Recenze: Kronika / Chronicle (2012)

Přečtěte si

Autor

David661
Opovrhovaný hnidopich, egoista, ničema a pokrytec, který miluje filmovou tvorbu Christophera Nolana, Tima Burtona, Stevena Spielberga, Davida Finchera a dalších.

Film se objevil z ničeho nic jako obrovské překvapení od debutujícího režiséra Joshe Tranka s relativně neznámými herci a s působivým scénářem. Je hezké pozorovat, jak se někdy může vyplatit svěřit natáčení filmu mladému začínajícímu režisérovi namísto rutinímu Joenovi Johnstonovi nebo Paulovi W. S. Andersonovi.

Příběh filmu je prostý: Čtyři chlapíci potom, co vlezou do takové díry, sní pár kousků kryptonitu a „šupky-dupky“ jsou z nich superhrdinové ovládající schopnost telekineze. Vtip je v tom, že ačkoli jsou obdařeni touto superschopností, stále se chovají jako normální chlapíci… Smějí se, jako normální chlapíci, mluví spolu jako normální chlapíci a chodí na párty jako normální chlapíci. Po celý film nikoho ani nenapadne využít své superschopnosti pro blaho lidstva. Neříkám, že jde o nejoriginálnější námět posledního století, ale přesto jde o příjemné superhrdinské osvěžení po všech těch ryzích hrdinech typu Green Lantern či Thor.

Celý film je natočen kamerou jednoho z přátel, který za nějakou dobu (tuto informaci neshledávám jako spoiler, jelikož se objevila i v traileru) začne po divákovi pochopitelných událostech drobítek bláznit a tak může konečně začít pořádná akce! Snímek je tak působivě vygradovaný, kdy se první polovina filmu veze na příjemně komediální rovině a druhá pak má blízko k podařenému akčnímu filmu. Přitom pohnutky mysli hlavního hrdiny jsou naprosto pochopitelné a jde se sním tak ztotožnit. Jak jsem říkal, film je celý natočen „obyčejnou“ kamerkou, podobně jako úvod filmu District 9, což se může také jevit jako příjemné zpestření snímku. Dále stojí za řeč podařené efekty, kdy každý musí uznat, že létání chlapíků nad městem nikdy nebylo realističtější. Že je film natočen po podařené technické stránce jenom potvrzuje, že debutující Josh Trank  má ještě hodně co nabídnout.

Dále stojí za řeč délka filmu. Necelých devadesát minut je pro film akorát.

Na závěr recenze mám potřebu upozornit ještě na jednu věc a to na to, že Kronika určitě NENÍ ryze akční film a kdo tedy čeká efekty nabitou řežbu, pak ať na film raději nechodí. Kronika je film, který by bez těch několika akčních scén mohl být klidně brán jako snímek o partě obyčejných teenagerů. Nenechte se tedy zmást akčním trailerem a plakáty. Další věc, co určitě Kronika není, je horor, namísto hororu bych v popise raději uvítal spíše „thriller“.

Je tedy smutné, že takový film jako Kronika bude mít daleko menší úspěch u diváků než třeba Underworld, protože v Kronice chybí latexová žena a nahý upír.

Výhody: Působivý superhrdinský film o „obyčejných lidech“.
Nevýhody: Pro někoho možná málo akce. V Kronice chybí latexová žena a nahý upír.
Hodnocení: 8/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také