky které může projít hrdina radikální změnou.

V komiksu sice není žádný Downey Jr., ale i tak je Stark zajímavá a zábavná postava. O scénář se postaral Warren Ellis autor komiksů Fell a Red. Dialogy jsou rozumně poskládané i napsané, stejně jako morální dilemata, která hrdina řeší. Jak už jsem zmínil, klasický příběh („ulov záporáka“) tu nehraje prim, ale Extremis vychází ze špatné psychické situace Tonyho Starka a z jeho snahy uniknout svému vlastnímu stínu. Tahle část vychází celkem dobře, neděje se tu nic extra epického, ale je to moc příjemné čtení. S tím jak komiks vypadá, už mám malý problém. Každému se může snaha o realistickou kresbu líbit jinak. Adi Granov odvedl skvělou práci, protože to vypadá vážně skvěle. Jenom jsem měl s kresbou jeden problém, celé to bylo tak trochu bez života. Ta snaha o reálné vyznění jak ze strany scénáristy, tak ze strany kreslíře je obdivuhodná, jenže vychází tak napůl. Potěšilo mně omezení „zvukových efektů“ (střelba, výbuchy, létání) ale kresba mě celkově až tak nezaujala.

Teď se podíváme, jaké by mohlo být propojení třetího filmového Iron Mana s komiksem Extremis. Už víme, že se z tohoto příběhu bude vycházet. Trochu si z něj vzal už první díl, kdy se Stark dostal z držení teroristů a postavil si první oblek. Dále víme, že se objeví Maya Hansen i Aldrich Killian. První jmenovanou si zahraje Jessica Chastain (The Help) a doktora Killiana Guy Pearce (Lockout). Úprava děje bude asi značná, protože Killian se na začátku komiksu zastřelí, poté co dopomůže teroristům, aby se dostali k Extremisu. Co se týče informací o postavě Mandarina, můžeme jenom spekulovat. Bylo řečeno, že Stark bude bojovat proti skupině The Mandarin (a co Ten Rings z prvního dílu?), kterou povede Ben Kingsley. Nikdo ještě neřekl, že Kingsley bude přímo Mandarinem. Každopádně i Mandarin má co dočinění s látkou Extremis. On totiž jednou dostal nápad vypustit virus plošně po celém světě. To by byl trochu problém, protože tělo se na virus adaptuje jenom v cca 3% případů. To by poměrně snížilo počty lidí na Zemi a udělalo by to z nich podstatně silnější a divočejší jedince. Tato globální hrozba se možná v novém Iron Manovi objeví. Nebo to bude přesně, jak nám slibují, „technologický thriller“, který se bude zaobírat jenom temnou stránkou Tonyho Starka a jeho přerodu v „nového“ Iron Mana.

Všechno co tu píšu, jsou jenom spekulace, nic není pořádně jisté. To však nemění nic na tom, jak moc se můžeme těšit!

Název: Iron Man: Extremis
Scénář: Warren Ellis
Nakladatel: Crew
Rok vydání: 2010
Počet stran: 150
Cena: od 249 do 360 Kč