Lidé s handicapem mají ambice uspět v „normálním“ světě stejně jako kdokoliv jiný, a nový snímek Rande naslepo dokazuje, že ani vada zraku zapáleného a cílevědomého člověka nemůže odradit od splnění jeho snů.

Salyia měl od mala jasno, co je jeho ideálním povoláním snů, chtěl dělat barmana v nějakém hotelu se slavnou tradicí. Jenže když se dostal do puberty, začal se mu rapidně zhoršovat zrak. Lidé z mladíkova okolí jej připravovali na to, že bude muset poohlédnout po jiné pozici, ale Salyia se odmítal vzdát. Přihlásil se proto na výběrové řízení do noblesního hotelu Bavorský dvůr. Salyia konkurz sice vyhrál, ale jeho odhodlanost začala procházet zkouškou až po nástupu do práce. Jeho oči rozlišují jen stíny a obrysy, a tak se musí mladý barman učit nazpaměť všechno rozložení předmětů, cesty na jednotlivé pokoje nebo rozpoznávání cizích lidí po hlase, aby nepopletl objednávky. Salyia má s adaptací problémy, ovšem jen do chvíle, než spolupracovník Max přijde na jeho zrakovou limitaci. S Maxovou pomocí se situace uklidní a slabozraký barman se dokonce zamiluje do pokojské Laury. Ale když od ní dostane na starosti pohlídání dítěte na dětském hřišti, problém je na světě. Salyiova vada je odhalena a on se musí zbavit nálepky lháře a přesvědčit zaměstnavatele i Lauru, že má na to být nejlepší.

Režisérem této německé komedie je Marc Rothemund (Poslední dny Sophie Schollové, Povinně nezadaný) a kameramanem je Bernhard Jasper, který se například podílel na tvorbě komediálního dramatu Nejkrásnější den, jenž do českých kin vstoupilo začátkem letošního roku. Do role Salyia byl obsazen Kostja Ullmann (Letní bouře, Prameny života), po jeho boku se objeví i Jacob Matschenz coby Max (Ochránce) a Anna Maria Mühe jako Laura. Rande naslepo, které je inspirováno skutečným příběhem ze stejnojmenné knihy, vstoupí do kin 23. března.

Napsat komentář