Horor Uteč bude usilovat o Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší komedie nebo muzikál

Universal Pictures pošle svůj klenot do boje v kategorii Nejlepší komedie nebo muzikál. Vyvstává tak otázka, zda-li jsou kritéria pro zařazení snímků do jednotlivých kategorií vůbec spolehlivá. Jakou má Uteč šanci?

Komediální herec Jordan Peele dostal od Universalu 4,5 milionu, aby si mohl natočit horor podle svého scénáře. Z nízkorozpočtového béčka se však vyklubala neskutečná pecka s velkým přesahem. Šlo totiž o – pro Hollywood velmi ožehavé téma – rasismus a otroctví. Zejména za velkou louží se o kvalitách a samozřejmě tématu snímku dozvěděli diváci, proto se rozhodli v hojném počtu kina navštívit. Jen v Severní Americe film vydělal 175 milionů, což je na extrémně nízké náklady neočekávaná částka. Zbytek světa pak přihodil necelých 80 míčů a snímek se dostal na cca 254 milionů dolarů, což z něj udělá jeden z nejziskovějších filmů roku.

Nadšené recenze nenechaly lidi v Universalu chladnými, a proto se rozhodli vyslat snímek do bojů o Zlaté glóby. Nikoliv však jako nejlepší drama, ale jako nejlepší komedii nebo muzikál. Uteč není převážně komedie, nýbrž drama s thrillerovými prvky a klasickými lekačkami. V Hollywoodu už se začínají ptát, jestli náhodou nedělají z rasismu a otroctví komedii. Je to velká nadsázka, ale je to tak.

Kdekdo se podivuje nad touto možnou nominací. Ale když se podíváme pár let zpátky, tak zjistíme, že další velmi známé filmy byly nominovány v kategorii Nejlepší komedie nebo muzikál. Zmínit můžeme nedávného Marťana od Ridleyho Scotta, Vlka z Wall Street od Martina Scorseseho, nebo Špinavý trik od Davida O. Russell.

Každopádně pokud se Uteč podaří ukořistit pro sebe nějakou nominaci na Zlaté glóby, stává se tak i horkým favoritem na nominace na Oscary. A když bodoval třeba Marťan, proč by nemohl i snímek Uteč?