Recenze: Válečný kůň / War Horse (2011)

Steven Spielberg svým novým filmem potvrzuje, že „velcí“ režiséři si můžou točit, co chtějí a zároveň Steven Spielberg potvrzuje, že velkým režisérem bezesporu je. Válečný kůň se řadí k jedním z nejrozporuplnějších filmů uplynulého roku.

Pokud se Vám trailer nelíbil a jenom jste u něho kroutili hlavou s posměšnou poznámkou „Zachraňte vojína Šemíka“, tak se na film raději ani nekoukejte a raději si ani nečtěte následující popis scénáře:

Totiž, když koník Jeremy Irvina odjíždí bojovat do první světové války, Jeremy Irvine to nevydrží s nervama a vyrazí za ním s tím, že svého koníka (možná, tedy pravděpodobnost, že by v první světové válce našel svého domácího mazlíčka je opravdu malá, ale to si asi neuvědomuje) najde. Říkáte si, že tohle nebude moc fungovat?

Musím se přiznat, že někdy mi opravdu přijde, že Steven Spielberg se opravdu zapomněl někde v osmdesátých letech minulého století, kde by takto naivní (jestli se to tak může říct) scénář mohl dostat většího uznání než dnes. Ale… není právě tohle na tom to krásné? Někdy je možná k užitku s obdivem pozorovat tu malebnou krajinu, ta blankytná očička všech herců a očima dítěte doufat, že se koník a chlapeček potkají a založí si jednoduše rodinu plnou kozlíků.

Kromě takto melancholického podkresu má film ještě jedno velké plus, které bych rád vyzdvihl: je to možný přesah, který poukazuje na zbytečnost války a vůbec toho, že lidé jsou stejní, ať stojí na jakékoliv straně bariéry (scéna s koněm v drátech). Steven Allan Spielberg dokázal poukázat na „zbytečnost“ války, aniž by musel prolévat hektolitry krve: Vlastně, ve filmu jsou pouze dvě pořádné válečné scény, pokud jste tedy čekali nového „Zachraňte vojína Ryana“ z první světové války, pak jste se nedočkali…

V hlavních rolích filmu se představí po boku koně dále Jeremy Irvine, David Thewlis, Emily Watson, Stephen Graham, David Kross, Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston. Kromě posledních dvou jmenovaných jde pouze o poměrně málo známé herce. Sám Jeremy Irvine si v žádném větším filmu před uvedením War Horse nezahrál. Benedict Cumberbatch a Tom Hiddleston se pak ve filmu moc dlouho neohřejí.

Hudba Johna Wiliamse nepatří sice k mistrovo úplným „majsterštykům“, ale přesto je určitě výborná. Podbarvuje tak pohádkovou atmosféru celého filmu.

Chci říct: Ano, film je bezesporu naivní (někdy až zbytečně patetický), je to například scéna, když koníček „né a né zorat políčko“, War Horse je však naivní tím milým a příjemným způsobem, to je například ta scéna, když koníček políčko opravdu zorá a všichni v kinosále se přívětivě usmějí.

Takže kdybych měl celou recenzi shrnout do pár vět, pak by to bylo asi takhle:
Výhody: Film je naivní, patetický, melancholický…v jistém ohledu krásný.
Nevýhody: Film je naivní, patetický, melancholický…v jistém ohledu jenom patetický a naivní.
Hodnocení: 8/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno