Recenze: Věc: Počátek (2011)

Jak dopadl prequel hororové klasiky Johna Carpentera z roku 1982? Pojďme sebrat odvahu, otevřít nové Věci její nechutnou zapáchající tlamu a podívat se jí na zubiska.

 

Věc: Počátek vlastně není tak úplně pouhý prequel, je to zároveň tak trochu remake. Snad každý, kdo Carpenterovu verzi viděl, si položil otázku „Co se sakra stalo s těmi Nory?“ Tento film Vám na ni odpoví, ale v zásadě se žádné velké překvapení nekoná. Stalo se jim totiž úplně to samé, co skupině polárníků pod vedením Kurta Russela.

Takže o co tu vlastně kráčí? Norští vědci shodou náhod v arktickém ledě objeví něco hodně velkého a to něco rozhodně není pozemského původu. Je to kosmická loď a kousek opodál leží také zamrzlé tělo. A že se o žádné zvíře ani o člověka nejedná, jste si jistě už domysleli. Přizvou tedy na pomoc skupinku amerických expertů, různých vědních oborů, včetně Kate Lloyd (Mary Elizabeth Winstead), ze které se posléze vyklube hlavní hrdinka filmu, aby jim pomohli jejich objev řádně prozkoumat. Společně přivezou návštěvníka na základnu a zrovna ve chvíli, kdy oslavují svůj velký objev se ukáže, že nalezený tvor není ani zdaleka tak mrtvý, jak předpokládali. Divák ale nemá důvod smutnit, mrtvých brzy začne přibývat měrou vrchovatou. Protože ale osobně nejsem příliš přítel popisování děje, víc Vám toho už neprozradím a zaměřím se na ten zbytek.

Věc: Počátek je typický zástupce současných mainstreamových hororů. Napětí tedy nehraje tak důlěžitou roli jako lekačky nebo krev a sliz stříkající všude kolem. A v tomhle ohledu si celkem není na co stěžovat. Lekačky fungují, obzvlášť v kině s dobrým zvukem a násilné scény, přestože za vydatné pomoci digitálních efektů, působí dostatečně reálně a tudíž nepříjemně. Paradoxně hrozí, že Vám při filmu bude celkem horko, protože nejefektivnější způsob, jak se s vetřelcem vypořádat, je použít na něj plamenomet a ten je zde skutečně hojně využívaný. Režisérem snímku je nováček s těžce zapamatovatelným jménem (Matthijs van Heijningen jr.) a nutno říct, že právě s ohledem na to, že nemá příliš zkušeností, si s režii poradil překvapivě dobře. Technická stránka Věci: Počátku je přinejmenším slušná vlastně ve všech ohledech.

Ovšem jak už to tak u hororů bývá, hlavně nemyslet! Postavy se většinou nechovají zrovna logicky a některé dialogy mezi nimi působí doslova směšně, protože mají potřebu rozebírat hovadiny ve chvílích, kdy jim jde o kejhák. Také už jsem zmínil hojné využívání plamenometů. Legrační je, že celá základna je ze dřeva. Pořád tedy hoří, ale nikdy nevyhoří. A záverečné vypořádání se s nepřítelem pomocí granátu? To je tak neskutečné klišé, že bych si skoro přál abych zrovna v tu chvíli na několik sekund oslepnul.

Celkově se jedná tedy o technicky slušně zvládnutý horor, který těží z velmi solidního nápadu, který jsem Vám vlastně ještě neprozradil, takže to udělám teď. Onen vetřelec je totiž schopný vzít na sebe podobu hostitele, kterého napadne. Takže se může klidně stát, že si povídáte s kolegou, kterému najednou efektně praskne obličej a chapadla z jeho nitra se po Vás začnou sápat. Žít v paranoidním strachu ze svých kolegů naší hrdinku dlouho nebaví a tak musí vymyslet, jak rozeznat člověka od „věci“ a přijde s jakousi variantu na krevní test známý z Carpenterovy verze. Vznikne z toho jeden z mála skutečně originálních nápadů této nové verze a zároveň jedna z nejlepších scén. Velmi pak potěší také závěrečná sekvence prostříhávaná do závěrečných titulků, u které by milovníkům Carpenterovy kultovní klasiky mohla snad i nějaká ta slza dojetím ukápnout.  

Takže ve zkratce. Mozek nechte doma a užijte si slušný gorefest. Není to žádný průser, ze kterého by byla cítit pouhá chuť parazitovat na klasice, aniž by ji tvůrci vůbec viděli. Naopak je tu pro fanoušky celá řada odkazů, které potěší a pokud jimi nejste, nebudete porovnávat a užijete si film možná ještě víc.

The Thing (Věc: Počátek)
Horor/Thriller/Sci-fi
103 min.
Režie: Matthijs van Heijningen jr.
Hrají: Mary Elizabeth Winstead, Eric Christian Olsen, Joel Edgerton, Ulrich Thomsen,.
HODNOCENÍ: 6/10

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno