Recenze: Hunger Games (2012)

Severní Amerika je v troskách a na jejím území se nyní rozkládá země Panem s hlavním městem Kapitol, který vládne dvanácti dalším krajům velmi tvrdě. Aby udržel kázeň obyvatel, pořádají se každý rok takzvané Hunger Games. Hry, při kterých se náhodně vybere z každého kraje jeden chlapec a jedna dívka ve věku 12-18 let, aby spolu bojovali na život a na smrt v aréně.

Existuje pouze jeden vítěz a všichni ostatní zemřou. Tento jeden přeživší dává lidem jiskru naděje, která je ovšem natolik malá, než aby stačila k vyvolání revoluce a tím kapitol ovládá občany. Tato jiskra se však změní v požár, když se do arény, spolu s našimi hrdiny Katniss a Peetem, dostane láska a slitování. Jak se tento film vydařil, se dočtete dále.

Začal bych tím, co mě připadalo jako obrovský nedostatek a tím byl úvod do děje. Štáb v čele s režisérem Gary Rossem před vás postaví Hunger Games jako hotovou věc a o původu her je tam jen nepatrná zmínka. Je možné, že v knize je to popsáno lépe. Na druhou stanu při stopáži 142 minut už není moc místa na „věci okolo“.

I přesto, že film není zrovna krátký, jsem se téměř vůbec nenudil a ani jsem se nedíval na hodinky s myšlenkou, kdy už to skončí. Sympatická mi byla kamera, která využívala dynamické „rozklepané“ záběry, což je příjemná změna oproti statickým záběrům, které známe z ostatních filmů. Ale jak se říká, všeho moc škodí a Hunger Games nejsou výjimkou. V některých pasážích byly tyto záběry na škodu.

Herecké výkony nebyly takové, že by vás měly zvednout ze sedaček, ale ani neurazí. Je to taková zlatá střední cesta. Hlavní hrdinku Katniss ztvárnila Jennifer Lawrence (X-Men: First Class). Jejího „kolegu“ z okresu 12 jménem Peeto hraje Josh Hutcherson (Cesta  do středu země 3D). O příběhu už jsem psal na začátku a víc vám o něm nepovím, abych vás nepřipravil o zážitek v kině.