Recenze: Zero Dark Thirty (2012)

Kathryn Bigelow opět na scéně. Nebojácná režisérka mající na kontě oscarový diamant Hurt Locker boduje i s dalším válečným snímkem. Tentokrát píchla do vosího hnízda a vzala si na paškál skutečné události vedoucí k dopadení Usámy Bin Ládina.

2003 – Maya, mladá a ambiciózní analytička, pracuje pro CIA krátkou dobu, avšak po 11. září je přiřazena k americké ambasádě v Pakistánu. Jejím prvním případě v kariéře je Al-Kaida. Má za úkol pomáhat při vyšetřování stop vedoucích k dopadení nejhledanějšího teroristy na světě.

Spolupracuje s Danem, zkušeným agentem, který momentálně pracuje na zlomení Ammara – člověka podezřelého z napojení na saudské teroristy financující Bin Ládina.

Příběh se velmi pečlivě a detailně dotýká zejména spojovaní všech maličkých nebo mizivých útržků informací. Maya se postupně zdokonaluje a brutální výslechy spojené s mučením, které pro ní bylo nejdříve nepříjemné, bere již jako běžnou součást práce.

Pro Mayu se Bin Ládin stává osudovým případem. Je jím naprosto pohlcena, skoro až fanaticky sleduje každou stopu a každý neúspěch bere velmi tragicky.

Přestože má film velmi dlouhou stopáž, doplácí na relativně malý okruh „událostí“. Obrazně řečeno se dá říct, že sledujeme Mayu v nejrůznějších kancelářích, kde dumavě stojí před nástěnkou, snažíce se vyluštit „aspoň něco, co by se mohlo hodit“.

2008 – Maya přežije teroristický útok na hotel Marriot v Pakistánu, ovšem o rok později umírá její přítelkyně Jessica na základně Chapman v Afghanistánu, což Mayu naopak vyburcuje k daleko intenzivnějšímu pátrání.

Největším průlomem v celém pátrání nastává zhruba po devíti letech po útocích na WTC. Maya nejdříve zijšťuje, že celou tu dobu sledovala americká rozvědka falešnou stopu a honila se za mrtvým mužem, aby se v jejím životě objevila osudová příležitost k dopadení Bin Ládina.

Díky „prostému“ zakoupení luxusního Lamborgini pro kuvajstkého podnikatele, dostává CIA telefonní kontakt na vysoce postaveného teroristu Sayeeda, který má být v častém kontaktu s Bin Ládinem. Když se později ve spojitosti se Sayeedem objeví pojem „pevnost kdesi v Pakistánu“, Maya je přesvědčena, že našla úkryt, ve kterém dočasně žije Bin Ládin.

Neexistuje však jasný důkaz, o tom že tam skutečně Bin Ládin je. Zatímco vláda USA je skeptická a chce důkazy, Maya, již zkušená a nesmlouvavá agentka, přesvědčuje nejvyšší činovníky Bílého Domu o správnosti své předtuchy….

Zero Dark Thirty je investigativním snímkem, který mapuje skutečné události od roku 2001 až po osudový druhý květen 2013, vedoucí k operaci Neptun Spear. Ne každému může tato látka sednout, ne každý bude trpělivě vyčkávat na hlavní hrdinku, kterak skládá kousky skládačky do velmi nejasného obrazu.

Závěr

ZDT ukazuje jedno z nejžhavějších témat současné americké politiky a ukazuje jej velmi syrovým stylem, takže na své si přijdou zejména milovníci agentských filmů. Zklamáni budou zejména ti, kteří očekávali akci, strhující tempo nebo interesantní dialogy. Nic takového tu nenajdete, protože přesně tohle, by film zabilo. Film se soustřeďuje pouze na techniky pátrání, na sestavování myšlenek na základě pouhých spekulací. Rozhovory nejsou a ani nemohou být nijak záživné, protože Bigelow zůstala věrná realistickému zobrazení a udělala dobře.

70%

  • Zero Dark Thirty (2012)
  • Drama
  • USA
  • 157 minut
  • Režie: Kathryn Bigelow
  • Hrají: Jessica Chastain, Jason Clarke, Joel Edgerton a další

httpv://youtu.be/YxC_JNz5Vbg