Na lyžáku se našel sáček s bílým práškem. Komedie s Mádlem a Vetchým budí překvapivě slušný dojem

Zdroj: Continental Film

Miroslav Ondruš sbíral první zkušenosti u filmů Jana Hřebejka, později působil také jako asistent režie na oceňovaných Špačkových Poutech a v roce 2011 debutoval thrillerem Vendeta. Od té doby se jako režisér na delší dobu odmlčel, to se ale letos mění. Do kin totiž míří jeho nová, hvězdně obsazená komedie 6 gramů. Jak už její název napovídá, všechno odstartuje nález šesti gramů bílého prášku, které v jedné školní tělocvičně rozpoutají velmi nepříjemné, ale i značně absurdní odpoledne.

Nikdy by se pravděpodobně dobrovolně nesešli, protože nemají absolutně nic společného. Divadelní herec (který měl syna už v patnácti), po penězích jdoucí finanční poradce, ambiciózní realitní makléř s touhou po křesle v senátu a docela obyčejný řidič tramvaje. Tyto čtyři naprosto odlišné otce ale svede dohromady nečekaný průšvih. Na školním pobytu v přírodě se totiž v pokoji jejich synů našlo šest gramů kokainu.

Čtěte také: Šlo o jeden z nejlepších seriálů roku 2024. Drsné polské krimi najdete na Netflixu, pokračování je na cestě

Do školní tělocvičny je narychlo svolává rázná ředitelka gymnázia. Ta má ovšem kromě drog svých studentů i vlastní problémy – zjistila totiž, že po dvaadvaceti letech ve funkci má být odvolána, protože si na její místo brousí zuby místní radní, který ho chce pro svou milenku. Nález kokainu tak ředitelka vnímá jako předem připravenou diskreditační kampaň. Školu ovšem hodlá opustit jedině nohama napřed, z komplotu obviní jednoho z otců a rozhodne se s nimi rovnou zúčtovat. Každý z tatínků má samozřejmě svou vlastní výmluvu a je skálopevně přesvědčen o nevině svého potomka.

Z původně výchovného setkání se tak rázem stává výbušná směs nedorozumění, vzájemného obviňování a bizarních situací, která se naprosto vymkne kontrole a jednoho z účastníků stojí málem život.

Pro režiséra Miroslava Ondruše jde o velmi zajímavý žánrový přesun. Pokud si pamatujete jeho patnáct let starý debut Vendeta (2011), víte, že tehdy vsadil na podstatně drsnější notu. A shodou okolností i tehdy u toho byl Ondřej Vetchý. Ten si zahrál muže, kterého najde lesní správce (Oldřich Kaiser) zkrvaveného a v bezvědomí na opuštěné mýtině. Muž si nic nepamatuje a z místa uteče, načež se začne rozplétat hodně temný příběh jedné krevní msty. Roli v něm hrála čtrnáctiletá dcera, čtyři miliony korun, zkorumpovaní policajti i trojice mladíků s hodně pošramoceným svědomím.

Ačkoliv snímek zůstal z hlediska děje trochu na půli cesty, do paměti se zapsal jako velmi sympatický a zajímavý pokus o mrazivý český thriller. Na domácí poměry šlo o slušnou žánrovku, kterou táhl kupředu především fantastický Vetchý.

6 gramů uvidíme v kinech od 6. srpna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno