Retro: E.T.- Mimozemšťan (1982)

Na kalendáři je právě 11.června 1982 a světovou premiéru má dnes již legendární a nadčasový snímek Stevena Spielberga E.T.-Mimozemšťan. Jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších filmů všech dob. A my se na něj podíváme trochu podrobněji.

Nedaleko předměstí Los Angeles přistála mimozemská loď. Roztodivné postavičky se rozešly sbírat vzorky rostlin a jen jedna z nich se dostala až na okraj lesa. Okouzlena světly velkoměsta zapomněla na své poslání. Proto se nedostala včas na palubu a uvízla na naší planetě. Úkryt nalezl mimozemšťan v kůlně nejbližšího domu a tady ho objevil desetiletý Elliot, který ho představil i svým sourozencům. Stali se z nich kamarádi, ale tomu malému, kterému děti začaly říkat E.T., se strašně stýská po domově a chce stůj co stůj s těmi „svými“ navázat spojení. Nezdaří se a E.T. se rozstoná. V té době už je jeho úkryt vypátrán a nemocný mimozemšťan se ocitne v rukou vědců. Z hodiny na hodinu chřadne až přístroje konstatují jeho smrt. Jen Elliotovi dá najevo, že tomu tak není a že se mu podařilo navázat kontakt s domovem. Dětem se podaří svého kamaráda ze vzdálené planety zachránit.

Čím je E.T natolik výjimečný, že i dnes si k němu najdou cestu celé generace diváků?  Odpověď je vskutku jednoduchá – za všechno může Spielberg a jeho režie, samozřejmě myšleno v tom nejlepším slova smyslu. E.T  je v první řadě po filmařské stránce perfektně zvládnutým snímkem. Efekty ani dnes nepůsobí úsměvně jako když srovnáme např. King Konga z r. 1933 s Jacksonovým remakem z r. 2005. Spielberg je zkrátka geniálním filmařem se smyslem pro detail a talentem pro nesmírně působivé scény. Vzpomenout můžeme tu nejikoničtější – kolo na obloze, kdy Elliott doprovází mimozemšťana na setkání s vesmírnou lodí. Co je dále patrné téměř z každého záběru, tak je to Stevenův nesmírně citlivý přístup a každá scéna, byť legrační, má v sobě něco dojemného. Ovšem nesklouzává k citovému vydírání nebo přehnané sentimentalitě. Dokonalým příkladem je v tomto případě scéna, kdy se E.T loučí s Elliotem, ukáže prstem na jeho srdce a řekne „budu tady“ – divák není citově vydírám, ale krásným způsobem dojat. Zkrátka, E.T.-Mimozemšťan je nejlepší ukázka všech Spielbergových předností a schopností.

A nyní něco k úspěchům. Snímek získal 4 Oscary – za hudbu, zvuk, střih zvukových efektů a vizuální efekty. Umístil se na 6.místě v žebříčku nejinspirativnějších filmů všech dob, magazín Entertainment Weekly ho umístil na 20.místo nejlepších filmů všech dob a v r. 2007 ho Americký filmový institut umístil na 24.místo nejlepších filmů historie. Ovšem největším úspěchem tohoto filmu je ten, že i v současnosti si k němu najdou cestu miliony diváků a je stále milován.
Je to dnes spíše vyjímkou, když se natočí takový film, s takovou citlivostí a dovedností jako je E.T.-Mimozemšťan. Bohužel většina režisérů Spielbergova kalibru rodinné filmy prakticky netočí, proto si E.T.Mimozemšťana cením úplně stejně jako samotného Stevena Spielberga, režiséra, který má kromě ohromného talentu i ohromné srdce…..E.T. volat domů.

 

režie: Steven Spielberg
hrají: Henry Thomas, Dee Wallace, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Peter Coyote, C. Thomas Howell, Erika Eleniak