Tři mušketýři na sto a jeden způsob – část 2.

Přečtěte si

Autor

David661
David661
Opovrhovaný hnidopich, egoista, ničema a pokrytec, který miluje filmovou tvorbu Christophera Nolana, Tima Burtona, Stevena Spielberga, Davida Finchera a dalších.

U příležitosti nového remaku Tří mušketýrů, který byl zpracován opravdu „netradičně“, musí snad každého napadnout otázka, kam až ti scénáristé dokážou zajít. A právě na Dumasově trilogii o Třech mušketýrech to jde vidět přímo ukázkově, ať už se zastavíme u kresleného zpracování s kačerem Donaldem v roli Athose nebo u bitvy vzducholodí. Napsal jsem tedy článek skládající se ze tří částí: 1. verze starší než z roku 1990, 2. verze mladší než 1990 a 3. nejnovější verze. Tento článek zachycuje filmy mladší než z roku 1990.  První film, u kterého bych se chtěl zastavit, se jmenuje „Muž se železnou maskou“ z roku 1998.

V roce 1998 byl natočen film „Muž se železnou maskou“ a šlo tak o nepřímé zpracování knihy „Tři mušketýři ještě po deseti letech“. Film se drží knihy pouze námětem. Kdy Francii vládne Ludvík XIV – Leonardo DiCaprio hraje hlavní roli v tomto filmu, Leo se však bohužel do své role vůbec nehodí, ještě pikantnější je, že ve filmu má dvojroli, což mluví za vše. Athose, Porthose a Aramise hrají  Jeremy Irons, John Malkovich, Gérard Depardieu. V jiném filmu by bylo takové obsazení velké plus, bohužel v tomto historickém filmu působí jako hodně nastavovaná kaše.

Jestli jsem napsal, že mušketýři z roku 1998 byli nastavovaná kaše, tak mušketýři z roku 1993 jsou dvakrát vyšlehaná a dvakrát vykynutá kaše nasekaná na jemno. Stačí říct, že roli Aramise hraje Charlie Sheen (Dva a půl chlapa). D´Artagnan se s Konstans potká jednou a na nějaký milostné pletky s Milady ve filmu není pak vůbec čas. A závěr? Závěr byl temný asi jako prdící pytlík. Že Milady z nešťastné lásky skočila ze skály, to už bych vůbec nerozpitvával. Převyprávět děj asi nemá cenu, stejně se vám minutu po zhlédnutí vykouří z hlavy. Písnička v titulcích je super…

Film Mušketýr začíná tím, že Rochefort zabije D´artagnanovi rodiče, což ho naštve a hned jak dospěje, jde se pomstít. Z toho vyplývá, že scénář se vůbec nedrží předlohy a celkově za moc nestojí. Když jsem psal, že ve filmu „Muž se železnou maskou“ se mi nelíbilo tolik slavných herců v jednom filmu, tak tady mi naopak nějaká ta hvězdička scházela. Nezachraňuje to ani Tim Roth. Závěrem filmu je, že D´artagnan přesvědčí své kámoše mušketýry, aby bojovali za svou čest, „epický“ závěrečný souboj Rochefort vs. D´artagnan je alespoň sranda.

Film D’Artagnanova dcera je francouzký dobrodužnokomediální film, o kterém nevím, co si mám myslet, nejsem však sám. Mám takovou teorii, že režisér (v tomto případě režiséři) si scénář nepřečetli celý, pouze ho s radostí přijail. Začli točit první scénu, pak druhou, třetí. Režisér si začíná uvědomovat, že scénář je vlastně dost blbý a tak postupně z tohoto „dobrodužného“ filmu dělá komedii. Výsledek = pouze průměrný. Ony totiž ani ty vtipy v druhé polovině filmu nejsou nic moc.

V roce 2004 byl natočen stejnojmenný TV-film D’Artagnanova dcera, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál Gérard Depardieu, jde však pouze o televizní inscenaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také