Recenze: Mocný vládce Oz (2013)

Přečtěte si

Autor

Co si budeme povídat. Sam Raimi je, a vždycky bude především režisér kultovní série Evil Dead, která měla velký vliv na samotný hororový žánr a samotnou Raimiho režijní kariéru. Disney se plácl přes kapsu a Raimi dostal 215 milionů, aby natočil prequel nejslavnější americké pohádky.

Čaroděj ze země Oz je pohádkový klenot od Lymana Franka Bauma, který se dočkal několika filmových a seriálových adaptací. Nejznámější a nejlépe zpracována je určitě verze z roku 1939, která získala oscara za hudbu a píseň Over the Rainbow. Sama země Oz je neskutečně obsáhlý svět a Raimi se chopil úkolu ukázat, jak se mocný čaroděj Oz do kouzelné země dostal, jak přišel ke svému trůnu a všechno logicky propojit s původním dílem.

Mocný vládce Oz (2013)
Mocný vládce Oz (2013)

Hlavním hrdinou je Oscar Diggs (James Franco), mezi známými přezdívaný Oz. Oscar je druhořadý kouzelník, podvodník a především strašně arogantní chlápek a sukničkář, který balamutí každou krásnou ženu, kterou potká. Se svým životem není spokojený. Chce něco dokázat, chce být slavný jako Edison, ale jeho život se zaseknul na mrtvém bodě. Do Kansasu přichází tornádo a Oz se v odcizeném létajícím balónu dostává do kouzelné země Oz. Čeká se, že každý je obeznámený s původní verzí, takže nějaké velké vysvětlování se nečeká. Je řečeno, že v zemi Oz žijí tři čarodějky. Theodora (Mila Kunis) Evanora (Rachel Weisz) a Glinda (Michelle Williams). Oz potkává právě Theodoru a posléze spolu nachází létající opici (Zach Braff) a spolu si procházkou vyrazí do Smaragdového města. Od této chvíle začíná pomalé objevování kouzelné země vytvořené opravdu kvalitními digitálními efekty, které jsou na oko naprosto dokonalé (ať už se jedná o kytky, nebo cokoliv jiného). Ale film jako celek by se dal shrnout jako svižná digitální atrakce za spoustu peněz.

Začnu právě digitálními efekty, které vypadají opravdu úžasně, ale problém je v tom, že i když by zmiňované efekty měly tvořit pouze nádherný obal hlavní dějové linie, tak se spíše upozorňuje na to, jak pěkně a vypiplaně samotný svět vypadá. Film upřednostňuje digitální stránku na úkor dějové plynulosti, respektive nabízí divákovi prohlídku kouzelného ostrova, ale příběh o zrození velkého čaroděje se rozvíjí dost pomalu, protože Oz musí jít z bodu A do bodu B, aby si divák mohl prohlédnout jinou část ostrova. V bodě B vždy čeká nová postava, která se zmíní o tom, že slyšela o příchodu mocného čaroděje, ale samotný vývoj hlavní postavy se opět odsouvá například z důvodu náhlého útěku někam, kde se opět musí ukázat, kam byla vynaložena většina rozpočtu, aby se mohlo na co koukat. A koukat se dá opravdu na hodně. Okolí i samostatné objekty jsou perfektně zvládnuté, celý svět je pěkně barevný a živý, ale poněkud nepříjemná může být obrovská pestrost a sytost barev především po přechodu z tmavého a šedého prostředí, ve kterém se film nalézal v posledních třiceti minutách. Následný útok svítivých barviček na oči může být pro někoho dost drsný. Celý problém s digitálními efekty by nebyl tak markantní, kdyby se jednalo o remake původního příběhu o Dorotce. V tom případě by se nedalo vyprávět nic nového a postavení efektů do popředí by bylo na místě. V dnešní době by efekty neměly tvořit kvalitu film, a i když v současnosti každý lépe financovaný film nějaké obsahuje, dokáže se soustředit i na rozvíjení postav. Mocný vládce Oz digitální efekty prodává jako hlavní produkt, což se tady ve velké míře projevilo, i když to vlastně ani nebylo zapotřebí, protože většina lidí si dokáže přestavit, jak země Oz vypadá, protože četla knížku, nebo jí mohla vidět ve filmu z konce třicátých let. Fakt, že se nám to celé předvede v krásném digitálním kabátku, kde se přidá pár nových lokací je fajn, ale film se od začátku prezentuje jako prequel, který by nám měl ukázat, jak se vyvíjela Oscarova osobnost a cesta za vládou nad zemí. Efekty by tím pádem měly být druhořadou záležitostí.

