TOP 10: Nejlepší prezidentské filmy

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

JFK, Mí drazí Američané nebo Lincoln? Které filmy patří mezi ty nejlepší, co se týče pohledu na nejvyšší politický úřad Spojených států?

Ve Spojených státech v současné době vrcholí nekompromisní volební souboj o post 45. amerického prezidenta. Ať už se v lednu 2017 bude do Bílého domu stěhovat Donald Trump či Hillary Clinton neškodilo by si připomenout ty nejlepší filmy s politickou, přesněji řečeno s prezidentskou tématikou, které kdy v Hollywoodu vznikly.

Zámořští filmaři jsou ohledně uměleckého vykreslení nejmocnějšího člověka planety velmi plodní, proto nebyl vůbec žádný problém vybrat desítku nejpovedenějších snímků, kterým vévodí díla takových velikánů, jakými jsou Oliver Stone nebo Steven Spielberg. Pokud jsme podle vás na nějaký ten důležitý film zapomněli, dejte nám o něm vědět v diskuzi pod článkem nebo na facebooku 🙂

mv5bndqyodk2ndizov5bml5banbnxkftztcwmjqxmjaynw-_v1_sy1000_cr0015021000_al_

Duel Frost/Nixon (2008)

Precizní filmařina v podání režiséra Rona Howarda a herecký koncert Franka Langelly a Michaela Sheena – to jsou hlavní lákadla tohoto dechberoucího filmu podle skutečných událostí. Bývalý prezident Richard Nixon (Langella) přijme pozvání k televizní debatě s populárním moderátorem Davidem Frostem (Sheen), který se snaží kariérně přiživit na skandálu Wategate, ale zpočátku zkušenému politikovi v argumentaci nestačí. Postupem času však dojde k vyrovnání sil a z vyhrocené debaty se stane jeden z milníků historie televizního vysílání. Snímek obdržel oscarové nominace ve všech hlavních kategoriích.


4116

Třináct dní (2000)

Události z října roku 1962 přivedly svět na pokraj třetí světové války. Vrcholila totiž tzv. Karibská krize, která souvisela s pokusem o rozmístění sovětských balistických střel na Kubě, a americký prezident John F. Kennedy čelil nejtěžším rozhodnutím své dosavadní politické kariéry. Skoro až dokumentární a historicky velmi přesný snímek Rogera Donaldsona, jenž obsadil do hlavních rolích Bruce Greenwooda a Kevina Costnera. Ti skvěle zapadli do tohoto napínavého dramatu, odehrávající se prakticky celých 145 minut pouze v interiérech Bílého domu.

troubled-lincoln-at-desk

Lincoln (2012)

Výpravný historický film mapující poslední měsíce života asi nejslavnějšího amerického prezidenta vůbec – Abrahama Lincolna. Ten je ve Spielbergově díle vylíčen jako člověk s obrovským břemenem na svých bedrech, protože v době jeho úřadování byly Spojené státy zemí zmítanou Občanskou válkou Severu proti Jihu. Ovšem snad ještě palčivějším problémem byla pro později zavražděného státníka otázka zrušení otroctví. Místy trochu uspávající a v některých pasážích zbytečně natahovaný film, který však svojí nepopiratelnou tematickou hodnotou přispívá do současného podvědomí o tehdejším konfliktu. A oscarový výkon Daniela Day-Lewise je prostě nezapomenutelný.

dave6

Dave (1993)

Satirický snímek Československého rodáka Ivana Reitmana překvapí zajímavou zápletkou – americký prezident si během dovádění s jednou mladou sekretářkou přivodí infarkt a je nutné povolat dvojníka, aby nejmocnějšího muže planety dočasně zastupoval ve styku s veřejností. Ve vděčné dvojroli zde exceluje Oscarem ověnčený Kevin Kline, jehož upřímný Dave je sympatickým hrdinou, který samozřejmě zastává prezidentský úřad mnohem svědomitěji než skutečný pán Bílého domu.


mv5bmtm0mdq4ndqznf5bml5banbnxkftztcwmzixnzkwnw-_v1_sy1000_cr0015261000_al_

JFK (1991)

