5 nejlepších filmů o šplhání nebo horolezcích

Přečtěte si

Autor

Tekat00
Tekat00
Brakomil.

Hory jsou zlé. Filmů o nich dostatek a s blížící se premiérou filmu Everest bychom si některé z nich měli připomenout. Sníh, bolest, pot a krev. Jen nečekejte Jak dostat tatínka do polepšovny.

V září se do českých kin podívá očekávané horolezecké drama Everest, režisér Baltasar Kormákur (2 zbraně, Kontraband) nechá omrzat taková jména jako Jake Gyllenhaal, Josh Brolin nebo Jason Clarke. Kdo ale šplhal před nimi?

Pád do ticha (Touching the Void, 2003)

Joe Simpson a jeho parťák Simon Yates se vydali zdolat (dosud nezdolanou) část šestitisícovky Siula Grande, avšak dostali se do složité situace, která vyvrcholila tím, že Simpsonovo lano byl Yates nucen odříznout. Simpson jako zázrakem přežil a dokonce se po čtyřech dnech vrátil do tábora. Incident popsal ve své knize Pád do ticha, podle které Kevin Macdonald (Orel Deváté legie) natočil dokument. Rekonstrukce nehody je překvapivě mrazivá.

pad-do-ticha

Cliffhanger (1993)

Stallone nemůže chybět nikde. Klasická devadesátková akce s miliony dolarů, troškou té akrobacie na lanech a sympatickým Michaelem Rookerem. Režisér Renny Harlin je tak trochu pozapomenutý klasik, divákům dříve naservíroval i Smrtonosnou past 2 či čtvrtý díl Noční můry v Elm Street. Sly pumpuje dobře.

cliffhanger-1993-00

127 hodin (127 Hours, 2010)

Danny Boyle za sebou sice má daleko lepší filmy, ale tenhle výlet Jamese Franca do skal má něco do sebe. Kromě trošku laciných flashbacků a rozjímání nad životem je totiž 127 hodin poměrně nepříjemným a chvílemi drásavým zážitkem. Podobně intenzivně jako Boyle na plátně kdysi vykreslil agresi (ve svém fenomenálním filmu 28 dní poté) zde ukázal bolest a bezmoc. Za těch devadesát minut tenhle Boylův zářez (i přes kost) stojí. Bear Grylls by si mlaskal.

05onespan-articleLarge

Není kam utéct (A Lonely Place to Die, 2011)

No není to úplně horolezecký film, ale postavy šplhají. Poměrně mrazivý survival film, který dokonale zneužívá prostředí, ve kterém se odehrává, nepěkně zametá se svými postavami a celkem lehce tak vítězí nad většinou své žánrové konkurence. Výživné hody, sympatická zabijačka, jen škoda toho konce ve městě.

Lonely-Place-To-Die-Protagonists-e1373264030701

Messner (2012)

Reinhold Messner je mezi horolezci tak trochu legenda. Bez kyslíkového přístroje zdolal Mount Everest, snažil se přejít Antarktidu a napsal desítky knih. Andreas Nickel natočil dokument, který si může užít a člověk, kterému horolezectví nic neříká. Vypráví nejen o jeho výkonech, ale poměrně věrně načrtne i způsob, jakým dobrodruh přemýšlel. Jeden z nejlepších dokumentů o lásce k dobrodružství.

Arn0JSJe6GwpyDgFZ93o0B1Ikgw

Tuctovky na sobotní odpoledne: K2, Nordwand, Nanga Parbat či Vertical Limit

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Jestli je podle Vás Cliffhanger nebo 127 hodin lepší lezecký film než Nordwand, tak buď nevíte nic o filmech nebo o lezení. Nebo ani o jednom.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také