Recenze: Hobit: Bitva pěti armád (2014) – Jak dopadla poslední návštěva Středozemě?

Přečtěte si

Autor

Lotrofilové, vytaste kapesníky, hobití hejtři, fanfáry. Hobit po třech letech velice těžkopádně došel až na konec neočekávané cesty. Jak dopadl závěrečný kus středozemské skládanky, která se knižní předlohy už tolik netýká? Ale jo, poměrně dobře.

hobit3

O tom, jak je Hobit natahovaný a předigitalizovaný, se napsaly mraky řádků už u předchozích dílů. Peter Jackson se dostal do nemilé pozice, neboť prostě nové lotrovské dobroružství neukočíroval tak, jak všichni opojení Pánem prstenů doufali. Nicméně, kultovní Frodovu strastiplnou výpravu do Mordoru mu už nikdo nevezme. Krom kritiků a fanoušků nezabodoval ani u peněženek, osud dalších případných návštěv Středozemě je tak stále nejistý. A i když je Bitva pěti armád nejlepším dílem, reputaci si spravit plně nedokázal.

Bitva pěti armád má konečně správné tempo a spád. Není zde pasáž, která by vyloženě nudila, což bylo nejnepříjemnější překvapení předchozích instancí. Příběh odsýpá, dějové linky se začínají slévat a Hobit tak konečně nepůsobí roztříštěně. Úvodní bitva se Šmakem vyznívá bohužel do ztracena, další příklad píchnutí u srdce, že natahování pohádkové knížečky opravdu nebylo nejšťastnější. Což ještě stvrdí emočně i vizuálně působivé vyhnání Saurona, kdy navrátivší se Galadriel za svou děsivou mocí neukryje fakt, že celé tohle odkazování na Pána prstenů bylo úplně zbytečné pro podstatu hlavního příběhu.

hobit31

Pozitivní naopak je, že postavy dostávají o něco větší hloubku, nejsou divákovi už tak ukradené a mají co říci. Z domyšlené Tauriel se vyklubala nejsilnější ženská hrdinka celé franšízy, Lukovi Evansovi v roli Barda se během jednoho filmu povedlo udělat nejsympatičtější postavu celé trilogie. Samotná bitva sice nedosahuje epičnosti a osudovosti ani jedné z Pána prstenů, ale Jacksonovy nápady udrží divákovu pozornost o mnoho spolehlivěji, než předešlé animované eskapády ústřední trpasličí výpravy.

Závěr

Hobit: Bitva pěti armád je stále velice nadprůměrné fantasy, které však doplatilo na „dokonalost“ Pána prstenů a nedokáže zachránit trilogii jako celek. Spousta scén by potřebovala prodloužit, což je vlastně opačný efekt oproti Neočekávané cestě a Šmakově dračí poušti. Jackson se trochu utopil ve vlastním trademarku, ale pořád si myslím, že by si Středozemě zasloužila někdy v budoucnu další návštěvu.

Komentář Romana Toupala

Poslední návštěva Středozemě je oproti druhému dílu určitě daleko soudržnější film, ale paradoxně nejvíce doplácí na fakt, že krátká pohádka o Bilbovi byla rozdělena na tři filmy. Dovršení souboje se Šmakem hned na začátku filmu působí trochu jako pěst na oko a díky tomu se zbylé dvě hodiny filmu scvrknou na sérii soukromých narativních linií (Thorin a hledání Arcistone, Thorin a hledání sama sebe, Tauriel a Kili atd.). Zároveň díky rozdělení není tak lehké si k trpaslíkům vytvořit takový vztah, jako k družině z Pána prstenů, protože největší prostor byl stejně věnován Thorinovi a Kilimu. Nosným pilířem je v podstatě jenom závěrečná bitva, ve které Jackson ukazuje, jak tuhle látku miluje a kolik nápadů je schopen do filmu vložit. Závěr filmu je čirá nostalgie, která ve vás vyvolá nutkání shlédnout předešlou trilogii. 70%.

  • Hobit: Bitva pěti armád / The Hobbit: The Battle of Five Armies
  • Trailer #1, Trailer #2
  • Stopáž: 144 minut
  • Režie: Peter Jackson
  • Předloha: John Ronald Reuel Tolkien
  • Hrají: Martin Freeman, Evangeline Lilly, Luke Evans, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Benedict Cumberbatch, Lee Pace a další
  • Premiéra v ČR a SR: 11. prosince 2014
  • Hodnocení: 70%

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také