Jurský Park (1993)

Je 14.10. 1993 a do českých kin se vrhá jeden z nejnebezpečnějších a největších dravců této planety – Tyrannosaurus Rex. A to ve filmu Jurský Park Stevena Spielberga. Tento film se okamžitě stal legendou díky dinosaurům, kteří vypadají neuvěřitelně skutečně.

Film se odehrává na ostrově Nublar, poblíž Kostarického pobřeží. Milionář John Hammond na tomto ostrově postavil zabavní park úplně nového druhu, ale potřebuje, aby mu ho schválili odborníci, pozve si tedy paleontologa Alana Granta (Sam Niell), paleobotaničku Ellie Sattlerovou (Laura Dern), matematika Iana Macloma (Jeff Goldblum) a právníka Donalda Gennara (Martin Ferrero). Této návštěvy parku se zúčastní také Hammondova vnoučata Tim a Alexis. Tato návštěva se však zvrtne v boj o přežití, když během bouře vypadnou systémy elektrických ohradníku, které drží dinosaury zpátky. Elektrické džípy se zrovna v tom momentě zastaví u výběhu Tyrannosoura a ten je napadne. Boj o přežití může začít.

Knižní předlohu pro film napsal v roce 1990  Michael Crichton. Ten se stal také scénáristou filmu. Hudbu nenapsal nikdo jiný než John Williams. Film měl rozpočet 63 mil. $ a v kinech po celém světě vydělal 914 mil.$. Dinosaury má na svědomí studio Industrial Light & Magic, které udělalo triky i ke slavným Hvězdným Válkám. Dinousaři vypadají skutečně především proto, že skuteční byli. Tedy ne živí samozřejmě, ale valná většina dinosaurů, včetně obrovského Tyrannosaura, byli roboti v životní velikosti. A když někteří dinosauři roboti nebyli, například 18 m vysoký Brachiosaurus, kterého výprava potkala hned na začátku, tak zde odvedlo studio IL&M skvělou práci s počítačem (a to v roce 1993!!).

Herecké výkony většiny aktérů jsou natolik dobré, že máte pocit, jako by se události na ostrově opravdu děly a dinosaouři byli opravdu živí. Ve filmu jsou krásné lokace točené např. na Havaji (budova pro návštěvníky). Scéna kdy Tyrannosaourus napadá džíp (schválně nepíšu Jeep, protože se ve skutečnosti jedná o Ford, ale Jeep Wrangler s potiskem Jurského Parku je mnohem kultovnější) bylo točena ve studiu, s robotem kterého po natáčeni musel štáb sušit, aby vydržel do konce natáčení. Tomu říkám filmařské řemeslo :-).

I přes drobné faktické chyby, co se dinosaurů týče (příliš rychlý Tyrannosaurus) je to stále nejlepší „dinosauří“ film, který můžeme vidět. Tento film probudil a dodnes podporuje zájem o dinosaury mezi dětmi na celém světě. Nutno dodat, že i přesto že je tento film stejně starý jako já, tak jsem na něm prakticky vyrostl. Určitě j to jeden z těch lepších filmů, které kdy byli natočeny, to se bohužel nedá říci o pokračování. Snad bude čtvrtý díl, plánovaný na rok 2013, povedenější než 2. a 3. Hodnocení: 9/10. Délka: 127 min.