Začátkem února zavítá do třinácti českých a moravských kin již sedmý ročník Severské filmové zima. Příznačný název pod sebou skrývá tradiční přehlídku kinematografie skandinávských zemí. 

Festival má rozhodně co nabídnout. Typický drsný humor, syrová dramata a atmosférické detektivní příběhy spolu s krásnou skandinávskou přírodou se předvedou v jedenácti premiérových titulech a výběru toho nejlepšího z minulých let. Letos k nám severní vítr tak zavanul 26 snímků – po osmi norských a švédských, čtyři finské, po páru dánských a islandských, jeden litevský a jeden estonský.

Slavnostní zahájení pražské části festivalu a Severské zimy celkové proběhne 9.2. ve velkém sále Lucerny. Čestným hostem bude norský režisér, spisovatel a hudebník Jan Vardøen, který mimo jiné uvede svůj film Norský dům, jehož projekce bude následovat. Kromě zmíněného uvede festival ještě dva filmy jmenovaného tvůrce – komediální drama Podzim a odkaz na Ibsenovu Paní z moře – Srdce lehkosti.

Dánská sekce se předvede komediálně laděnou novinkou Natashy Arthy s názvem Comeback. Finové nás odvedou Mimo mapu a v koprodukci s Litvou představí Dvě noci do úsvitu. Kapku pravého severského humoru s sebou nesou Pozdravy ze severu a trošku hořkosladou chuť zanechá mírně komedialně laděný snímek o chlapci s Aspergerovým syndromem, Simonův vesmír.  pro romantiky chtivé jsou tu Nesmrtelní.

Festival opět představuje také snímky, na jejichž vzniku se podíleli oblíbení severští spisovatelé. O předlohu k thrilleru Pomsta se postaral Ingvara Ambjørnsena, autor trilogie o Ellingovi. A co se například Žen v příliš velkých pánských košilích týče, autorka Gunnhild Øyehaug byla v Norsku oceněna jak za předlohu, tak i za její adaptaci pro film. Do třetice budeme mít šanci zhlédnout i filmové provedení částečně autobiografického románu Anji Snellmanové Láska a hněv o společném životě spisovatelů.

Zmíněné snímky představují jen tu pomyslnou ‚špičku ledovce‘, festival má ještě mnohem víc co nabídnout. A to jak z dokumentární sekce, tak i z diváky tolik oblíbených snímků minulých let.

V Praze bude festival, pořádaný Severským filmovým klubem, probíhat do 15.2. Poté se přesune do dalších českých a moravských měst, celkem v naší kotlině pobude do 12.3.

Více informací je k nalezení na stránkách Severského filmového klubu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here