Recenze: Helena (2012) – Pilot

Přečtěte si

18 filmů a seriálů, které Netflix přidá v týdnu

Netflix originály z nejrůznějších koutů světa budou hlavní náplní tohoto týdne. Hned dvakrát se vydáme do Bombaje, v Německu...

7 aktualit týdne: Další Star Trek a návrat Strážců vesmíru

Nový Star Trek, Strážci vesmíru, Český lev a Blade Wesleyho Snipese. Čeští lvi rozdáni O nejvíce sošek se podělily filmy Šarlatán...

Český lev 2021: Výsledky

Osmadvacátý ročník Českého lva ovládl Šarlatán. Film se stal nejlepším filmem loňského roku, Agnieszka Holland se stala nejlepší režisérkou...

Autor

Jan Barvíř
zakladatel magazínu

Televize Nova odvysílala první epizodu nového sitcomu Helena, snažící se napodobit úspěšný americký seriál Roseanne, který byl v USA vysílán dlouhých devět sezón od roku 1988. Tehdy tento průměrný seriál patřil mezi nejsledovanější pořady vůbec. Podaří se naší komerční televizi uspět s dalším převzatým projektem? Po úvodním díle asi těžko!

Podobně jako v Roseanne, tak i v Heleně řeší hlavní hrdinka nejrůznější trable své početné rodinky, ve kterých se dokáže najít většina současných maminek. Právě početná rodina je rukou scénáristů naprosto tragicky odvedenou prací. Tři nesnesitelné děti, kterým byste vrazili pár facek hned po jejich úvodní scéně, sráží seriál do kolen. Milující manžel je takový obyčejný ňouma v monterkách, asi nejzajímavější postava, ale dostává málo prostoru. Sestra Heleny je její naprostý opak. Svou dobrou náladu si nenechá zkazit, neustále se snaží myslet pozitivně, ale na seriál má naprosto opačný účinek. Další postavy jsou v pilotním díle úplně zbytečné. Dokonce nemá ani cenu o nich něco psát.

Scénáristé zcela vynechali nějaký příběh. Po celých 20 minut se prostě nic neděje! Skáčeme z nevtipné pasáže na další a korunu tomu dodává umělý smích, který je přidán kdykoliv se tvůrcům zachce. Dokážete si představit, jak by probíhalo natáčení Heleny před živým publikem? Ve studiu by bylo hrobové ticho a na druhou epizodu by nepřišla ani noha… A poté Nova oznamuje, že dělat sitcom je strašně náročné… Nabízí se další otázka – proč ho vůbec točí, když to neumí?

O tom, že jsem během sledování Heleny na serveru nováckého web archivu byl nucen shlédnout minimálně deset reklam, z toho šest uprostřed 20minutové Heleny, nemá cenu psát a rozčilovat se!

Neumím si vůbec představit, že by si tento nový trapný počin našel svého diváka. V porovnání s Comebackem je o několik tříd horší a jedinou kapkou naděje je manželské duo Sandra Pogodová a Leoš Noha, které je v nejhorším případě alespoň sympatické. Po humoru ani památka, tři rozmazlení fracci, divné charaktery postav a druhou šanci Heleně asi nedám! Televize Nova by se už měla zamyslet nad tím, co svým divákům cpe pod nos a přijít s něčím novým. Více slov a mého času si tento „sitcom“ nezaslouží. Jak se Helena ve své premiéře „líbila“ vám?

4 KOMENTÁŘE

 1. Nechci se toho serialu zastavat, nejsem z nej nijak odvarena, i kdyz druhy dil byl vyrazne lepsi. Ale kdy uz konecne lidi pochopi, ze ten umely smich k sitkomu patri?

  Kritizovat umi kazdy, sitkom je v Cechach jeste v plenkach, autori se to teprve uci, takze trochu tolerance prosim. A kdyz uz kritzujete, tak si zjsitete fakta, Helena nema jen 20 minut…

  • ne, umělý smích do sitcomu nepatří! Do sitcomu patří skutený smích živého publika. To by české televize měly pochopit. Když už se jim nechce stavět kulisy v divadle, tak by se to dalo řešit zkušebním promítáním.. Nebo aspoň ten smích udělat míň umělý  a dávat ho opravdu do vtipných míst a ne když je záběr na barák a podobný boty…
    A pokud nemá 20min, je to další věc, kterou by se autoři měli naučit – u sitcomů je zvykem dýlka okolo 20-23min.

  • A ještě něco, Nova se o sitcom snaží 18 let, tomu se nedá říkat plíny… Tohle prostě Britové a Američani umí líp, českým televizím to nejde (a když už se zadaří, nechce se jim za kvalitu scénaristů – a očividně i kulis – vůbec platit)

 2. Myslím si,že kdyby NOVA obnovila vysílací práva na  seriál Roseanne,udělala by lépe,osobně mě tento trapný počin uráží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také