Recenze: Pohřešovaný (2012) – Pilot

Představte si 96 hodin bez Liama Neesona, s nevěrohodnou akcí a počtem sympatických herců nula. Bez těchto hlavních ingrediencí přichází nový seriál stanice ABC, ve kterém jednu z důležitých rolí získala Tereza Voříšková. Bohužel, v pilotní epizodě se ji nedočkáte. Kromě Terezy účinkují v seriálu Missing i zvučná jména. Ať už Ashley Judd, Sean Bean nebo Cliff Curtis.

Trailer k první sérii seriálu Missing

Hlavní představitelka, Ashley Judd (Becca), přichází po teroristickém útoku o svého manžela (Sean Bean). Její největší oporou a štěstím v životě zůstává syn Michael, který se po několika letech od ztráty otce vydává na školu v Římě. Instinkt matky napovídá, že cesta do Evropy nevěstí nic dobrého a její obavy se stanou realitou. Michael se po týdnu pobytu stává pohřešovaným a Becca, bývalá agentka CIA, bere osud svého syna do vlastních rukou. Cestuje do Itálie, kde ji čeká jedno nepěkné překvapení za druhým. Podaří se hrdinné mámě získat svého syna zpět?

Příběh se vskutku odehrává v Itálii, také se podíváme do Francie. Musíme vzít v potaz, že se seriál natáčel v Praze a proto se kulisy českému divákovi mohou zdát poněkud vtipné. Mnoho pražských uliček nebo Karlův most v atmosféře slunné Itálie opravdu moc nepřidá. Navíc je poznat, že spousta scén je natáčena před zeleným plátnem a všechno tak trochu vypadá uměle. A když tomu tak není, tvůrci vrznou významné evropské stavby digitálně do pozadí. Vypadá to strašně levně a nereálně. Prostě seriálově.

Pilot seriálu má možná až moc rychlé tempo. Všechno se děje strašně rychle a během chvíle tu máme několik mrtvých. Za pozornost stojí alespoň některé akční scény (nepočítám zběsilou jízdu na motorce, kde by naprosto zřetelné, že Ashley Judd stojí ve studiu před plátnem). Když  Becca nakopává zadky únoscům svého syna, dokáže seriál povzbudit, ale dívat se na to celou sérii? Také vás může zarazit romantická linka. Syn Michael je naprosto nesympatický uhlazený klučina,  kterého bylo občas těžké vystát. Ale naštěstí brzo zmizel!

Těžko říct, kam se seriál bude ubírat v dalších epizodách. Jestli bude mít vůbec čím překvapit a jestli se nebude jednat o stereotyp, kde v každém díle umře pár mafiánů, dojde na slzy v očích matky a k nesnesitelným scénám mezi matkou a bývalým italským přítelem, který jakoby z nebe spadl a zaopatřuje Beccu střelným prachem a bouchačkama. Určitě se může očekávat návrat „mrtvého“ Seana Beana. Přeci jen figuruje mezi hlavními jmény seriálu a nechat ho umřít v prvním díle? Holý nesmysl.

Pohřesovaný / Missing má hodně chyb a věrně kopíruje film Taken. Možná si najde pár příznivců, ale rozhodně se nejedná o jednu z televizních událostí roku. Pilot dokonce vyhořel i co se týče sledovanosti. Když se dočkáme druhé série, půjde o zázrak nebo o milost. Jak hodnotíte první epizodu vy? Počkáte si na příchod Terezy Voříškové v roli Oksany?