Ohlédnutí za 53. KVIFF aneb Co vyhlížet v kinech

Přečtěte si

Autor

Letošní KVIFF už je sice za námi, ale pokud jste si v seznamu filmů vyhlídli něco, co Vás zaujalo, nezoufejte, ještě stále je možnost nějaké z promítaných snímků vidět v našich kinech. Jednak probíhají oficiální ozvěny festivalu, dále značnou část uváděných titulů už získali různí čeští distributoři, tudíž je můžete vyhlížet v programech kin. Tady je několik tipů ze zhlédnutých filmů. 

Tísňové volání

Asger Holm dostal směnu na tísňové lince. Vše probíhá klasicky, nějaké krádeže, zranění a tak, nic neobvyklého. Až najednou přijde telefonát od podivně mluvící ženy. Netrvá dlouho a Holm odhalí, že žena mluví ‚šifrovaně‘, protože se cítí být ve velkém nebezpečí. Asger postupně při snaze zachránit onu ženu odkrývá kousky skládačky a celá situace je nakonec úplně jiná, než by se mohlo zdát.

Jeden z nejslibnějších tvůrců nové dánské filmové generace režisér Gustav Möller ve svém prvním celovečerním filmu oceněném na filmovém festivalu Sundance Cenou diváků za nejlepší zahraniční film experimentuje s lidskou představivostí, smysly, strachem a přesvědčením, že nejsilnější filmové momenty jsou ty, které nevidíte.

Česká premiéra: 12.7.2018

Utøya, 22. července

22. července 2011 došlo v Norsku ke dvěma útokům. První byl na vládní budovy v Oslu. A zatímco se účastníci letního dětského tábora Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla dovolávali rodičům, zjišťovali, co se vlastně stalo a ujišťovali, že blízcí jsou v pořádku, ozvala se na onom ostrůvku střelba.

Režisér Erik Poppe zpracoval tento útok jako drama natočené v reálném čase bez hudby a střihu – vytrvale sleduje mladou Kaju, která se snaží přežít a zároveň najít svou mladší sestru. Snímek vznikl na základě reálných svědectví a hloubkových rozhovorech s přeživšími a snaží se co nejvěrněji zachytit pocity mladých, kteří byli v moment útoku na ostrově.

Česká premiéra: 19.7.2018

Chata na prodej

Taková skoro klasická situace – rodiče zestárli, děti odrostli a mají vlastní život a vám zůstala na krku chata, kam moc nikdo nejezdí a vlastně se o ni nikdo nestará. Logickým krokem je tedy pokusit se ji prodat. Zájemce by se i našel, ale na poslední chvíli to hlavní hrdince začne být nějak líto a rozhodne se, že tam chce s celou rodinou ještě alespoň jednou přespat. To se ukáže jako vůbec se snadný úkol.

Česká premiéra: 25.7.2018

Domestik

Cyklista Roman už má plné zuby toho se pořád podřizovat týmu, chtěl by se dostat na vrchol. Ale ani sebetvrdší trénink a osobní kázeň nevedou k potřebným výsledkům. Tak si domů pořídí kyslíkový stan a svěří se do rukou ‚odborníků‘. Přes svojí obsesi cílem a nejlepšími časy atp ale nevidí, že má doma milující ženu, která touží po dítěti a přestává situaci zvládat.

Domestik je celovečerní prvotinou absolventa Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Adama Sedláka, kterého si pozorný divák může spojit třeba se seriálem Semestr.

Česká premiéra: 27.9.2018

Dívka

Lara má sen – chce se stát baletkou. Takže šance, kterou dostane na jedné z nejprestižnějších tanečních akademií v zemi je nejvíc, co si mohla přát. Krom náročného tréninku má před sebou ale ještě jeden souboj – od mala ví, že se narodila ve špatném těle.

Snímek o odvaze přijmout sebe sama získal cenu Camera d’Or pro nejlepší debut na letošním festivalu v Cannes.

Česká premiéra: 25.10.2018

Na festivalu dále zněla chvála na adresu českého dokumentu King Skate, který má premiéru plánovanou na 20.9., snímek BlacKkKlansman s premiérou 16.8., Studenou válku od oscarového režiséra Pawla Pawlikowskiho, která půjde do kin 12.7. nebo nový film kontroverzního filmaře Gaspara Noé Climax, který českou premiéru nebo distribuci zatím nemá stanovenou, ale můžeme doufat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také