Hořký měsíc (1992)

Přečtěte si

Autor

Rok 1992 byl rokem, kdy do kina přišel další film, který režíroval skvělý Roman Polanski, film který po filmu Frantic (48 hodin v Paříži) měl být úplně jiný, protože byl podle románu Pascala Brucknera  a pojednával o lidských vztazích a lidské sexualitě.

Roman Polanski měl před sebou těžký úkol, režíroval film, který obsahoval převážně sex a vše kolem něj spojené a právě toto téma nebylo pro některé lidi lehké strávit. Roman Polanski zde ale ukázal, jak velký je režisér a tuto látku dokázal skvěle zpracovat a udělat z něj svoje další skvělé dílo i zásluhou skvěle vybraných herců, ale především dokázal dostat na plátno všechny emoce, komplikovanost hlavních hrdinů a to vše dokreslit skvělými rozhovory o síle lásky a pocitech po rozchodu, které dodali další šťávu, bez kterých by film nefungoval tak dobře, jak by měl.

Dva páry a jeden příběh
Příběh začíná na cestovní lodi, na které pluje manželský pár Nigel (Hugh Grant) a Fiona (Kristin Scott Thomas) v milné iluzi, že žijí spokojený manželský život, ale přece jenom něco chybí. Právě tohoto nedostatku v jejich manželském vztahu si povšimne vozíčkář Oscar (Peter Coyote), který se svojí nádhernou manželkou Mimi (Emmanuelle Seigner) pobývá na lodi. Dalo by se říct, že hlavní dějová linka se odehrává na cestovní lodi, ale je to právě příběh vyprávěný vozíčkářem Oscarem, který udává hlavní tempo filmu a rostoucí touha Nigela po Mimi je pouze vsuvka, která ovšem ke konci filmu hraje důležitou roli.

Skvělé herecké výkony
Jak už jsem poukazoval, Roman Polanski vybral skvělé herce a to platí i pro v té době mladičkého Hugha Granta, který neměl těžkou práci se svojí rolí hlavního posluchače vyprávěného příběhu, ale svojí rolí manžela toužícího po změně ke konci na svůj věk zvládl na jedničku.

I když film režíroval Roman Polanski, film by zcela jistě nebyl tak dobrý nebýt úžasného výkonu Petera Coyota. Do svojí role spisovatele znaveného dlouhým a náročným vztahem zvládl na výbornou a jeho vyprávění o tom, jak se neskutečně zamiloval do ženy, kterou potkal v autobuse a prožíval s ní chvíle štěstí, sexuálních radovánek různého druhu a chvíle stresu a depresí se položil takovým způsobem, že jeho roli jste mu schopní věřit celý film.Ve chvíli, kdy popisuje pro někoho nechutné detaily ze svého sexuálního života, jste znechucení, po popsání citů k Mimi jste dojatí, poté rozčílení a to vše dokáže zabalit do svého perfektního charisma a zabalit jako dárek plný emocí s dávkou ironie. Zkrátka Peter Coyote ze sebe v tomto filmu vyždímal všechen svůj herecký um a na filmu je to vidět.

Emmanuelle Seigner v roli Mimi je v tomto filmu spíše jako ikona sexuální touhy a chtíče jí získat, takže pánové ke konci filmu určitě pochopí chování Nigela. Ve filmu popisující lidskou sexualitu je vždy náležitě sexy, ale jakmile dojde na city, dokáže také vytasit silné emoce a dostat tak divákovo srdce i z jiného než sexuálního pohledu. Na svého hereckého partnera úplně nestačí, ale menší herecký rozdíl zakryje skvělá chemie mezi herci.

Kristin Scott Thomas jako Nigelova manželka se stejně jako Hugh Grant ve filmu příliš neprojevuje, což je dáno hlavně tím, že je odsunuta skvěle vypravujícím Oscarem, ale i ona má slovo hlavně ke konci filmu.

Shrnutí
Film Hořký měsíc nemá rád každý, hlavně kvůli sexuálním scénám, ale právě sex je do jisté míry v tomto filmu důležitý svým vlastním způsobem a proto je pro dost lidí viděn jako to ošklivé kačátko, které má ale hodně co do sebe tím, jak popisuje různorodost lidských vztahů a právě skrze sex popisuje, že někdy ve vztahu chybí to potřebné koření, kvůli kterému se vztahy rozpadnou, nebo trvají už jenom z donucení. Tuto problematiku dokázal Roman Polanski vystihnout perfektně a proto  já osobně řadím Hořký měsíc mezi ty perfektní filmy z jeho tvorby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také