Za přítomnosti režisérů Guillerma del Tora, Anga Leeho, herce Johna Krasinskiho a prezidentky Akademie Cheryl Boone Isaacs byly vyhlášeny nominace 88. ročníku Oscarů.
Ovládl je vítěz Zlatých glóbů, snímek REVENANT: Zmrtvýchvstání, který ukořistil celkem dvanáct nominací. Hned za novinkou Alejandra Gonzáleze Iñárrita, shodou okolností režiséra nejlepšího filmu minulého roku, se umístily s nepatrným rozdílem Sázka na nejistotu, Šílený Max: Zběsilá jízda a Room.
Zajímavé bude sledovat, zda Leonardo DiCaprio, čerství majitel Zlatého glóbu, prolomí smůlu a svou pátou oscarovou nominaci již promění ve vítězství. Zajímavé bude také, zda svého prvního zlatého plešouna uchopí Sylvester Stallone, jež se dočkal svého vůbec prvního ocenění před pár dny na Zlatých glóbech.
Výsledky Oscarů budeme znát 28. února, slavnostním večerem provede již podruhé v životě Chris Rock. Jak jste prozatím spokojeni s nominacemi?
Nejlepší film
Spotlight
REVENANT Zmrtvýchvstání
Room
Brooklyn
Most špiónů
Marťan
Šílený Max: Zběsilá cesta
Sázka na nejistotu
Nejlepší herec v hlavní roli
Bryan Cranston – Trumbo
Leonardo DiCaprio – REVENANT Zmrtvýchvstání
Michael Fassbender – Steve Jobs
Eddie Redmayne – Dánská dívka
Matt Damon – Marťan
Nejlepší herečka v hlavní roli
Brie Larson – Room
Saoirse Ronan – Brooklyn
Cate Blanchett – Carol
Jennifer Lawrence – Joy
Charlotte Rampling – 45 let
Nejlepší režie
Alejandro Iñárritu – REVENANT: Zmrtvýchvstání
George Miller – Šílený Max: Zběsilá jízda
Tom McCarthy – Spotlight
Adam McKay – Sázka na nejistotu
Lenny Abrahamson – Room
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Rooney Mara – Carol
Jennifer Jason Leigh – Osm hrozných
Alicia Vikander – Dánská dívka
Kate Winslet – Steve Jobs
Rachel McAdams – Spotlight
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Sylvester Stallone – Creed
Mark Rylance – Most špiónů
Mark Ruffalo – Spotligh
Christian Bale – Sázka na nejistotu
Tom Hardy – REVENANT: Zmrtvýchvstání
Nejlepší cizojazyčný film
Saulův syn
Mustang
A War
Objetí hada
Theeb
Nejlepší animovaný film
V hlavě
When Marnie Was There
Anomalisa
Chlapec a svět
Ovečka Shaun ve filmu
Nejlepší adaptovaný scénář
Carol
Sázka na nejistotu
Brooklyn
Marťan
Room
Nejlepší původní scénář
Spotlight
Most špiónů
Ex Machina
Straight Outta Compton
V hlavě
Nejlepší soundtrack
Osm hrozných – Ennio Morricone
Sicario: Nájemný vrah – Jóhann Jóhannsson
Star Wars: Síla se probouzí – John Williams
Carol – Carter Burwell
Most špiónů – Thomas Newman
Nejlepší střih
REVENANT: Zmrtvýchvstání
Šílený Max: Zběsilá jízda
Spotlight
Sázka na nejistotu
Star Wars: Síla se probouzí
Nejlepší kamera
REVENANT: Zmrtvýchvstání
Šílený Max: Zběsilá jízda
Carol
Sicario: Nájemný vrah
Osm hrozných
Nejlepší výprava
Most špiónů
Šílený Max: Zběsilá cesta
Marťan
REVENANT Zmrtvýchvstání
Dánská dívka
Nejlepší kostýmy
Sandy Powell – Carol
Sandy Powell – Popelka
Paco Delgado – Dánská dívka
Jenny Beavan – Šílený Max: Zběsilá cesta
Jacqueline West – REVENANT Zmrtvýchvstání
Nejlepší masky
Šílený Max: Zběsilá cesta
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
REVENANT Zmrtvýchvstání
Nejlepší píseň
Writing’s On The Wall ze Spectre
Simle Song #3″ z Mládí
Earned It z Padesát odstínů šedi
It Happens to You z The Hunting Ground
Manta Ray ze Zastavte vymírání
Nejlepší zvuk
Most špiónů
Šílený Max
Marťan
Zmrtvýchvstání
Star Wars: Síla se probouzí
Nejlepší střih zvukových efektů
Marťan
Šílený Max: Zběsilá cesta
REVENANT Zmrtvýchvstání
Sicario
Star Wars: Síla se probouzí
Nejlepší vizuální efekty
Ex Machina
Šílený Max: Zběsilá cesta
Marťan
REVENANT Zmrtvýchvstání
Star Wars: Síla se probouzí
Nejlepší dokument
Amy
Cartel Land
What Happened, Miss Simone?
Winter of Fire
The Look of Silence
Nejlepší kraťas
Ave Maria
Day One
Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)
Shok
Stutterer
Nejlepší dokumentární kraťas
Body Team 12
War Within the Walls
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
A Girl in the River: The Price of Forgiveness
Last Day of Freedom
Nejlepší animovaný kraťas
Sanjay’s Super Team
World of Tomorrow