Recenze: Warrior (2011)

Doslova Knockout! Těžko ho v nejbližších dnech dostanu z hlavy. Silné drama! Tak silné, jako samotní bojovníci v ringu na „Spartě“, které se zabydlelo v mém podvědomí a nutí mě pustit si Bojovníka Gavina O´Connora znovu a znovu. Přiznávám, že tento sport není moje krevní skupina, jenže Gavin natočil tak trochu další zázrak, tentokrát ne hokejový, nýbrž plný rvaček, bolesti, zápasníků a rodinných nešvarů. Nikdy bych nečekal, že hromada svalů, v tomto případě Toma Hardyho, dokáže hrát takovým precizním způsobem, že věříte v každou novou tržnou ránu nebo emoci v jeho obličeji. Atak na Oscara?

Blíží se největší zápasnický turnaj všech dob, „Sparta“, který nemá obdobu a vítěz bere vše, tudíž krásnou pohádkovou sumu. Mezi zúčastněnými jsou i dva bratři, kteří mají pár nevyrovnaných účtů. Učitel fyziky (Joel Edgerton) a válečný hrdina (Tom Hardy), kterého před turnajem trénuje vlastní otec, kdysi proslulý voják a alkoholik. Každý ze sourozenců přitom bojuje pro něco jiného. Učitel chce zachránit rodině dům a šťastný život, zatímco voják bojuje za vlast a minulost skrývající děsivé okamžiky.

Zvláštnost, kterou mají filmy se stejnou tématikou je, že v pozadí drsných rozmlácených obličejů, napumpovaných svalů a drsných řečiček se nachází dojemné drama, častokrát díky lidským emocím a příběhům. Někdy to funguje méně, někdy více. U Warriora se emoce jenom hrnou! To i díky povedenému castingu, kde všechny postavy, herci hrají, jak nejlépe umí, mají ve filmu důležité opodstatnění, hodně se o nich dozvíme a jejich interpretace je na maximum uvěřitelná, což je v dramatech hodně podstatné. Tím se dostáváme i ke scénáři, který sice ničím novým nepřekvapí, ale režie v rukou Gavina O´Connera je opět perfektní, což mě přivádí k myšlence, kolik podobných sportovních dramat ještě tento muž natočí. Snad hodně!

Bez čeho se kvalitní film neobjede? Jistě, bez kvalitní hudby. Dvorní skladatel režiséra O´Connera, Mark Isham, dodal snímku pravou tvář a skutečnou rivalitu mezi oběma bratry. Skvěle zachycuje zásadní okamžiky, emotivní zpomalovačky a ten konec? To byla čistá krása. Pokud by mi po filmu někdo řekl, že délka snímku je 140 minut, nevěřil bych. Dění na scéně Vás natolik pohltí, že se stanete součástí příběhu a neustále budete jednoho z bratrů upřednostňovat před tím druhým s postupně se rozvíjejícím příběhem.

Určitě se zde najdou i negativa. Rozhodně to není óda na bezchybnou dokonalost. Po dvaceti minutách už každý tuší, kam film směřuje a na co se připravit. Koneckonců k tomu hodně spoileruje i trailer, kde je opravdu všechno. Tudíž doporučuji se videím a obrázkům na internetu vyhnout a vrhnout se na film bez znalosti reklamních kampaní.

Pokud se Vám minulý rok líbil Fighter s Christian Balem, tak věřte, že byl pouhou předzvěstí Warriora. Tento Film se bude líbit i nepříznivcům těchto sportů a zejména fanouškům Nolanova Batmana, protože Tom Hardy zde opravdu vypadá jako zabiják Bane a pokud dokáže ze sebe vytřískat ještě o kapánek víc, tak se máme na co těšit! A jsem zvědavý, jak „Bojovník“ dopadne na Oscarech, jestli si vůbec nějakou sošku odnese. S klidným svědomím mohu prozradit, že si MINIMÁLNĚ jednu zaslouží! Jeden z nejlepších filmů tohoto roku!

Režie: Gravin O´Connor
Hudba: Mark Isham
Hrají: Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte, Frank Grillo a Jennifer Morrison
Hodnocení: 9/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno