Životopisný snímek o Bedřichu Smetanovi u diváků neobstál. Nedělní večer patřil nadpřirozenu

Zdroj: Česká televize

Životopisné drama Smetana, které Česká televize připravila k 200. výročí narození slavného skladatele Bedřicha Smetany, přilákalo v neděli večer k obrazovkám přes 700 tisíc diváků starších patnácti let. Samotný film vzbudil mezi diváky i kritiky rozporuplné reakce. Pustit si ho můžete na platformě iVysílání.

Film Smetana zachycuje posledních patnáct let života skladatele Bedřicha Smetany – období naplněné hledáním lásky, inspirace a bojem s vlastními limity. Zaměřuje se na jeho touhu prosadit se jako skladatel světové úrovně a vybojovat si uznání ve společnosti, která mu často nebyla nakloněna. Klíčovým motivem je také jeho vztah s libretistkou Eliškou Krásnohorskou, která se stala jeho múzou a inspirací, již marně hledal ve své ženě Bettyně. Navzdory ztrátě sluchu, která ho trvale poznamenala, Smetana dokázal dosáhnout vrcholu své tvorby a přispět k české hudbě ikonickými díly. Film se odehrává mezi lety 1868 a 1883, od symbolického položení základního kamene Národního divadla po jeho znovuotevření po požáru operou Libuše, Smetanovým životním dílem.

Čtěte také: Démonická novinka s Pavlem Křížem ovládla středeční večer. Ohlasy jsou ale rozporuplné

Nedělní sledovanost

Snímek Smetana režiséra Marka Najbrta (Protektor) se stal druhým nejsledovanějším pořadem nedělního večera i celého dne, když přilákal 759 tisíc diváků starších patnácti let. První pozici totiž obhájily Záhadné případy s klanem Donutilů, které si i tentokrát přitáhly pozornost více než milionu diváků – konkrétně druhý díl sledoval 1 milion 223 tisíc lidí, jak informuje web Mediaguru. Třetí místo obsadila reprízovaná Kriminálka Anděl s 654 tisíci diváky.

Recenze Kinoboxu

Filip Šula kritizuje film za to, že selhává v zobrazení klíčového konfliktu mezi umělcem a jeho dílem. Uvádí, že film se zaměřuje spíše na Smetanovu osobnost než na jeho tvorbu, čímž redukuje komplexitu jeho postavy na nevyvážený portrét arogantního a nesympatického člověka. Recenzent naopak oceňuje režii a práci se zvukem, především ve scénách, kde Smetana bojuje se svou nemocí. Zmiňuje se o efektivním využití zrychleného střihu, tlumených dialogů a elektronického hudebního motivu, které pomáhají vyjádřit Smetanovo šílenství a odcizení od okolního světa. Přesto však považuje celkový výsledek za nevyvážený.

Dojmy diváků

Spokojenost nepanuje ani u samotných diváků, kteří na Kinoboxu a ČSFD kritizují zejména moderní jazykový projev, který se nehodí do období Národního obrození, a také povrchní zpracování. Zklamáním je i nedostatek samotné Smetanovy hudby – ta ve filmu téměř nezaznívá. Na druhou stranu je snímek chválen za kvalitní kameru, výpravu a herecký výkon Václava Neužila. I přes povedené herecké obsazení však diváci postrádají hlubší vhled do Smetanovy osobnosti. Často zmiňují, že je obtížné uvěřit, že jde o životopisný film – chybí totiž motivace a vášeň, které by vystihly jeho odhodlání komponovat i po ztrátě sluchu. Také přidaná romantická linka mezi Smetanou a Eliškou Krásnohorskou vyvolává rozporuplné reakce, jelikož působí jako spekulace bez reálného základu. Diváci se shodují, že tato významná historická osobnost si zasloužila důstojnější a přesnější pojetí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno