Recenze: Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015) – Oživení další televizní klasiky

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Britský režisér Guy Ritchie se pokusil převést na stříbrné plátno špionážní klasiku ze 60. let. Čeká nás úspěšná série typu Mission: Impossible?

Děj se točí kolem dvou agentů – Sola (Henry Cavill) ze CIA a Kuryakina (Armie Hammer) z ruské KGB, kteří musí spojit síly, poněvadž je v sázce bezpečnost celého světa. Tajemná organizace totiž unesla německého vědce, který umí sestrojit jadernou hlavici. Klíčem k jeho nalezení je jeho dcera Gaby Teller (Alicia Vikander), jež s nimi na případu pracuje. Všichni jsou samozřejmě v utajení a pokouší se organizaci infiltrovat. Vše se ale změní, když dvojice agentů zjistí, že dcera vědce není obyčejná automechanička.

Již zmíněný britský režisér Guy Ritchie, který má na kontě například Sbal prachy a vypadni nebo dva díly Sherlocka Holmese s Robertem Downeym Jr., se pokusil vzkřísit pro leckoho kultovní seriál se stejným názvem. Televizní show, která se u nás samozřejmě nevysílala, si získala na západě mnoho fanoušků. Za dobu čtyř let, kdy tato špionážní klasika běžela, získala dokonce Zlatý glóbus za nejlepší seriál. To by přece nebyl Hollywood, aby se do toho nepustil, že?

XXX MAN UNCLE MOV JY 1187 .JPG A ENT

Je dobře, že se projektu ujal právě Ritchie, protože jeho retro cítění je dokonalé. Už u Holmese dokázal sladit herecký tandem, fešné kostýmy a poutavou výpravu. Přesně tyto atributy vévodí i u jeho nového snímku. Jediný rozdíl je v tom, že se děj odehrává během studené války v roce 1963. Cavill a Hammer jsou dobrá dvojka, ale z Hammerova pokusu o ruský přízvuk bolí uši. Stejně tak hlášky typu „ruský člověk by za každou cenu bojoval a nikdy by se nevzdal.“ Jednou to beru, zasměji se. Podruhé to ještě příjmu. Ale desetkrát to vážně nedávám. Ne nadarmo se říká, že opakovaný vtip není vtipem.

Retro je opět v módě a filmu to sluší. Úvodní honička v trabantech je naprosto geniální. Za expozici bych dal snímku z fleku 100%. Pak už je to jenom exkurze do Říma, kde se více dozvíme o tajemné organizaci, a také nám roztomilá Alicia Vikander ukáže svůj elegantní taneček v černobílem pyžamu a s černými brýlemi. Najednou jsem před sebou viděl Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffaniho.

main

Zápletka je naštěstí jednoduchá a díky rychlým flashbackům se hned dozvíme, jak někdo něco vymyslel. Finále je však velmi jalové a velice urychlené, což je velká škoda. Přesto se jedná o velmi chutnou jednohubku, kterou bych si dal ještě jednou.

Verdikt

Retro styl je cool a je potřeba toho využívat. Krycí jméno U.N.C.L.E. mohl ze svého potenciálu dostat o trochu více, ale i tak si své publikum najde a pobaví.

The Man from U.N.C.L.E.
Trailer
116 minut
Režie: Guy Ritchie
Hrají: Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki, Hugh Grant, David Beckham

Kino premiéra: 20. 8. 2015

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Hlavními postavami filmu „Krycí jméno U.N.C.L.E.", zasazeného do první poloviny šedesátých let minulého století, do doby vrcholící studené války, jsou agent CIA Solo (Cavill) a agent KGB Kuryakin (Hammer). Oba agenti jsou nuceni odložit dlouholeté nepřátelství a spolupracovat na společném úkolu překazit plány tajemné mezinárodní zločinecké organizace, která chce šířením jaderných zbraní a technologií destabilizovat křehkou rovnováhu sil ve světě. Dvojice agentů má k dispozici jediné vodítko – dceru zmizelého německého vědce, která je klíčem k proniknutí do zločinecké organizace. Musí závodit s časem, aby vědce našli a zabránili celosvětové katastrofě.Recenze: Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015) - Oživení další televizní klasiky