Recenze: Lovec: Zimní válka (2016) – Pohádka pro dospělé s předvídatelným koncem

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Chris Hemsworth podruhé vyměnil Mjölnir za sekeru a vrací se coby lovec, aby pomohl zachránit království. Sněhurka ještě není na světě, a Ravenna proto beztrestně plení jednu říši za druhou. Jenže kromě ní se krutost po ztrátě potomka probudí i v její sestře a svět nemusí čelit jen jedné mocné „čarodějnici“, ale hned dvěma.

Ravenna (Charlize Theron) dobývá nová území a není nikdo, kdo by se jí postavil. Její těhotná sestra Freya (Emily Blunt) nedisponuje žádnými kouzelnými schopnostmi, ale po narození je dítě zavražděno. Freya se tak zlostí promění v Ledovou královnu a odebere se na sever. Začne válčit a unášet děti, které rekrutuje v nemilosrdné bojovníky. Jedním z nich je i Erik (Chris Hemsworth), který se postupem času zamiluje do Sáry (Jessica Chastain). Chystaný útěk jim ale překazí Freya, v jejíž zemi je nejvyšším zákonem zákaz lásky. Ledová královna pomocí kouzel přesvědčí Sáru, že ji Erik opustil a jeho zase, že je ona mrtvá. Erik ve vyhnanství mezitím pomůže Sněhurce svrhnout Ravennu, ale zhoubné zrcadlo, které po ní zůstalo otravuje mysl všem okolo. S ním by Freya byla neporazitelná, tak nezbývá, než ho odklidit někam do bezpečí. Vojáci však při úkolu selžou a zrcadlo se ztratí. Erik se jej vydává najít a po cestě se setkává s někým, o kom byl přesvědčený, že se už nikdy nepotkají.

stažený soubor

Lovec Erik v podání Chrise Hemswortha nenadchne, ani neurazí. Jeho postava je však oproti předešlému snímku Sněhurka a lovec mnohem více optimistická a nešetří vtipy. Ty ale častokrát působí nuceně a ani Hemsworthův hollywoodský úsměv to nezachrání. S humorem nemají problém postavy trpaslíků, které mají dialogy plné peprných výrazů a filmu dodávají dynamiku. Charlize Theron role Ravenny velmi sedí. Postavu lstivé a kruté „čarodějnice“ posedlé mládím ztvárnila výborně. Zpočátku křehká Freya v podání Emily Blunt ji však herecky dobře konkurovala. Její role Ledové královny ale od začátku vypadá jako kopie princezny Elsy z disneyovské pohádky Ledové království. Kostým, hrad i nadpřirozené schopnosti Freyi se až příliš podobají animovanému filmu od konkurence a dalším přešlapem je postava Sáry, která zase připomíná Katniss z Hunger Games.

Jessica-Chastain-in-The-Huntsman-Winter-War (1)

Film je mnohem méně ponurý než předešlá adaptace Sněhurky z pohádky bratří Grimmů, atmosféra na plátně je tak uvolněnější a optimističtější. Tento snímek, co se děje a kostýmového zpracování týče (mimo Ravennu), sice nepatří mezi masterpiecy, ale pozvedávají ho vizuální efekty a hudba. Freya sršící ledové střepy, goblini nebo Ravenna transformující se ze zlaté hmoty v živou bytost, to jsou jen některé z velmi umně zpracovaných scén.Předešlý snímek Sněhurka a lovec režíroval Rupert Sanders, který měl mít na starosti i jeho pokračování. Jenže po jeho aféře s Kristen Stewart, která hrála Sněhurku, se studio Universal Pictures rozhodlo ve spolupráci s nimi nepokračovat. Proto se režie ujal debutující Cedric Nicolas-Troyan a film byl natočen jako prequel/sequel zároveň.

Verdikt:

Režisér i scénáristé se nejspíš nedokázali dohodnout, jestli chtějí pokračovat ve standardu nastaveném předchozím snímkem nebo naopak chtějí něco úplně nového. Sněhurka a lovec byl ponurý, akční a mnohem více „strašidelný“ film, který byl jasnou adaptací pohádkové předlohy pro dospělejší. Lovec: Zimní válka oproti tomu ustrnul napůl cesty mezi drsnou akční podívanou a optimistickým příběhem s lesními vílami pro děti. Pokud někdo neviděl předešlý snímek, Ledové království ani Hunger Games, jistě si na filmu najde plno věcí, které se mu zalíbí. Kdo ale všechno výše zmíněné zhlédl, bude v jeho hodnocení pravděpodobně kritičtější.

Lovec: Zimní válka
Trailer
USA, 2016
Fantasy, dobrodružný
Režie: Cedric Nicolas-Troyan
Scénář: Evan Spilitopolus, Craig Mazin
Hrají: Chris Hemsworth, Charlize Theron, Emily Blunt, Jessica Chastain, Sam Clafin

Konečné hodnocení

Lenka Hrůzová
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Děj snímku Lovec: Zimní válka se zčásti odehrává v době, kdy ještě Sněhurka nebyla na světě a královna Ravenna (Charlize Theron) tak může bez obav diskutovat s kouzelným zrcadlem o tom, kdo že je na tom světě nejkrásnější. Starosti má jen s mladší sestrou Freyou (Emily Blunt), která je v očích Ravenny příliš měkká. Když ale Freya při tragické nehodě přijde o právě narozené dítě, promění se v Ledovou královnu, jejímž smyslem existence se stane dobytí celého světa. Kvůli tomu začne na svých taženích unášet děti a z nich pak vychovává nelítostné válečníky. Takovými rekruty byli i Erik (Chris Hemsworth) a Sára (Jessica Chastain), kteří z řad bojovníků armády Ledové královny vybočují svými schopnostmi a také vzájemnou náklonností, jež se v téhle zemi považuje za největší zločin. Trestem pro Erika je ztráta Sáry a vyhnanství. Z něj vede cesta přes porážku jeho bývalé velitelky. Ta se však chystá zmocnit kouzleného zrcadla sestry Ravenny a s ním pak bude prakticky neporazitelná. Erikovi by se ho muselo podařit ukořistit dřív. Jenže jak může neobyčejný smrtelník uspět v souboji proti dvěma sestrám, z nichž jedna je nebezpečnější než druhá?Recenze: Lovec: Zimní válka (2016) – Pohádka pro dospělé s předvídatelným koncem