Recenze: Železná Lady / The Iron Lady (2011)

Trailer na tento film slibuje pohled na kariéru a život kontroverzní Margaret Thatcher, první ženy, která usedla do premiérského křesla Velké Británie. Schválně, připomeňme si ho zde.

Na začátku vidíme mladou Margaret, pískle s velkými ambicemi. Později manželku oddanou veřejné službě, která se pere s nesnadnou pozicí ženy v mužském prostředí. Sledujeme, jak mění image a kandiduje na předsedkyni strany a následně vlády. Film slibuje vypjaté scény o udržení moci, boje s opozicí a v neposlední řadě válku o Falklandské ostrovy. Na konci odstoupení z funkce a ukončení kariéry. Zkrátka klasický životopisný film o významné politické osobnosti. Tím ale Železná lady není a ten, kdo skládal tenhle trailer dohromady, film rozhodně neviděl a zřejmě ani nemluvil s režisérkou.

Phyllida Lloyd před 4 lety na stříbrném plátně debutovala muzikálem Mamma Mia!, který zaznamenal obrovský komerční úspěch a otevřel jí dveře k dalšímu projektu. Tím se stal příběh o Margaret Thatcher a Lloyd ke spolupráci opět získala Meryl Streep (a s ní nepochybně pár nul do rozpočtu, který ale i přesto činil pouhých 14 milionů USD). Původní scénář se zabýval víceméně pouze válkou o Falklandy, pak ale přišla scénáristka Abi Morgan a celý koncept film změnila. Výsledek je spíše filmem o staré ženě trpící demencí a halucinacemi o svém zesnulém manželovi, která kdysi bývala britskou premiérkou. Funguje takový koncept?

Ano a ne. Nápad to není špatný, je zjevné, co bylo cílem tvůrců. Dokázat, že i železná lady je člověk. Slovy režisérky: „Je to film o paměti, je to o ženě, která je neustále napadána vzpomínkami, což nám umožňuje vrátit se do minulosti skrze náhodné vzpomínky.“ U nás to není tak zjevné, ale Thatcher je i nyní mnohými nenáviděná a nekompromisně odmítaná. Co nám může přijít jako dosti prvoplánové, nemusí tak působit v Británii. Problém je ale v tom, že režisérka věnuje současnosti až příliš prostoru a to i přes to, že ta soudobá linie sama o sobě nemá žádný příběh ani účel, krom toho již zmíněného. Thatcher trpící halucinacemi o bývalém manželovi těžko utáhne celý film.

Naštěstí tu máme ty flashbacky. Nedá se říci, že ty by mapovaly kariéru a život Margaret, protože jsou přesně tím, co Lloyd tvrdí: náhodné vzpomínky, často navzájem se prolínající, vyvolané třeba jen pohledem na fotografii nebo televizní reportáží (tady si dovolím pochválit kameru, která výborně pracovala s neobvyklými úhly a střih). Očekávat tedy chronologicky vyprávěný příběh s důrazem na klíčové momenty je zbytečné. Jestli je to geniální postup nebo promarněná šance podívat se do zákulisí Železné lady a sledovat její trable například s kampaní, vlastními pochybnostmi nebo rodinnou situací, je jen a jen na nás.

A teď to, o čem ten film opravdu a zcela bez pochyb je: Meryl Thatcher. Nikde ani stopy po Streep. oscar. K tomu samozřejmě pomohl výborný make-up, ale prosím vás. Tady by ani slepý nemohl popřít genialitu výkonu Meryl Streep. Thatcher není jen ikonický účes, ale také jedinečný hlasový projev, se kterým se rozhodně nenarodila, který si Streep vyloženě užívá ve scénách z parlamentu. A to ani nemluvím o scénách staré Thatcher… Za tenhle výkon je i Oscar málo 🙂

Největší chybou filmu je paradoxně jeho reklama, která absolutně ignoruje záměr tvůrců. Snadno se tedy může stát, že divák vyjde z kina naprosto rozčarován, protože se mu nedostane toho, co mu bylo slíbeno v traileru. Film je prostě nic moc, ale ta Meryl…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno