TOP 10: Nejlepší filmová rande

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Randění a jak na ně, to je věčné téma lidí různorodého věku, a proto se jím musí v tak hojném počtu zabývat i kinematografie. Hrdinové kolikrát vědí (nebo to předstírají), jestli spolu chodí nebo ne, ale když se do toho zapletou city, jdou většinou všechna předsevzetí stranou. Do kin vstoupila německá komedie Rande naslepo, a proto je na místě si osvěžit několik populárních snímků, které se podobnou problematikou zabývají. 

1. Láska přes internet

Tento snímek de facto „předběhl“ dobu, protože se zabýval současným fenoménem už v roce 1998. Dnes je seznamování přes internet naprosto běžnou věcí, ale v době kdy se takhle sbližovala Meg Ryan s Tomem Hanskem byly virtuální romance ještě trošku sci-fi. Kathleen alias ShopGirl se při vyměňování mailů zamiluje do Joea s přezdívkou NY152. Dvojice, která si rozumí a má k sobě velmi blízko na síti, se však nemůže navzájem vystát při osobním kontaktu. Kathleen je majitelkou malého knihkupectví, které ohrožuje Joeova velká prodejna knih přes ulici, a ani jeden z nich se netají nesympatiemi na adresu toho druhého. Když však Joe zjistí identitu své tajemné přítelkyně, snaží se s ní sblížit sám za sebe, a nikoli jako NY152. Pokusy však selhávají do chvíle, než Kathleen dojde, jak se věci ve skutečnosti mají.

2. Hitch: Lék pro moderního muže

Alex Hitchens (Will Smith), pracovním jménem Hitch, je kovaný odborník na interakci se ženami. Učí beznadějné případy, jak se stát gentlemany, aby mohli okouzlit ženy, po kterých touží. Hitch umí teorii mistrně uvádět do praxe, ovšem jen do okamžiku, kdy sám začíná propadat pohledné žurnalistce Saře (Eva Mendes). Ta se však na „date-doctora“, jak se Hitchovi přezdívá, zaměřila spíš proto, aby z jeho příběhu vytěžila pořádného sólokapra. Sara ale nedokáže Alexově nenadálé smůle a nemotornosti odolat, a tak se do sebe dva lidé, kteří svou práci ovládají teoreticky lépe, než jak by je definoval oxfordský slovník, chovají skoro jako teenageři při prvních schůzkách a zjišťují, že na tom vlastně není nic špatného.

3. Chceš mě, chci tě

Tenhle film je výborným příkladem co se hledání ideálního partnera týče. Abby (Katherine Heigl) je krásná produkční, která má vše ráda pod kontrolou a spontánnost nebývá jejím nejlepším přítelem. Když je do televize obsazen Mike Chadway (Gerard Butler), je Abby zděšená, protože podle ní představuje ztělesnění všech nejhorších vlastností, jaké muž může mít. Abbyin nový soused splňuje téměř všechna kritéria jejího seznamu, ale když Mike vidí, jak tragicky si při jeho namlouvání počíná, uzavře s ní dohodu. Nabídne jí pomoc při získání pana dokonalého, výměnou za spolupráci na place. Abby kývne a díky jeho radám se stává femme fatale, která získá, oč usilovala. Čas strávený s Mikem je však sblíží, a když navíc zjistí, že ji její vysněný princ má rád právě pro ty vlastnosti, které změnila, ztrácí zájem. Abby chce poslechnout své srdce, ale Mike přijímá práci v konkurenční televizi..

4. Kristian

Klasika v podání Oldřicha Nového nemůže na našem seznamu chybět. Alois Novák sice nerandil v dnešním slova smyslu, ale jeho pravidelná dostaveníčka v baru Orient, kde okouzloval dívky a ženy svými smyšlenými historkami z cest po světě, jsou milou připomínkou toho, jak seznamování fungovalo v minulosti. Alois se vydával za světoběžníka Kristiána, který byl v Orientu brán jako vážený a movitý host, který pravidelně popíjel šampaňské a sedával k rozhovorům s krásnými dámami. Jedna z nich (Adina Mandlová) však neuposlechla jeho upozornění: „Zavřete oči, odcházím,“ a vydala se v Kristiánových stopách. Odhalila tak jeho dvojí identitu a Alois měl náhle co dělat, aby si udržel alespoň svůj „obyčejný“ život.

5. Láska a jiné závislosti

Snímek v němž by jeden randit chtěl, ale jeho protějšek se tomu brání zuby nehty, aby nedošlo k dalšímu zklamání. Co začalo čistě jako fyzická věc se velmi záhy proměnilo ve skutečné city, ale zatímco Jamie (Jake Gyllenhaal) své city před Maggie (Anne Hathway) neskrývá, ona odmítá pouštět do jakýchkoliv pletek, přestože zjevně cítí to samé. Jamie byl ukázkový flákač a sukničkář, ale když poznal Maggie, dostal impuls být lepší. Maggie ale už ve svém mladém věku trpí Parkinsonovou chorobou, a tak se snaží být radši na všechno sama, aby psychicky neubližovala nejen sobě, ale i Jamiemu. Ten je však vytrvalý, a nakonec svou vyvolenou přemluví, aby to spolu zkusili. Vztah však prochází mnoha zkouškami, až se eventuálně rozpadá, ale oba jsou si vědomi, že přicházejí o lásku svého života..

