V kinech tento týden startuje animovaný film Medvídek Panda v Africe, který slibuje zábavu pro děti. A dle všeho i překvapivě povedenou animaci. Při této příležitosti vám přinášíme výběr několika nejlepších animovaných filmů, které vznikly jinde, než ve Spojených státech.
Fimfárum 1 – 3
Já vím, nejde o nějaký celosvětový fenomén, ale knížka netradičních, originálních pohádek z pera Jana Wericha je prostě klenotem. A filmové adaptace předloze rozhodně nedělají ostudu. Podívaná byla složena z jednotlivých příběhů, které nakonec vydaly na tři celovečerní filmy za použití původní zvukové stopy (Werich pohádky sám namluvil a já mám osobně s těmito audioknihami spojené dětství). Filmy byly natočeny pomocí loutkové animace a na třech snímcích se podílelo hned několik tvůrců, z nichž každý vtiskl jednotlivým povídkám svůj osobitý styl. V kombinaci s jedinečným přednesem Jana Wericha a moudrostí jeho osobitých pohádek s tu úsměvným, tam vážným poselstvím jde o nevšední divácký zážitek.
Klaus
Tenhle film s krásnou a neokoukanou animací, který je k vidění na Netflixu, je tak skvělý, až vás přiměje zamilovat si Santu Clause i pokud jste dosud patřili k jeho zapřísáhlým „haterům“. Je jen příhodné, že za ním stojí nikoli americký, ale španělský režisér Sergio Pablos, pro kterého se jednalo o režijní debut a adaptoval svou vlastní povídku. V jeho pojetí sledujeme nevšední „origin“ Santy. Vše je zde docela jiné a podstatně méně nadpřirozené a kýčovité, než bychom očekávali. Snímek je zasazen do Norska v 19. století a Klaus je zde samotářský výrobce hraček, který pod tvrdou slupkou skrývá dobré srdce. Hlavním hrdinou zde ovšem není on, ale mladý pošťák, který s ním naváže nevšední přátelství…
12 úkolů pro Asterixe
Francouzské komiksy od tvůrčího dua Sempé/Goscinni zná snad každý. A pokud ne, tak bezpočet skvělých animovaných filmů (a několik koukatelných hraných) zcela určitě nemohl minout snad nikoho. Bláznivé příhody ikonického dua galských válečníků Asterixe a Obelixe jsou přímo napěchované nadčasovým humorem a nápaditostí, jaká nezná obdoby. I proto není divu, že je zná bez nadsázky celý svět. I díky skvělému dabingu a překladu zakotvili obyvatelé jedné malé osady, která už roky statečně vzdoruje římskému uchvatiteli, i u nás. 12 úkolů pro Asterixe jsem vybral, protože jde možná o můj nejoblíbenější animák, v němž Julius Caesar podrobí naše Galy sérii úkolů, které mají po vzoru Hercula prokázat, zda jsou hodni božské úcty, anebo římského podrobení. Ale je to výběr čistě subjektivní…
Valčík s Bašírem
Tenhle film je jedním z těch, které rozhodně nejsou pro děti. Vznikl i stejnojmenný komiks. Je to nevšední zážitek, který kombinuje autobiografické, i dokumentární prvky. Krom zdařilé animace zachycuje tragické události, provázející první libanonskou občanskou válku v roce 1982. Došlo zde k masakru v uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Znovuprožití vytěsněného traumatu mohlo být jen těžko zpracováno působivěji a sugestivněji. Tento izraelský animovaný film nabízí silný příběh i poselství a snad nikdy nebyl aktuálnější. Bohužel…
Vlkochodci
Nádherná irská pohádka, inspirovaná tamní poetikou a mytologií patří i díky uchvacující výtvarné stylizaci k tomu nejlepšímu, co v žánru nalezneme. Tvůrci Písně moře se opět překonali a naservírovali nám krásný, napínavý příběh o mladé lovkyni, která se vydává spolu s otcem do Irska pomoci s vymýcením nebezpečných vlků. Vše se ale mění v okamžiku, kdy se spřátelí s tajemnou dívkou z kmene, o němž se říká že se vždy v noci mění ve vlčí smečku… Potěší zejména fakt, že nemáte tušení, jak film dopadne. Což je v záplavě tradičních animáků takové menší zjevení.
S láskou Vincent
S láskou Vincent byl velkou filmovou událostí nejen proto, že se jedná o vůbec první celovečerní film, vytvořený kompletně olejomalbou. Jde též o výborně poskládanou mozaiku příběhů o slavném malíři, snažící se poskytnout opět trochu odlišný úhel pohledu na jeho život a smrt a hlavně na to, jaký to vlastně byl člověk očima jeho současníků. Úchvatná animace pak ruku v ruce se silným příběhem jednoduše dokáže chytnout za srdce a když se v závěru po přečtení posledního Vincentova dopisu rozezněla přezpívaná píseň od Dona McLeana (u nás je rovněž známá krásná česká verze od Pavla Bobka), vyhrkly mi slzy do očí. Jinak celkově překrásně zkomponovaná hudba, tu romantická, tu dramatická, je pak jen výtečnou třešničkou na dortu. Pro mne jeden z nejočekávanějších filmů roku 2018 rozhodně neskončil zklamáním a pokud vám Vincent van Gogh jen trochu něco říká a rádi byste viděli trochu „jiný“ film, jde o počin přesně pro vás. Považuji za obrovské zklamání fakt, že počin nedostal Oscara za nejlepší animovaný film na úkor pixarovky Coco.
Cesta do fantazie
Dílo geniálního japonského režiséra a scénáristy jménem Hajao Mijazaki, který je srdcem světoznámého studia Ghibli, by vydalo na samostatný článek. Alespoň jeden snímek tu bylo bezpodmínečně nutné zmínit. Rozhodl jsem se pro ten pravděpodobně nejznámější, jenž Mijazakimu a studiu získal prvního ze tří Oscarů za nejlepší animovaný film. Významné prvenství pro toto anime je také to, že šlo o vůbec první neamerický animák, který toto ocenění získal. I proto byl nádhernou imaginací prodchnutý film jasnou volbou pro tento žebříček.
Tip na návštěvu kina: Medvídek panda v Africe
V Číně si pandí medvídě Ping a jeho dračí kamarádka Jielong užívají života. Jielong je však vzácná dračice, kterou chtějí padouši zajmout. Jednoho dne ji unesou pašeráci do Afriky. Ping se okamžitě vydává na nebezpečnou cestu, aby ji zachránil. Po cestě potká orangutana kapitána Xing Xinga, želví rodinu i chytrého opičáka Jojo, který se k němu přidá. Mezitím se Jielong stává dárkem pro lvího krále Adeho. Dokáže Ping zachránit svou kamarádku?
Medvídek panda v Africe má premiéru už 12. září.