Recenze: Den nezávislosti: Nový útok (2016) – Boj o přežití lidské rasy pokračuje

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Po dvaceti letech se režisér Roland Emmerich vrátil ke svému dílu, které redefinovalo pojem blockbuster. Očekávané pokračování, Den nezávislosti: Nový útok, je tu. Co mistr destrukcí zničí tentokrát?

Svět si připomíná dvacetileté výročí vítězství lidí nad nepřítelem z vesmíru. Všechny národy se sjednotily a společně za pomoci mimozemské technologie vybudovaly obrannou flotilu Země, která by měla případný další útok z hlubin vesmíru odvrátit. Je ale Země připravená na loď, jež je velká jako Atlantský oceán? Mimozemšťané jsou zpět s cílem dokončit to, co minule započali.

independence-15dec15-03

Když před pár lety režisér německého původu Roland Emmerich prohlásil, že chystá pokračování Dne nezávislosti a restart kultovní Hvězdné brány, pravda, kultem se stala díky televiznímu seriálu, mezi fanoušky se zvedla vlna nadšení. Pro Emmericha velký závazek svou fanouškovskou základnu nezklamat. Den nezávislosti byl v roce 1996 významným snímkem, protože redefinoval pojem blockbuster, kde má zábava a hravost přednost před smysluplným příběhem, a určil zcela nový směr katastrofických filmů, kde se klade důraz na přežití celé lidské rasy před krutým nepřítelem. Co tedy očekávat od pokračování? Ano, klasické pokračování! Epičtější, vtipnější, hravější a hlavně mnohem dražší dobrodružství.

independence-day-2-resurgence-super-bowl-ad

První díl při svém relativně skromném rozpočtu 75 milionů dolarů dokázal z celého světa posbírat více jak desetinásobek. Výroba druhého dílu se podle všeho pohybuje na hranici 200 milionů. A na filmu to jde setsakramentsky vidět. Vizuální stránka pokračování je naprosto úžasná a na velkém plátně zkrátka bere dech. Přesně tohle chce divák vidět, když si potřebuje na chvíli odpočinout. A nemyslím to vůbec zle. Koneckonců všechny Emmerichovy snímky se nesou ve stejném duchu. Nečekejte žádný smysluplný scénář nebo herecké výkony hodné oscarových nominací. Německý režisér vám naservíruje přesně ty stejné prvky, na které jste zvyklí. Nechybí tu rodinné hodnoty, láska, obětování, patriotismus, ale ani hravost a dokonale zvládnuté destrukční a bitevní scény. To ale není jediný důvod, proč dát tomuto sequelu šanci.

independence-day-resurgence-jeff-goldblum-bill-pullman

Už ve snímku 2012 a zejména hláškami prošpikovaném Útoku na Bílý dům Emmerich ukázal, že se nebere vůbec vážně a některé klíčové scény bral s velkou nadsázkou a humorem. Den nezávislosti: Nový útok není výjimkou. Prostor pro vtipné repliky tu mají jak stará garda z prvního filmu, tak i noví hrdinové. Pravda, některé se povedly více, druhé méně. Důležitý je však Emmerichův záměr odlehčit tak tíživou situaci, jež boj o přežití bezesporu je. A dostáváme se k dalšímu důvodu, proč není tento film zbytečným pokračováním. Ano, máme tu mimozemskou loď velkou jako Atlantský oceán, ale nejedná se o klasický element sequelu, že všechno musí být větší. Tvůrci si dali záležet na vysvětlení, proč tomu tak doopravdy je, že na naší planetu musí přistát loď kolosálních rozměrů.

