Recenze: M3GAN je chytrý a solidní horor

Foto: Universal Pictures

James Wan se letos v roli producenta podílí na minimálně šesti různých filmech. Prvním z nich, který právě vstupuje do kin, je horor MEGAN (aka M3GAN) o zákeřné panence, která v zámoří sestřelila i Cameronův Avatar 2.

Sci-fi slasher režiséra Gerarda Johnstona není navenek nijak děsivý, ale představuje realistickou panenku s umělou inteligencí jménem M3GAN, naprogramovanou tak, aby se synchronizovala s dítětem. V případě příběhu Akely Cooperové a Jamese Wana najde M3GAN spřízněnou dětskou duši v Cady (Violet McGrawové), mladé dívce, která nedávno přišla o rodiče po smrtelné autonehodě. Zbytek příběhu se odehrává s menší absurditou, kde film spoléhá na moderní technologie, které v současnosti všichni dobře známe nebo využíváme. M3GAN funguje především díky naší vlastní závislosti na technologiích.

Foto: Universal Pictures

Allison Williamsová hraje Gemmu, vývojářku hraček a tetu Cady, která své neteři daruje tento nevyzkoušený model. Stejně jako většina ostatních postav filmu je sobecká a velice ráda využije někoho blízkého k osobnímu prospěchu. Nikdo z nich není zvlášť dobrý člověk, ačkoli Cady je jediná, které by se mělo dát za pravdu, i když nakonec sama projeví jisté násilnické sklony.

Gemma dává neteři v podobě M3GAN svoji osobní přítelkyni, asistentku a zároveň matku, která se stará o všechny její potřeby. Chrání ji před újmou, dohlíží na to, aby si po návštěvě toalety umyla ruce a pomáhá ji s dalšími věcmi. Zdá se, že Gemma je spokojená, když svou ztrápenou neteř svěřuje do péče androida, který, pokud to není hned zřejmé, začíná vnímat.

Foto: Universal Pictures

Stejně jako jiné panenky z jiných hororových filmů má i M3GAN temnou stránku, naprogramovanou chránit dotyčného za každou cenu. K jejímu ztvárnění se ujímají dva herci, Amie Donaldová a Jenna Davisová jako hlasové protějšky M3GAN. Dohromady vytvářejí děsivé a zábavné představení, při kterém tančí a zpívají, až se smějí a křičí. Na rozdíl od předchozích ztvárněních vraždících panenek se scénář Akely Cooperové přiklání spíše ke komedii než k hororu. M3GAN není takovou noční můrou oproti jejím předchůdcům, ale opírá se o směšnost a obyčejnost zaměřenou na umělou inteligenci.

Znamená to další výhru pro Blumhouse a Jamese Wana, hororové stálice, které dál sbírají úspěchy u kritiků i v kasovních tržbách. Společně i každý zvlášť objevili díru na trhu v oblasti hororu a vytvářejí nízkorozpočtové filmy, které upoutávají diváckou pozornost. Sebeuvědomělost M3GAN začne být v určitém okamžiku únavná, i když je chytřejší, než na co byla naprogramovaná. Ačkoli i při vší své šílenosti, zůstává velmi příjemným, opravdu dobrým, zábavným a jednoduchým počinem. A minimálně povedeným diváckým zážitkem na začátku letošního roku.

Foto: CinemArt