Předávání Oscarů 2012 se blíží. Které filmy mají šanci?

26. února 2012 proběhne nejprestižnější vyhlášení filmových cen, tedy Oscarů. Ti se předávají od roku 1929 Akademií filmového umění a věd. 84. slavnostní ceremoniál proběhne v Kodak Theatre, jak je tomu už od roku 2002 a večerem bude provázet Billy Crystal, celkově už po deváté. Připravil jsem si pro Vás několik filmů, které mají šanci uspět a které byste měli vidět, pokud se na Oscary chystáte dívat. Je tu i pár filmů, které mají těsně před premiérou, ale dají se považovat už předem za černé koně.

The Artist: 
Vracíme se do 20. let minulého století. Hollywood začíná točit filmy s ozvučením a hvězda němých filmů George Valentin z toho nemá velkou radost. Obává se, že jeho filmům odzvonilo. Přitom potkává dívku, komparzistku, která v revoluční technice vidí šanci, jak prorazit. – Film je chválen ze všech stran, hlavně díky působivému zpracování, které svou atmosférou napodobuje to nejlepší z 20. let a současnosti. Zároveň má šanci na Oscara i vcelku neznámý režisér Michel Hazanavicius.

The Descendats / Děti moje: 
George Clooney je nešťastný statkář. Jeho žena po nehodě na lodi upadla do kómatu a nezbývá mu nic jiného, než se postarat o své nezvladatelné dcery a porozumět si s dětmi navzájem. Režie se ujal Alexander Payne a rovněž má podle ohlasů šanci na Oscara.

War Horse / Válečný kůň: 
Steven Spielberg se vrací do války. Tedy alespoň ve své filmové tvorbě. Silný příběh o přátelství člověka a zvířete. První světová válka rozdělí Alberta a jeho koně Joeyho, přičemž divák sleduje jejich strasti plnou cestou životem. Film je inspirován stejnojmennou knihou. Soundtrack obstaral dvorní skladatel režiséra Spielberga John Williams.

Hugo / Hugo a jeho velký objev:
Kdo by to před měsícem čekal. Všichni sice víme, že Martin Scoresese je uznávaný režisér, jeden z nejlepších své doby, ale že se z trapných trailerů vyklube jeden z nejlepších rodinných filmů posledních let? To jsme asi nečekali. Další z těch filmů, které uvidíme až dva měsíce po novém roce, ale v Americe je na tento film samá chvála.

The Help / Černobílý svět: 
Co se stane, když služebné s černou pletí povstanou proti režimu a chtějí získat stejná práva, jako bílí lidé? K tomu jim pomůže i mladá, nadějná spisovatelka, kterou vychovala jedna ze služebných a byla jí vlastně druhou matkou. Velice povedený snímek, který vyšel už v blu-ray ripech a rozhodně byste ho měli vidět. Pro mě osobně jedno velké překvapení. Bez kapesníčků se nedívejte!

Midnight in Paris / Půlnoc v Paříži: 
Představte si, že jste v centru Paříže a každou noc se ocitáte na tom stejném místě jako ráno, jen několik let v minulosti. Také štěstí má hlavní hrdina filmu, spisovatel, který se díky této situace pouští do naspání  knihy o době, ve které se každou noc ocitá. Scénář i režii má na svém účtu Woody Allen.

Moneyball: 
Brad Pitt v hlavní roli… Film podle skutečné události… Nadějný mladý hráč, který nedokáže naplnit své očekávání a místo hraní basebollu se vrhá do administrativy tohoto sportu. Film už běží v českých kinech, na Slovensku si musí počkat dva měsíce. Prý jeden z nejlepších sportovních filmů tohoto roku. Pro nás je ale jasnou jedničkou Warrior.

The Tree of Life / Strom života:
Rozporuplné dílo, které milujeme nebo nenávidíme. Terrence Malick je výborný režisér, ale jeho filmy nejsou pro každého. To dokazuje i ve Stromě života. Snímek, jak uvádí sám distributor, je poctou životu, přírodě a všemu živému, co nás obklopuje. Ve filmu se vyřádila i kamera, která je zde zcela okouzlující a to znamená palec nahoru pro pana kameramana.

Tinker Tailor Soldier Spy / Jeden musí z kola ven:
Švédský režisér, musím podotknout, že jeden z nejlepších evropanů ve svém řemesle, Tomas Alfredson, natočil thriller s hvězdným obsazením Jeden musí z kola ven. Píše se rok 1973 a britská tajná služba hledá ve svých řadách sovětského špeha. K tomuto případu je povolán i veterán (Gary Oldman). Ve filmu dále účinkují Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, Ciarán Hinds nebo Stephen Graham.

