Recenze: Senna (2010)

Přečtěte si

16 novinek, které v týdnu uvede Netflix

Poslední týden tohoto měsíce bude na Netflixu ve znamení originální hororové tvorby, zajímavých dokumentů, ale také jedné velké premiéry...

16 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

12 dokumentů o pandemii Covidu-19

Pokud vám všudypřítomný koronavirus ještě neleze krkem, můžete se o něm dozvědět i něco víc. Třeba to, co se...

Autor

Ayrton Senna. Málokdo toto jméno nezná alespoň z doslechu. Mezi fanoušky motorsportu, zejména pak formule 1, doslova legenda. Hvězda, která se znenadání objevila, zazářila a pak náhle navždy zhasla. A právě této hvězde přelomu 80. a 90. let, věnuje svůj dokumentární film režisér Asif Kapadia.

Osobně jsem dnes již dlouholetým divákem a fanouškem F1, nicméně v éře Ayrtona Senny tomu tak nebylo. Královnu motorsportu jsem začal vnímat až později, v době, kdy se již všude skloňovalo především jméno Schumacher. A tak přestože jsem si spoustu informací o historii tohoto sportu již dávno zpětně v odborných publikacích a na internetu dohledal, tak jsem tento snímek s napětím očekával od první zmínky o něm. Neměli jsme to štěstí a film naše kina zcela minul, nicméně vyšel alespoň na DVD a věřte, že by byla chyba jej minout.

Snímek je poskládán z archivních obrazových materiálů a díky spolupráci filmařů s rodinou závodníka je možné vidět i některé z dosud dříve nikde publikovaných záběrů ze závodních okruhů i Sennova soukromého života. Tato úžasná mozaika nabízí zajímavé informace ze zákulisí tohoto sportu, nespočet dramatických momentů, zejména Sennovy legendární souboje s týmovým kolegou a zároveň hlavním rivalem Alainem Prostem a emocemi nabitých momentů- nelze nezmínit závod v brazilském Sao Paulu v roce 1991, mrazivé vyznění scény ze zábavné televizní show na silvestra o dva roky dříve, tragický víkend v italské Imole roku 1994, jenž se černým písmem nesmazatelně zapsal do historie tohoto sportu a samozřejmě Sennův následný pohřeb, při kterém vám naplno dojde, jak důležitou postavou byl Ayrton Senna zejména pro brazilský lid. Věřte že v samotném závěru je velmi těžké ubránit se slzám.

Nejedná se o první dokumentární film o tomto závodníkovi, nicméně se jistě jedná o ten nejkomplexnější a nejlepší. Asif Kapadia dokázal natočit doslova pomník této mimořádné osobnosti motoristického sportu a zároveň ji zajímavým způsobem přiblížit doslova úplně všem. Dokument lze alternativní cestou sehnat také v prodloužené verzi, která nabízí navíc zhruba hodinu rozhovorů s osobnostmi spjatými se světem formule 1. Zajímavá je ale spíše pro hardcore fanoušky. Ti ostatní si více užijí verzi, která u nás oficiálně vyšla. O nic skutečně podstatného nepřijdou a nudit se u ní rozhodně nebudou, to můžu zaručit.

Senna (2010)
101 min.
Režie: Asif Kapadia
HODNOCENÍ – 9/10

Předchozí článekLook, it´s Manbearpig!
Další článekChystá se nový Riddick!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také