V předchozím článku jsme si zrekapitulovali pěkně popořadě všechny části série. Nyní dáme dohromady seznam epizod dle domnělé kvality. Tedy od nejhoršího dílu až po ten nejlepší. Záměrně jsme vynechali výborný spin off Rogue One, který by pořadím také slušně zamíchal. Celé pořadí je třeba brát jako subjektivní pohled a spíše jako podnět k diskuzi, než nějaké dogma.

7) Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Osobně považuji první díl za zdaleka nejnudnější a nejhorší nejen pro toporný scénář, ale i proto, že ve mně zanechává pramalý zájem o to, co bude dál. A jelikož by tomu v případě prvního dílu velké ságy mělo být přesně naopak, dostal poslední místo.

6) Star Wars: Epizoda II – Klony útočí

Druhé Klony útočí obsahovaly poněkud zmatený děj, opět nudná a uhlazená zasedání senátu a rady Jediů (pryč jsou drsné, kouzelně rebelské časy původní trilogie (upřímně, koho ta politika bavila?)). O Jar Jarovi nemluvě. Tudíž jim připadlo předposlední místo.

5) Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí

Sedmou část osobně považuji za nadprůměrnou, což je zase v rozporu s řadou názorů, kdy je velké množství lidí tímto filmem až zhnuseno. Líbí se mi na ní nepopřená láska k tématu, mrzí mne však, že děj hrál na jistotu v podobě nostalgie a nevydal se odvážnějším směrem.

4) Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Nová naděje je magickou a atmosférickou pohádkou, nicméně zub času se na ní, (nejen) kvůli tomu že je nejstarší, podepsal zdaleka nejvíc. K dokonalosti jí navíc mnoho chybí. Není to jen o naivitou příběhu, ale i tím, že jde o začátek a řada věcí zde nebyla úplně domyšlených, což je při zpětném pohledu i přes úpravy vidět.

3) Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

Šestý díl považuji za příslovečný ekvivalent nebroušeného diamantu. Upřímně ale doufám, že nejsem jediný, kdo přece jen má za to, že je film lehce nadhodnocený, a kdo považuje Ewoky za otravné a hloupé protivníky Impéria.

2) Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Tady se se mnou asi mnoho z Vás, milí čtenáři, neshodne. Nicméně jsem z těch mladších, kteří neměli tu výsadu vidět nejdříve staré filmy a Pomstu Sithů zkrátka považuji za jeden z těch filmů, které na mne v dětství měly největší vliv. A i dnes mám za to, že jde o povedenou záležitost se silnými momenty v podobě završení osudové proměny Anakina Skywalkera v Darth Vadera, a syrovými momenty jako Rozkaz 66, z něhož mi pokaždé běhá mráz po zádech, a samotného přetnutí bratrských a přátelských vazeb mezi mistrem a jeho padawanem.

1) Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Tady se ovšem (jak doufám) shodnu s valnou většinou. Temný tón a syrovost, jeden z bezesporu největších (a v průběhu natáčení i nejutajovanějších) zvratů filmové historie a nositel takové řady nezapomenutelných ikonických scén, že už se to málokterému nástupci podaří napodobit, byť se k tomu jen přiblížit. Impérium vrací úder je zatím nepřekonaným vrcholem série.

V případě takového popkulturního fenoménu, jakým Hvězdné války jsou, je samozřejmě obtížné v případě diskuze udržet nervy na uzdě. Ať už jde o problém s dodatečnými úpravami, či spor o to, v jakém pořadí filmy sledovat (chronologicky, tedy dle časové posloupnosti, nebo podle toho, jak byly natočeny?).

Jak to vidíte vy? Patří sedmá epizoda na nejhorší příčku? Je snad Impérium přeceňované? Napište nám do komentářů, a pokud se chcete navnadit na novou epizodu, která je tento týden uváděna do kin, nezapomeňte zhlédnout nejnovější trailer. Nu a pokud vás zajímá, jak tvrdý trénink musely hvězdy osmé části k natáčení podstoupit, podívejte se zde.

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, dále seriál Doctor Who, a zarytou nenávistí vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase hraji hokej, čtu a zírám.

5 KOMENTÁŘE

 1. Když jsem se nedávno na Primě díval na všechny díly, tak i když se mi před lety Klony útočí docela líbili a Skrytá hrozba byla taková utahaná, tak dnes po těch letech patří klony určitě na poslední místo. Technologicky nejrychleji zastaraly. Naopak Skrytá hrozba u mě poskočila daleko výše a určitě se mi líbila daleko víc. Ve filmu Klony útočí se mi vlastně líbila jen linka pátrání Obi-wana a linie s Padmé byla docela otravná. Mohli z toho udělat takovou temnou detektivku a upřímně i když je to jen teorie, tak kdyby se na konci Jodovi postavil Jajar, mohlo to ten film pohnout jiným směrem. Nového Sitského lorda nemusel až do konce ukázat, jen by stál stále ve stínu a pak by teprve udeřil. Škoda. Pomsta Sithů je asi z této trilogie nejlepší, ale také má pár nesmyslů, které dojem kazí. Původní trilogie je pověřena časem a je zde těžké komu dát přednost.

  • Jop, mrzí mě že na zvrat s Jar Jarem neměl Lucas koule a na poslední chvíli si to rozmyslel, protože by to bylo jednoduše geniální. Co se dá dělat no. Jednička mi, byť v ní není tolik nesmyslů jako ve dvojce, přijde mnohem nudnější a nezajímavější. Ale celkově obě tyhle epizody považuju za nejslabší a kvalitativně je řadím zhruba na stejnou úroveň. Stará trilogie jako celek je mnohem více funkční, to je bez debaty. 🙂

 2. 1.Pomsta Sithů-není co dodat
  2.Imperium Vrací Uder-prequely byly to na čem jsem vyrostl, takže tu starou odsunuji až na druhou frontu
  3.Skrytá Hrozba-pro některé nejhorší díl, pro mě je nejhroší jinej, tenhle je naopak jeden z nejlepších
  4.Síla se Probouzí-jistě příběhově nejhorší ze všech, páč to kopíruje jiný díl, ale stejně pecka
  5/6.Návrat Jediů, Nová Naděje…tady se fakt nemůžu rozhodnout 😀
  7.Klony Útočí….nejhorší star wars film, kravina, děs, béčkové akční scény

 3. Je zde napsáno úplně to samé co v předchozím článku, přesně jak jste psali je to hodně subjektivní. Za mě nemá cenu SW nějak řadit 🙂 maximálně 4,5,6,1,2,3,7 Rouge a 8 😉

  • Původně to měl být jen očíslovaný seznam s pořadím, ale řekl jsem si, že k tomu alespoň stručně napíšu důvod, proč ta či ona pozice. Psal jsem oba články najednou, takže se to tak nějak navzájem promítlo… 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here