Drive:
Další výborný kousek v rukou evropského režiséra. Nicolas Winding Refn natočil tak trochu akční drama s výborným představitelem Ryanem Goslingem, který toho ve filmu moc nenamluví, za to skvěle zvládá řízení auta a nedělá mu problém rozmlátit někomu hubu, když jde do tuhýho. Jak Refn, tak i Gosling mají šanci si letos sáhnout na sošku, ale konkurence je obrovská.

The Girl With The Dragon Tattoo / Muži, kteří nenávidí ženy:
Už to tu jednou bylo, jenže tentokrát se do toho pustil David Fincher a proto je kolem toho takový rozruch. Všichni tenhle příběh už známe. Mikael Blomkvist (Daniel Craig) je povolán k vyšetření případu dávno zmizelé dívky, která byla podle všeho zavražděná někým z rodinných příslušníků. Mikael spojí síly s výstřední dívkou Lisbeth a drama může začít. Určitě to ale bude bomba film a klidně může atakovat na Oscary.

Warrior:
Další drama z ringu a přitom opět podařené. O´Connor zkusil natočit další sportovní snímek, tentokrát o dvou bratrech zápasnících a tátovi trenérovi. Všichni tři se pomalu nemůžou ani vidět, ale turnaj je svede dohromady. Každý bojuje pro to své, každý má svůj cíl, jenže co se stane, když ve finále může vyhrát pouze jeden? Jak už jsem psal u Moneyballu, Warrior je jeden z nejlepších filmů tohoto roku a vůbec nevadí, že podobných filmů existuje hromada.

Take Shelter:
Máte také strach z tornáda? Michael Shannon žije poklidný život kdesi v malém městečku v Americe. Jeho život ze změní, když začne mít děsivé katastrofické sny. Jeho vize mu přerostou přes hlavu a rodina je na spadnutí. Začíná být rozrušený a v každé maličkosti vidí něco hrozného. Jsou jeho sny a vize pravdivé? Bohužel, to zatím nevíme, protože film se jen tak v českých kinech neobjeví. Kdo ví, jestli vůbec někdy.

J. Edgar:
Čekali jsme dlouho, jenže to prej taková pecka není. Režisér Clint Eastwood natočil životopisné drama o člověku, který stojí za vznikem dnešní FBI v roce 1935. Hlavní role padla do rukou Leonardovi DiCapriovi, který se určitě bude ucházet o Oscara a kdo ví, jestli tohle nebude jediná nominace před slavnostním večerem. Leo si Oscara zaslouží jako nikdo jiný i proto, že zatím žádného nedostal a Akademie to určitě ví!

The Iron Lady / Železná lady:
Maryl Streep v roli političky Margaret Thatcherové, která se jako první žena stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Ptáte se proč železná? Hlavně kvůli svému sebejistému vystupování a svému osobnímu životu, který byl tomu pracovnímu hodně podobný. I tady by se mohl nějaký Oscar najít. Jen podotýkám, že režíruje žena zodpovědná za film Mama Mia!

50/50:
Joseph Gordon-Levitt a Seth Rogen v hlavních rolích výborné dramedie. Joseph jako spokojený mladík, kterému se z minuty na minutu změní život v podobě rakoviny. Jeho nejlepší kamarád mu pomůže nemoc překonat a jak jinak, než všechny starosti hodit za hlavu. Na žádné špatné myšlenky není čas ani místo a zábava může začít. Další z filmů, který příjemně překvapil a Akademii by se mohl líbit.

Rise of the Planet of the Apes / Zrození Planety opic:
Letní blockbuster, který není úplně tak bez šancí. Rozhodně výborný dobrodružný film s výborným Andym Serkisem v roli hlavního šimpanze Caesara. K roli opiček posloužila stejná technologie, jako například u Avatara. A tak si tvůrci filmu přejí, aby Andy získal konečně Oscara, protože to, co předvádí, si v Hollywoodu málo kdo dovolí. Také s tím má několik zkušeností. Viz Glum nebo King Kong.

Shame / Stud:
Michael Fassbender, jeden z nejžádanějších protagonistů v Hollywoodu, v roli muže nezvládajícího svůj sexuální život. Třešnička na dortu nastane, když se do jeho bytu nastěhuje mladší sestra a situace se začne silně vymykat kontrole. Film zrežíroval brit Steve McQueen. Bohužel, ale je to tak, až v únoru v našich kinech.