6. Kamarád taky rád

O tom, že se vztah může vyvinout i tam, kde o něj ale opravdu nikdo nestojí, je snímek Kamarád taky rád. Jak název napovídá, hlavní hrdinové Jamie (Mila Kunis) a Dylan (Justin Timberlake) si přísahají (na Bibli, takže by to měla být pravda), že se oprostí od emocí a jediné, oč mezi nimi půjde, bude sex. Protože mají za sebou plno vztahů, které nevyšly, nechtějí další zklamání, jež by jim neopětované emoce mohly přinést. Jenže jak se říká, člověk míní a život mění, a tak si oba začnou uvědomovat, že sex není to jediné, co je k sobě navzájem táhne. Ač se Dylan snaží předstírat, že je mu Jamie emocionálně lhostejná, sobě dlouho lhát nedokáže. Musí se proto překonat a přiznat se ke svým citům, než bude pozdě.

7. Když Harry potkal Sally

Harrymu (Billy Crystal) a Sally (Meg Ryan) trvalo docela dlouho, než se vůbec stali přáteli. Zpočátku se nesnášeli, Sally se nedokázala ztotožnit s jeho svéráznými názory na vztahy mezi muži a ženami. Harry totiž nebyl příznivce přátelství mezi oběma pohlavími, protože se podle něj muži chtějí s ženou vyspat. Když se ale potkají po několika letech, kdy si už prošli různými romancemi, antipatie jsou ty tam. Harry a Sally se tak začínají přátelit a navzájem si pomáhají ve svých vztazích. Jednoho dne se spolu však vyspí a oba popadne panika, protože netuší, zda se tím jejich dosavadní čistě přátelský vztah posunul na „další metu“..

8. Bláznivá, zatracená láska

Další snímek o odborníkovi na lásku a vztahy, který sice zvládá pomoct jiným, ale při zamilování se ztrácí půdu pod nohama. Pokud se do manželství vkrade stereotyp, je velmi pravděpodobné, že to jednoho z partnerů přiměje k nevěře. Své o tom ví Cal Weawer (Steve Carell), jehož žena (Julianne Moore) podvedla po 25 letech manželství. Cal je na pokraji zoufalství, když potká v baru okouzlujícího svůdníka Jacoba (Ryan Gosling) a ten si jej vezme na starost. Cal se pod jeho dohledem stane sympatickým a vkusně oblečeným gentlemanem, kterého nadále ženy v baru nepřehlíží. Jenže si brzy uvědomí, že už netouží po známostech na jednu noc, ale naopak mu chybí jeho žena Emily. Jacob se mezitím po uši zamiluje do Hannah (Emma Stone), která je však shodou okolností dcerou Cala. Když se všichni sejdou na rodinné akci, dojde mezi muži ke rvačce a ženám nezbyde než se rozhodnout, zda jim za to jejich partneři stojí nebo ne

9. Snídaně u Tiffanyho

Příběh Newyorčanky Holly (Audrey Hepburn) není o tolik odlišný od života mnohých mladých žen dneška. Přestože v současnosti by byly podobně se chovající ženy nazývány zlatokopkami, v Americe okolo roku 1961 nebylo na hledání movitého manžela pranic zvláštního. Holly jako velmi krásná dívka nemá o nápadníky nouzi, ale prozatím nenašla toho pravého. Do bytu nad ní se nastěhuje pohledný, ale nemajetný spisovatel Paul Varjak (George Peppard) se kterým se Holly spřátelí. Možná právě proto, že v něm nevidí potenciálního partnera, se mu dívka otevře, a oba spolu začnou trávit spoustu času. Holly i Paul se do sebe začnou zamilovávat, když tu dostane dívka nabídku k sňatku, která se neodmítá. Paul se jí přizná ke svým citům a Holly se musí rozhodnout, zda poslechnout hlavu nebo srdce.

10. (Ne)zadaní

Uzavírání dohod o nechození nebo nedělání něčeho jiného skoro vždycky vede k tomu, že jsou hrdinové okolnostmi donuceni slib porušit. Málokdy se ale stává, že jej paralelně přehlíží všichni aktéři dohody. Jason (Zac Efron) a Daniel (Miles Teller) se potom, co jim Mikey (Michael B. Jordan) oznámí, že mu jeho manželka byla nevěrná s právníkem, který má řešit jejich rozvod, rozhodnou o uzavření přátelského paktu. Společně si plácnou na to, že budou společně svobodní, dokud se Mikey „neotřepe“ a nezačne zase randit. Jenže Jason se po sexu na jednu noc zamiluje do Ellie (Imogen Poots), Jason se začne scházet s jejich společnou nejlepší kamarádkou a Mikey se za zády svých přátel dá dohromady s manželkou. Jejich malé lži však začnou postupně vyplouvat na povrch, a tak jsou v ohrožení nejen jejich tajné vztahy, ale i jejich přátelství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také