Bournova topka: Matt Damon

Opět se všem fanouškům přihlašuji se svým, nadmíru subjektivním, žebříčkem. Minule to byly sportovní filmy, dnes to bude žebříček nejlepších rolí jednoho z nejlepších herců poslední dekády – Matta Damona.

10. jako Bryan Woodman (Syriana) – finanční analytik


Matt si ve vedlejší roli vyzkoušel finančního makléře v politickém snímku o vztahu mezi Amerikou a arabskými zeměmi na poli ropného obchodu. Spíše obtížně koukatelný snímek je jen pro fajnšmekry, Matt zde nedostává tolik prostoru. Vystupuje zde jako otec rodiny, který „komentuje“ výsledky nekalých praktik finančních mocností (resp. jejich představitelů), tak jak se promítnou do cen na burzách.

9. jako Tom Ripley (Talentovaný pan Ripley) – padělatel

Zlodějíček Tom Ripley, specializující se na falšování všemožných dokumentů je poslán do Evropy, kde se má o něj „postarat“ a „ukázat mu svět“ rodinný přítel. Tom je však posedlý vlastními démony a jednoho dne to zajde tak daleko, že svého kamaráda zabije. Velmi známý film, ve kterém se, již světoznámý herec, Matt Damon definitivně usadil v podvědomí všech filmových odborníků.

8. jako Francois Pienaar (Invictus) – ragbista

Slavný a navíc i silný sportovně-politický snímek, ve kterém Damon exceluje jako vůdčí osobnost rugbyové reprezentace na pozadí nástupu Nelsona Mandely do prezidentského úřadu. Rugby jako jeden ze symbolů nové Jižní Afriky, která se snaží zapomenout na rasové problémy. Francois vede své spoluhráče napříč MS a nečekaně se outsideři dostávají do finále, ve kterém porážejí favority z Nového Zélandu. Vítězstvím našla, i díky Pienaarovi, Jižní Afrika cestu ven z největšího společenského problému, který může být – rasové segregace.

7. jako Vojín Ryan (Zachraňte Vojína Ryana) – voják

Je zapotřebí nějakého komentáře ? Damon ve veledíle Stevena Spielberga o pár odvážných ve válečné vřavě. Záchranná mise se mění v klasické „last squad standing“ a Ryan pomáhá svým (v tu chvíli) nejbližším ubránit strategicky důležité místo.

6. jako Colin Sullivan (Skrytá identita) – špión v řadách policie

Netradičně v záporné roli si Matta užijeme až tak moc, až jej chceme zabít vlastnoručně. Slavný herec pomohl definovat slovo „krysa“. Velmi kvalitní krimi thriller s hvězdnou sestavou a parádním koncem. Matt si film resp. natáčení vyloženě užíval a je to poznat.

5. jako Rudy Baylor (Vyvolávač deště) – právník

Vyloženě skvělý snímek a mladý Damon takřka dokonalý. Začínající a nezkušený právník proti mocné korporaci. Duo Damon-DeVitto funguje naprosto bezchybně a výsledkem budiž jeden z nejlepších soudních filmů moderní doby.

4. jako kapitán Miller (Zelená zóna) – voják

Damon opět na místě činu. Podruhé vyrazil do Iráku, tentokrát jako kapitán Miller – velitel jednotky hledající ZHN (zbraně hromadného ničení). Postupem času tento neohrožený představitel spravedlnosti (paralela s Wintersem z BofB) přichází na kloub spiknutí z řad amerických vládních kruhů, které do války zničené země chtějí dosadit vlastního člověka. Skvělý film, skvělý snímek, skvělý zážitek, skvělý Miller.

3. jako Linus Caldwell (série Dannyho Parťáci) – zloděj

Kdo by neznal legendární sérii o Dannyho komplicích. Matt si touto trilogií „krátil“ čas mezi jednotlivými díly o Jasonu Bourneovi a bylo vidět, že špionážní prvky si zachoval i pro tuhle oblast. Linus sice není tou hlavní postavou, která trilogii vede, ale určitě má lví podíl na kvalitě jako takové i na zážitku. Osobně považuji jeho part při „výslechu“ komplice Franka, jako jeden z nejlepších chmatáckých „moves“ všech dob.

2. jako Jason Bourne (Bourne trilogie) – bývalý tajný agent

Moje srdcovka nejhlubšího možného zářezu. Tuhle roli, tyhle tři filmy a jejich styl prostě miluji. Jason jako moderní akční hrdina, který šikovně ovládá ruce i nohy, dokáže utéct jakkoli kamkoli a dokáže si poradit s každým pronásledovatelem sakra uvěřitelným způsobem. Zapomeňte na umělého Bonda, Bourne je lepší, reálnější, silnější (no silnější než všichni kromě Daniela Craiga asi). Celý příběh od vylovení ve Středozemním moři až po legendární „tady to začalo a tady to skončí“ scénu v NYC.  Damon dal světu nového akčního hrdinu, který oživil jinak stagnující pole špičkových agentských filmů. Pěstní souboje parádní, honičky dynamicky dokonalé a žádné přehnané přestřelky, výbuchy atd… Uvidíme jak dopadne čtyřka bez Matta. Osobně jí přeju už jen kvůli Damonovi ten největší úspěch.

1. jako Will Hunting (Dobrý Will Hunting) – nadprůměrně inteligentní povaleč

Geniální film napsaný geniálním stylem naprosto (v té době) neznámým Mattem Damonem. Po prvním shlednutí filmu ve mě zůstalo plno myšlenek, po několika desítkách shlédnutí ve mě zůstává pořad ten skvělý pocit perfektního filmu, který se neumí obehrát. Will napsal jedno z nejpůsobivějších dramat o lidské duši, její trnité nápravě a sám zahrál hlavní postavu jako by v té době byl již herecká megastar, která umí zahrát vše, prostě jako by se nechumelilo. Kdo tenhle skvost neviděl, nemůže o sobě tvrdit, že je filmový znalec, kór znalec Matta Damona.

Na závěr
Matt Damon je jeden z nejlepších herců poslední doby, to není subjektivita, to je holý fakt. Osobně se mi na tomto jednačtyřicetiletém (to to letí) herci líbí jeho osobnost. Žádná nafoukaná megastar, žádné prudce hloupé řeči do kamer. Když se podíváte na jeho vystoupení v amerických talkshow, dostanete skvělý a inteligentní zážitek plný upřímných doznání, přiznání či historek. Mám toho chlapa rád a nezmění na tom nic ani slabší (a mě osobně nic neříkající) filmy.