Greta Gerwig: Kdo je osobnost stojící za úspěchem dramatu Lady Bird

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Tato čtyřiatřicetiletá Američanka byla dlouho známá převážně pro své role v komediálních snímcích, které rozhodně netrhaly kasovní rekordy v kinech. Ale když byl uveden její film Lady Bird, začalo se o ní mluvit hlavně jako o nadějné režisérce, což potvrzuje celkem pět nominací na Oscara pro již zmíněný snímek Lady Bird. Co tedy vedlo k transformaci z průměrné herečky v oceňovanou režisérku a scénáristku? 

Gerwig sice herectví nevystudovala, ale ještě na vysoké škole se jí povedlo získat roli ve snímku LOL Joe Swanberga. Greta s ním spolupracovala i na několika dalších filmech jako herečka i jako scénáristka. Film Noci a víkendy z roku 2008 se Swanbergem dokonce režírovala, což byla její zcela první zkušenost na této pozici. Psaní scénářů a hraní (Hlavně nezávazně, Arthur, Maggie má plán, atd.) se věnovala dále, avšak k režii se vrátila až po více než osmi letech. A ve velkém stylu.

Příběh Lady Bird skýtá mnoho podobností s Gretiným životem, ale ta jej rozhodně nevnímá jako autobiografický snímek. Ačkoliv si tato režisérka a scénáristka v jedné osobě uchovávala deníky z doby svých teen let, při psaní textů se k nim neuchylovala, protože emoce si podle ní člověk zapamatuje s větší pravděpodobností, než samotné události. Do role hlavní protagonistky Christine alias Lady Bird si vyhlédla herečku Saoirse Ronan, která už byla ve svých třiadvaceti letech dvakrát nominována na Oscara (díky tomuto filmu pak třikrát, předtím v hlavní herecké kategorii za svůj výkon ve filmu Brooklyn a ve vedlejší za Pokání). Gerwig a Ronan pak postavu svérázné teenagerky formovaly podle uvážení a výsledkem je dívka, která má v podstatě několik charakterů odvíjejících se od toho, s kým zrovna je. Největší střety pak probíhají mezi Lady Bird a její matkou Marion ztvárněnou Laurie Metcalf, která pro dceru chce to nejlepší, ale ne vždy to umí dát vhodně najevo.

Snímek Grety Gerwig se stal výjimečným hned z několika důvodů. Po určitou dobu byl nejlépe hodnoceným filmem na serveru Rotten Tomatoes s neuvěřitelnými 100%, čímž sesadil z trůnu druhý Příběh hraček. I dnes si drží úctyhodné skóre 99% „čerstvosti“ se 287 pozitivními reakcemi a jen čtyřmi nespokojenými. Kromě toho se Gerwig, pro níž byl film prvním solo režijním počinem, stala teprve pátou ženou v historii udílení Oscarů, která byla nominována v kategorii Nejlepší režie. Kromě této snímek získal ještě čtyři další nominace na Oscara, čtyři na cenu Zlatý glóbus a tři na cenu BAFTA. Vedle režie má Greta šanci získat také ocenění za scénář. I když se Lady Bird zatím na tuzemské scéně nesetkává s tak opěvovanými reakcemi jako v zámoří, Gerwig si jistě tímto filmem vydobyla výbornou pověst „mimo“ stříbrná plátna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také