Recenze: Jeden musí z kola ven / Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

„Jeden musí z kola ven“ je špionážní drama, které natočil Tomas Alfredson jako svůj třetí celovečerní film. Tinker Tailor Soldier Spy má naprosto výborné herecké obsazení, jaké jsem už dlouho u žádného jiného snímku neviděl: Gary Oldman a jeho stylové brejličky, Colin Firth a jeho čarokrásný úsměv. Tom Hardy, Mark Strong, Benedict Cumberbatch a další. K čemu je však takové herecké obsazení, když se ve scénáři vyznají pouze znalci knižní předlohy.


Gary Oldman hraje důchodce, který se vrací zpátky do služby, aby „označil, kdo z MI6 kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? “ – to byl úryvek z oficiálního textu distributora.

Docela zajímavý námět nemyslíte? Mě samotného dost nalákal, těšil jsem se na příjemné konverzační drama s výborným Gary Oldmanem. A vlastně bych měl být docela spokojený, jelikož jsem opravdu dostal působivé špionážní drama natočené jako za sedmdesátých let. Některé scény byly opravdu výborné a napínavé. Gary Oldman je také výborný. Po řemeslné stránce jde o geniálně natočený film.

K čemu to však všechno je, když scénář je opravdu nepřehledný? K čemu to je, že celé story je opravdu precizně natočené, když  je děj natolik plný flashbacků, že se v něm opravdu vyznají pouze znalci knižní předlohy nebo stejnojmenného seriálu z roku 1979? K čemu je geniální konec, když polovina diváků se ve všech jménech natolik ztrácí, že ke konci filmu  se už ani nesnaží v tom všem nijak orientovat? Myslím, že jsem se ve svém životě vpohodě vyznal i ve složitějších filmech než je tento, a proto nechápu, proč je pro mě tento film tak zmatený a nepřehledný. Vraťme se k oficiálnímu textu distributora: Každý z podezřelých má svoji přezdívku: než si uvědomíte, že Bill Haydon je krejčí a než si uvědomíte, že krejčího hraje Colin Firth, tak už je dávno konec filmu a vy nevíte, kde jste. Dále je také na škodu, že je ve filmu poměrně dost postav a tak i ti, co nemají problém se v tom všem vyznat, nemají čas se s žádnou z postav pořádně ztotožnit… prostě na to není čas. Někomu může dále ve filmu chybět i pořádný spád. To bych však nebral jako nějaký zásadní nedostatek. Tomas Alfredson očividně natočil Tinker Tailora v tomto směru podle svých představ.

Takže kdybych měl celou recenzi shrnout do pár vět, pak by to bylo asi takhle:
Výhody: Film má výborné herecké obsazení, má vynikající výpravu a je výborně natočen.
Nevýhody: Film má naprosto nepřehledný scénář, na který se musíte soustředit po celý film, abyste ho plně pochopili. Pro někoho může být tempo filmu až moc pomalé. Chybí čas na ztotožnění s hlavními postavami.
Hodnocení: 7/10

Závěrem recenze bych chtěl říct: Prosil bych za tuto recenzi nezašlapat do země. Psaní recenzí nikdy nebyla plně objektivní záležitost a jak se říká – „sto lidí, sto chutí“, a proto, jak se líbil „Tinker tailor“ Vám?