Oz: The Great and Powerful
Oz: The Great and Powerful

James Franco spolupracoval s Raimim na pavoučí trilogii, takže volba do role Oze nebyla zas tak velké překvapení a svojí roli arogantního podvodníka zvládl na výbornou, ale bohužel to na tomhle bodě i zůstalo. Povaha hlavního hrdiny se nikam nevydala, zůstávala neměnná, i když měl přicházet postupný rozvoj osobnosti z náfuky na vládce. Oz se po většinu času pouze kření od ucha k uchu a flirtuje se všemi třemi čarodějnicemi. Hlavní postava celého filmu je po tři čtvrtiny stopáže prakticky jednotvárná bez jediné změny a přesto, že přicházejí momenty a impulzy, které přímo vybízejí k novému vývoji, jsou pět minut na to naprosto ignorovány. Přerod tak není vůbec viditelný a celý proces vývoje směřující k tomu, aby se Oz stal lepším člověkem se raději zjednoduší tím, že v jednu jedinou chvíli se jako mávnutím kouzelné hůlky z namyšleného sukničkáře stává čaroděj, který myslí na blaho tamního světa. Bohužel Oz není ani moc vtipný. I když se o to moc snaží, nedaří se mu to. Naštěstí je tu létající opice, která má hlas Zacha Braffa a dost hlášek, aby zastoupila tápajícího Franca. Když už nic jiného, Ozova neustálá namyšlenost slouží jako spouštěč k přeměně (fyzické i duševní)čarodějnice Theodory, která je přesně taková, jako si jí pamatujeme ze staré pohádky. Ale je tohle vůbec ještě pohádka? V zásadě je to tak půl na půl. Pohádkovou atmosféru navozuje pouze barevná digitální krajina. Zároveň v průběhu nastávají momenty, při kterých se pomalu utvrzuje pocit, že opravdu sledujeme pravý, čistě pohádkový prequel. Tomu všemu napomáhá i hudba Dannyho Elfmana, který už má po Karlíkově továrně na čokoládu a Alence v říši divů s pohádkami dobré zkušenosti, takže ví, kde přidat na pilu, nebo kde hudebně ubrat. Ale i tak není navozené rozpoložení konstantní, protože do určitých částí bylo vloženo díky Raimimu pár lehce hororových momentů (mlha na hřbitově, svíčky aj.), v jiném případě se z filmu stává solidní akční blockbuster, s pořádnými výbuchy, nebo soubojem až přehnaně epického rázu. Film se tak po celou dobu dokáže tvářit všelijak, ale ne jako čistokrevná pohádka.

Oz: The Great and Powerful
Oz: The Great and Powerful

Skvěle zvládnuté je propojení s čarodějem ze země Oz z první poloviny minulého století. Film si dokáže udělat srandu z pohádkových klišé, jako je spojení čarodějky a koštěte, ale hlavně precizně skládá dílky na správná místa tak, aby vše přesně pasovalo do staré pohádky, a zároveň jí skládá poctu spoustou odkazů ať už to je prvních patnácti minutách černobílé provedení a formát obrazu 4:3, lev při průchodu lesem, nebo jiné odkazy menšího charakteru.  Bohužel ti, kteří neznají původní pohádku, budou pravděpodobně občas trochu zmatení a budou odcházet se smíšenými pocity. Naopak ostatní si tím film zpestří.

Závěr

Mocný vládce Oz je kříženec mezi pohádkou, hororem a akčním filmem, který diváka provede po pestrobarevné digitálním zemi za hodně peněz, vše potřebné propojí s původní verzí z třicátých let, ale mentální vývoj samotné hlavní postavy zůstane netknutý.

P.S. Ve filmu můžete spatřit Raimiho oblíbence Bruce Cambella. (Ash ze série Evil Dead)

  • Mocný vládce Oz / Oz: The Great and Powerful
  • Trailer
  • Fantasy / Akční / Dobrodružný
  • USA
  • Režie: Sam Raimi
  • Scénář:  Mitchell Kapner, David Lindsay-Abaire
  • Hudba: Danny Elfman
  • Stopáž: 125 min
  • Hrají:  James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Abigail Spencer, Joey King,Zach Braff, Bruce Campbell

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také