Netflix smaže jeden z nejsilnějších filmů o holocaustu. Před 22lety získal tři Oscary

Zdroj: Focus Features

V květnu roku 2002 měl v Cannes světovou premiéru film Pianista režiséra Romana Polańského, s Adrienem Brodym v hlavní roli. Oceněn byl Zlatou palmou. Následující rok získal tři Oscary: pro Romana Polańského za režii, Adriena Brodyho za hlavní roli a Ronalda Harwooda za adaptovaný scénář. Jeden z nejvýznamnějších filmů 21. století můžete zhlédnout na Netflixu do 14. července.

Pianista patří nejen k nejlepším filmům Romana Polańského, ale bezpochyby také k jeho nejslavnějším. Kontroverzní režisér s židovskými kořeny, který sám zažil krutost holocaustu, se zde rozhodl vyprávět příběh jiného polského Žida, Władysława Szpilmana. Vynikajícího klavíristy, který ještě před válkou bavil rozhlasové posluchače bravurní interpretací klasických skladeb.

Čtěte také: Na Netflix míří opulentní freska ze zlatého věku Hollywoodu. Natočil ji režisér oscarového La La Landu

Film je silný, brutální a bolestivě pravdivý. Jeho autenticita vychází především z válečných vzpomínek významného polského klavíristy, přestože je zjevné, kolik z Polańského vlastního života se do něj promítlo. Polański se v sedmi letech ocitl v krakovském ghettu, odkud byla jeho matka deportována do vyhlazovacího tábora. Jemu se jako zázrakem podařilo uprchnout a po zbytek války se skrýval v jedné z malopolských vesnic. Byl svědkem smrti lidí na ulicích a krutosti nacistů. Díky jeho osobním zážitkům, které prostupují Pianistu, je tento film velmi důležitý a velmi upřímný.

Dalo by se dlouze psát o silných stránkách Polańského filmu, o dojemném a zároveň trýznivém příběhu, o vynikajících hereckých výkonech a skvělé kameře. Je to však jeden z těch filmů, o kterých není třeba mnoho psát. Místo toho ho musíte vidět. Abyste lépe poznali Szpilmana a jeho osud, abyste si připomněli ne tak vzdálené válečné časy. Abyste se zamysleli nad mnoha věcmi. Například zda se lidé od té doby opravdu změnili?

Pianista bude na Netflixu do 14. července.

Zdroj: Focus Features