Recenze: Mimoni (2015) – Žluté kreatury hledají pána

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Je to žluté, malinké a má to problémy s jasnou artikulací. I pokud si nepřečtete název tohoto článku, zajisté většina z vás pozná, že jde o Mimoně. Ti se proslavili díky svému pánovi Gruovi, když se objevili ve snímku o jeho životě – Já, padouch. Tento animák překvapil nejen svými skvělými zisky, ale také právě žlutými poskoky, které buď milujete nebo nenávidíte. Jelikož byla první skupina mnohem větší, rozhodli se tvůrci žluťáskům dát prostor ve vlastním snímku, kde by naplno mohli předvést svůj talent.

Žlutí milovníci banánů jsou starší než lidstvo samo, ovšem ani tyto letité zkušenosti jim nepomohly v osobním rozvoji. Již od svých raných let (datovaných do dob, kdy Zemi vládli dinosauři) nebyli schopni samostatného rozhodování a tak se snažili si najít pána, který by jim v tomto nedostatku pomohl. Jejich uvažování nebylo také něčím převratným, ale v něčem Mimoni přeci jen vynikali – neúmyslné likvidaci svých vládců. Snad nevyzradím příliš, když řeknu, že třeba T-Rex nebo Drákula setkání s těmito šišlajícími stvořeními velice litovali. Jelikož zásoba potenciálních nadřízených došla, upadli Mimoni do deprese tak velké, že by nad tím leckterý terapeut zajásal. Ovšem všichni se s neblahým osudem spočívajícím v neustálém fňukání a nicnedělání nechtěli smířit. Jeden proaktivní zástupce této podivné rasy, Kevin, se rozhodl, že najde sobě i svým kamarádům nového šéfa, ke kterému by všichni mohli vzhlížet. Vydává se tak na výpravu doprovázený muzikálně založeným Stuartem a infantilním Bobem. Jejich bezcílná cesta je dovede až do Ameriky, kde se setkají na festivalu padouchů s královnou zločinu Scarlett a pochopitelně je tato dáma zaujme natolik, že chtějí pro ní za každou cenu pracovat. Ovšem nebude to lehké, tato žena je skutečně hodně vybíravá a přijímá jen ty nejlepší. A tak naše tříčlenná skupina nejprve musí ukrást jeden ostře střežený klenot, aby si vysloužila možnost pracovat pro tuto kriminálnici.

maxresdefault

Hlavním stvořitelem příběhu trvajícího něco málo přes hodinu a půl je Bryan Lynch, který napsal scénář. Ten už za sebou jeden spin off má, jeho podpisem září Kocour v botách. Lynch úkol neměl příliš těžký. Nikdo nečekal, že se dočkáme hlubokého psychologického dramatu, jež svou drsnou sondou do lidského života způsobí vznik nejedné husí kůže. Ovšem na poměry animáků jde o příjemnou nenáročnou dějovou linku s jasnou cestou bez odboček, které by mohly být pro menší diváky komplikované. Příběh se posouvá rychle  a povrchně, ovšem co byste při takto dlouhé stopáži čekali? Nesmíme zapomenout, že jde především o pohádku (i když animovanou) a tak má každá postava jen jednu či maximálně dvě vlastnosti. Například Bob je ustrašený, Stuart snílek a taková Scarlett je vlastně jen naivní malou holčičkou, která ještě nevyrostla do světa dospělých.

Těmi nejvyššími, tedy režiséry, byli v tomto případě Pierre Coffin a Kyle Balda. První jmenovaný je s Mimoni dobrý kamarád, jelikož se režisérsky podepsal pod oba předešlé díly série. Toto režisérské duo nemělo také těžkou úlohu. Ono dostat zadání spočívající v tom, ať tam jsou hlavně roztomilí Mimoni (protože ti přece táhnou) a pár gagů není zase tak těžké. Snímek rychle odsýpá, pár gagů se povede, jiné ne. Animace je zdařilá, efekty na špičkové úrovni. Jen se nemohu ubránit dojmu, že byl snímek ke konci až moc uspěchaný a přepálený.

Los-Minions-trailer

O hereckém obsazení není v tomto případě moc potřeb mluvit. V originálu na nás promlouvají Sandra Bullock, hvězda Mad Men John Hamm a Birdman Michael Keaton. V dabované verzi uslyšíme Ivanu Chýlkovou, Jana Vondráčka a Vlastimila „Homera“ Zavřela. Dabing je vcelku zdařilý. Herci se snažili a není to jen takový ten odfláknutý roboticky namluvený dabing bez špetky angažovanosti.

Vedikt:

Celkově jsou Mimoni příjemnou jednohubkou, která je průměrem. Pokud jste fandy žlutých žvatlalů v montérkách, z filmu budete nadšení. Pokud vám Mimoni nevadí, ale bez jejich existence byste se obešli, film vás nudit nebude. A pokud Mimoně rádi nemáte, tak byste přece na snímek nechodili.

  • Mimoni / Minions
  • Trailer
  • Stopáž: 91
    Režie: Kyle Balda, Pierre Coffin
    Scénář: Bryan Lynch
    Hrají: Michael Keaton, Jon Hamm, Sandra Bullock, Allison Janney

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně ti žluťoučcí a k sežrání roztomilí Mimoni dobrovolně slouží Gruovi, padouchovi s velkým P? Odpověď přináší animovaná komedie Mimoni, která z nich konečně a především zcela zaslouženě dělá hlavní postavy jejich vlastního příběhu. Odpověď na výše uvedenou otázku najdete hned úvodu, který mapuje historický vývoj Mimoňů. Představte si, že tihleti dobráci od kosti vidí odnepaměti smysl své existence v posluhování tomu největšímu darebákovi široko daleko. Kdykoliv shodou náhod, ke kterým často přispívali oni sami, o svého pána přišli, hned si hledali dalšího. A tak to šlo celá staletí, od Tyranosaura Rexe, přes hraběte Drákulu a císaře Napoleona až do okamžiku, kdy žádného nového nadřízeného najít nedokázali a upadli do hluboké deprese. Tu zvýraznila i skutečnost, že se v onen tragický moment nalézali v zemi věčného sněhu a ledu. Naštěstí se v jejich středu zjevili tři hrdinové – hrdý Kevin, hladový Stuart a lehce vystresovaný Bob. Ti vyrazili do světa, aby všem svým mimoňským kamarádům vrátili smysl života. Štěstěna je zavedla až do Ameriky, na floridský festival zločinců všeho typu, jehož se měla zúčastnit i absolutní královna světového zločinu, Scarlett Odkráglová. „Ta a žádná jiná!" řekli si Kevin, Stuart a Bob a okamžitě zahořeli touhou začít pro Scarlett pracovat. Sympatie rozhodně nebyly oboustranné, přesto se zlodcera s trefným příjmením rozhodla vyzkoušet jejich schopnosti. Co takhle šlohnout britské korunovační klenoty? A tak se Kevin, Stuart a Bob vydávají do staré dobré Anglie, přičemž zdaleka netuší, že v příštích dnech není v sázce jen to, co bude Alžběta nosit na hlavě, ale také samotná existence jejich živočišného druhuRecenze: Mimoni (2015) - Žluté kreatury hledají pána