Recenze: Poltergeist (2015) – Sázka na rychlé hororové prvky

Přečtěte si

Autor

Martin Pevný
šédredaktor

Nová duchařina, která vám nedá spát nebo jen další remake do počtu?

Remake většinou nepřekoná originál, krasným příkladem jsou filmy jako Věc či Lesní duch. Příběh je ve stejném duchu – rodina se nastěhuje do domu, kde straší Poltergeist a jejich dcera se dostane do spárů právě tohoto ducha. Aby jí zachránili, najmou si odborníky na paranormální aktivity. Je to v podstatě převyprávění původního příběhu s několika vylepšeními a tunou vizuálních efektů. Takže můžeme říci, že nový Poltergeist se řadí k vzácným případům, kdy je remake stejně dobrý nebo ještě lepší než originál? V tomto případě určitě ne!

635585846873878005-POLTERGEISTHANDSPoltergeist je popcornovka víc než cokoli jiného. Nedostane se nám nikdy pod kůži, tak jak by dobrý horor měl. Bohužel režisér vsadil na chvilkový děs, než na dlouhodobý, což je veliká škoda. Hlavní problém je, že Poltergeist je strašně předvidatelný a stereotypní film. Scénář je v klasickém stylu, chvíli klid a o pár vteřin později se objeví rány, hluk a například skákající klauni. Snímek měl potenciál na tom být děsivý a hrůzostrašný, ale to bychom u něj hledali na míle daleko. Je to škoda, protože těch momentů a příležitostí tam bylo opravdu spoustu. Režisér se sice snažil vytvořit napětí a lekačky, ale nevyšlo to, jak bychom si přáli.

Nadaný herec Sam Rockwell je asi tím nejlepším na celém filmu a převyšuje jakoukoli scénu už jen svojí přítomností, což dodává pak celé rodince jisté kouzlo. Mimo něj i Jared Harris vydává skvělý výkon, avšak jen omezeně, jelikož je to bohužel jen vedlejší postava, kterou tam můžeme vidět jen po určitý čas. Což mě přivádí k tomu, že zbytek hereckého obsazení, akorát tak kazí celkový dojem, kromě mladších sourozenců, kteří působí překvapivě přirozeně. Matka se starší dcerou nic příběhu nedávají a jsou tam prostě jen do počtu, aby se neřeklo a na tom film selhává.

POLTERGEISTCLOWNZbytek členů týmu na paranormální aktivity, kromě Harrise, jsou naprosto zbyteční a ani nijak vám k srdci nepřirostou. Věčná škoda je promarněná příležitost u Harrise, který měl neproměněný potenciál, ale to už je chyba samotného scénáře. To samé jako zbytečná vedlejší milostná zápletka mezi Harrisem a hlavní vedoucí týmů na paranormální jevy. Naprostá ztráta času i nesnesitelně trapná podívaní.

Verdikt:
Poltergeist se snaží být moderní, inovující a originální snímek. Bohužel není tomu tak. Ve srovnání s původní verzí je tahle novinka horší ve všech směrech. Upřednostňuje rychlé a krátkodobé lekačky před trvajícím a nekonečným strachem a to je zásadní chyba. Nicméně jako béčkový horor může poskytnout i špetku zábavy.

  • Poltergeist
  • Trailer
  • Stopáž: 92 minut
    Režie: Gil Kenan
    Scénář: David Lindsay-Abaire
    Hrají:  Sam Rockwell, Rosemarie DeWitt, Jared Harris, Nicholas Braun, Jane Adams, Saxon Sharbino, Kyle Catlett, Kennedi Clements
  • Hodnocení: 55 %

Konečné hodnocení

Martin Pevný
55 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také