Oscarové drama podle skutečných událostí z režisérské dílny tvůrčího matadora Olivera Stonea vypráví příběh státního zástupce Jima Garrisona, který pátrá po skutečných pachatelích atentátu na prezidenta Johna F. Kenedyho z listopadu 1963. Ano, tento snímek se příliš nevěnuje prezidenství jako takovému, ale spíš vyšetřování různých konspiračních teorií a pohledu na fungování politických elit v souvislosti s neklidným obdobím šedesátých let minulého století. Pokud máte volné tři a půl hodiny, rozhodně doporučuji režisérskou verzi tohoto obdivuhodně komplexního dramatu z roku 1991.

mv5bmtc0odmzmtc5mv5bml5banbnxkftztcwotq4ntuwnw-_v1_sy1000_cr0016121000_al_

Air Force One (1997)

Akční béčko, které v tomto výběru prostě nemůže chybět. Harrison Ford v hlavní roli amerického prezidenta, jehož vládní letadlo Air Force One padne do rukou fanatických teroristů. Hlava Spojených států se však nevzdává, a jakožto veterán z Vietnamské války s padouchy nekompromisně zatočí a s uneseným letadlem dokonce nouzově přistane. Přesně takového hrdinu Amerika potřebuje!

president-shepherd

Americký prezident (1995)

Žánrové podobný snímek jako Dave z předchozích odstavců. V této romantické komedii čelí ovdovělý prezident Michael Douglas úpadku popularity i celého úřadu kvůli osobnímu vztahu s ochránkyní životního prostředí Annette Bening. Ústřední hereckou dvojici vkusně doplňují další esa tehdejšího Hollywoodu (Martin Sheen, Michael J. Fox, Richard Dreyfuss) a za zmínku jistě stojí i fakt, že o scénář se postaral mladý Aaron Sorkin, pozdější držitel Oscara za životopisné drama Sociální síť. Vyloženě oddechový Americký prezident je ideální alternativou k náročnějším politickým dramatům (ne)umístěných na ostatních příčkách této výběrovky.

mv5bmjqwodywymetyjblos00y2fklwfjyjktztvkndiwymy4zmjixkeyxkfqcgdeqxvyntayndq2nji-_v1_

Nixon (1995)

A ještě jednou Oliver Stone. Odborník na moderní americké dějiny se tentokrát vzal na paškál jednoho z nejkontroverznějších prezidentů celé americké historie Richarda Nixona. Ten musel rezignovat na úřad hlavy státu v důsledku tzv. aféry Watergate (odposlouchávání politických protivníků přímo v jejich sídle), ale více než tříhodinový opus se zaměřuje celý Nixonův život od útlého dětství až po vlastní politický pád. Pro zručně namaskovaného Anthonyho Hopkinse to byla již třetí oscarová nominace, ale snímek samotný pro mě osobně trochu zaostává za některými díly slavného režiséra. Oliver Stone později natočil žánrově podobně drama W., jehož hlavním motivem bylo prezidentské období George Walkera Bushe.


MY FELLOW AMERICANS, Jack Lemmon, James Garner, Jeff Yagher, (in costume as Dorothy, from The Wizard of Oz), 1996. (c) Warner Bros..

Mí drazí Američané (1996)

Vynikající komedie o dvou znesvářených amerických exprezidentech, kteří čelí korupční aféře a nečekanou shodou okolností se oba ocitnou v divočině bez možnosti kontaktovat své nejbližší. Po překonání vzájemných rozporů spojí síly v odkrývání nekalých zákulisních praktik vrcholné americké politiky. Snímek plný úsměvných momentů boduje především díky ústřední dvojici ztvárněné již zesnulými hereckými legendami Jackem Lemmonem a Jamesem Garnerem.

rs_1024x759-151215071027-1024.house-of-cards-netflix-kevin-spacey.ch.121515

Seriálový bonus: Dům z karet (2013)

Co by to byl za prezidentský přehled, kdybychom opomenuli jeden z nejlepších seriálů současnosti a to politické drama Dům z karet, ve kterém září Kevin Spacey jako prezident Frank Underwood? Úžasně napsané politické drama, ve kterém nechybí zákulisní intriky, boje o moc či dokonce zabíjení pro vlastní stranickou agendu. Seriál v příštím roce představí už pátou řadu, a pokud hledáte seriál, který vás zbaví absolutně všech ideálů o fungování demokratického politického systému, tak s House of Cards rozhodně nesáhnete vedle. Z ostatních televizních pořadů by slušelo zmínit ještě například Západní křídlo nebo aktuální Viceprezident(ku).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také