ID42

A právě tento prvek, který byl do nového filmu implementován, je důvodem, proč snímek stojí za zhlédnutí. Padají tu zmínky o intergalaktické válce a mezihvězdném cestování. Háček je však v tom, že to všechno nás čeká v potenciálním třetím díle. Ten druhý sice jako samostatný film funguje, byť vám místy přijde, že zbytečně tlačí na pilu nebo přidává plyn tam, kde se má brzdit. To vše má ale své opodstatnění. Na samém závěru je totiž cliffhanger upozorňující na potenciální jízdu nevídaných rozměrů. Jízdu, kterou by nezvládl nikdo jiný než Emmerich. Jízdu, která by mohla být skvělou tečkou za snímkem redefinujícím pojem blockbuster. To však záleží na divácích, protože bez úspěchu v kinech třetí díl logicky vzniknout nemůže.

Verdikt

Emmerich dokazuje, že do starého železa ještě nepatří. A kde jinde to potvrdit, než u pokračování 20 let staré pecky. Dechberoucí vizuální stránka, všudypřítomná nadsázka, povedené vtipné repliky a skvělé akční scény pasují Den nezávislosti: Nový útok do role důstojného sequelu, jenž ctí originál a nebojí se laťku posunout ještě výš. Pro potenciální třetí díl jsem všemi deseti.

Na tento film si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Den nezávislosti: Nový útok / Independence Day: Resurgence
Trailer
Stopáž: 120 minut
Režie: Roland Emmerich
Hrají: Liam Hemsworth, Jeff Goldblum, Bill Pullman, Maika Monroe, William Fichtner, Judd Hirsch, Vivica A. Fox

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
75 %

1 komentář

  1. Přes všechno co o filmu všude čtu, že je to akční romantická komedie blablabla. Neříkám že všechny ty weby s hodnocením 4 nebo 3 hvězdiček kecaj, ale většinu z toho co se v nich dočítám buď nevidím nebo vyloženě musím popřít. Za mě osobně jsou tam jedinými vadami v první řadě ta protivná barevná propaganda samozřejmě zakrytá slinty o mezinárodní spolupráci včetně tragického, do skutečně vidících očí bijícího zasazení hlavních postav. Dále jak královna mimoňů s mimořádnou odvahou na úrovni toho prezidenta opustila ten tanker na jaderné palivo a uháněla za sférou místo toho aby pro ni poslala nějaké/ho borca/e a sama zůstala v bezpečí, ale film samozřejmě MUSÍ skončit dobře. Jinak je to pro mne vážně lahůdka, s nadšením si to pouštím znovu a znovu pokud neberu zřetel na výše zmíněnou propagandu. Dobře bych hodnotil za úchvatné vizuální efekty, návaznost na předchozí díl, pěkný vzhled královny( i přesto, že tu vidím těžbu z královny Scottových vetřelců :-D) a nahrávku prezidentova projevu na začátku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Věděli jsme, že se jednou vrátí. Využili jsme proto k obraně všech možností a zdrojů Země. Studovali jsme ukořistěné mimozemské technologie, plány a způsob myšlení vetřelců. Poučili jsme se z předchozího boje o přežití i z cesty k našemu vítězství. Ale bude to stačit? Jsme připraveni na to, co se nyní z hloubi vesmíru blíží k naší Zemi? Nebo nás před zánikem zachrání hlavně naše vynalézavost a důvtip? Jak je vůbec možné čelit vesmírné lodi, která k zaparkování potřebuje celý Atlantský oceán? Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha před dvaceti lety nově vymezil žánr katastrofického filmu, přinesl nový typ celosvětové katastrofy a ohrožení veškerého lidstva. Nyní se vrací, aby dokončil to, co tenkrát započal. Souboj lidstva s brutálním, bezcitným a technologicky nadřazeným mimozemským nepřítelem bude buď vítězný, nebo poslední, protože v případě porážky žádný člověk nepřežije. Spolu s Rolandem Emmerichem se ve filmu Den nezávislosti: Nový útok setkáte i s některými hrdiny a pamětníky předchozího souboje s mimozemšťany v čele s Jeffem Goldblumem a Billem Pullmanem. Doplní je ale řada odvážných nováčků, například Liam Hemsworth (Hunger Games) a Charlotte Gainsbourg (Melancholia, Nymfomanka).Recenze: Den nezávislosti: Nový útok (2016) - Boj o přežití lidské rasy pokračuje