Vypadá to, jako by se svět nemohl nabažit severské literatury, a díky tomu dostává mnoho knižních předloh šanci dobýt filmová plátna. Dalším takovým snímkem je Muž jménem Ove, jenž vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru švédského spisovatele Fredrika Backmana. A pokud se vám líbil film Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, rozhodně byste si příběh nevrlého Oveho neměli nechat ujít.

Ove (Rolf Lassgård) žije po smrti své zbožňované manželky Sonji (Ida Engvoll) sám a má pocit, že jeho život už dál nemá smysl. Proto se pokusí o sebevraždu, ale jeho snahy zkrachují, když mu noví sousedi nabourají poštovní schránku. Ove je zapšklým staříkem, který svou náladovostí otravuje všechny ve svém okolí, ale jeho noví sousedi z Pákistánu jsou jedni z mála, kteří odhalí, že se jedná jen o masku. Parvaneh (Bahar Pars) je matka dvou dětí s třetím na cestě a je to právě ona, kdo v Ovem odhalí jeho zraněnou a citlivou stránku člověka, který ztratil veškerou chuť do života. Muž jménem Ove je příběh plný smutku ale i znovu objeveného elánu a odhodlání žít.

I když se Ove může na první pohled zdát jako nevyléčitelný kakabus, flahbacky ve filmu postupně odhalují jeho minulost, a tak je velmi těžké s ním nesympatizovat. Ove je jako postava velmi podobný animovanému Carlu Fredricksenovi, jenž se ve filmu Vzhůru do oblak musel také vyrovnávat s osamělým životem po smrti nejbližší osoby, ale v nitru to byl de facto velmi citlivý muž. Režie snímku se ujal režisér a scenárista Hannes Holm, který získal několik filmových cen Guldbaggen a ve Švédsku je velmi populární osobností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here